Yıl 1985 Lise bitmiş hiç sevmesem de kazandığım bölüm nedeniyle iktisat eğitimi almaya başlamışım. Orta okul yıllarından itibaren programcılık konularında basic, pascal ve cobol gibi yazılım geliştirme programlarında ustalaşmış, amatörce fotoğraf ve grafik tasarıma duyduğum ilgi ile bu konudaki her yenilik ile ilgilenir olmuştum.

1987 yılında Bursa Olay gazetesine aslen şirket içi konularda program yazmak ve ihtiyaç duyulduğunda grafik servisinde tasarım yapmak üzere işe girdiğimde hayatımın tamamen değişeceğinden habersizdim. Grafik tasarımda denemek ve kullanmak üzere 1 adet Apple Macintosh bilgisayarın ve bir Apple Macintosh Laser yazıcının satın alınacağı haberi gazetede konuşulmaya başlandı.

O zamanlar bir gazete sayfası; foto dizgi servisi, karanlık oda, kamera servisi, pikaj servisi, renk ayrımı servisi ve grafik servisi birimlerinin ortak çalışmaları ile baskıya hazırlanıyordu. Elde pistole, rapido kalem, pikaj kartonu, aptek vs. malzemelerle ve tamamen el işçiliğine dayanarak hazırlanan sayfalar vardı

Ve beklenen an geldi. Bursa gazetelerinde bir ilk gerçekleşti ve ilk macintosh bilgisayar gazetede grafik servisinin en afili noktasına özenle yerleştirildi. hem yazılım hem de grafik tasarım bilgim nedeni ile makine bana teslim edildi. ve ertesi gün grafik tasarım servisindeki büyük ilan tabir ettiğimiz ilanların bu bilgisayar ve yazıcı kullanarak hazırlanması istendi. Redy Set Go ve Draw yazılımları ile ilk tanışmam bu sayede oldu. Bu yazılımlar bu günkü grafik tasarım yazılımlarının atasıdır. sonraları design studio ve Quark Express, photoshop gibi yazılımlar ardı sıra gelmeye başladı. O günlerde 512k ram’li macintosh classic’lerin 8 inçlik siyah beyaz ekranında sayfa düzeni yaparken teknolojinin bu konuda daha ileri gidemeyeceğini düşünürdük. Oysa bugün için taş devrinden kalma bir alet izlenimi uyandırıyor.

Bu uzun girişi neden yaptım? hemen sonuca gelelim …

Gazetede büyük bir devinim yaşandı. İki sene içinde bilgisayarın olmadığı masa kalmadı, daktilolar gitti yerine bilgisayarlar geldi, foto dizgi, pikaj, kamera, servisleri tamamen kapatıldı. Grafik Servisinde çalışan sayısı 10 kişiden 3 kişiye düşürüldü. toplamda yaklaşık 40 kişi işsiz kaldı.

Değişim her zaman olacak. Bir gün çalıştığınız ve emek verdiğiniz masaları boşaltmanız istenmeden, teknolojik gelişmeleri ve yol ayrımlarını iyi takip etmeye ve kendinizi sürekli geliştirmeye çalışın.

3D yazılımlar artık sadece mimar ve mühendislerin programları olmaktan çıkalı uzun zaman oldu. Artık grafik tasarımın olmazsa olmazları arasında. Adobe masaüstü yazılımlarını bu yapıya uygun hale getirmeye çalışırken yeni yazılımları ile de yeni akımın lideri olacağının sinyalini veriyor.

Şimdi sıra siz de. Geleceğinizi planlamaya bu günden başlayın. 3D program bilgilerinizi geliştirmek, tazelemek ve gerekli programları öğrenmek ve mesleğinize adapte etmek için hala geç kalmadınız.