Otomobillerin hız göstergeleri uzun yıllardır, yapılan gerçek hızdan daha fazlasını gösteriyor. peki bu hatalı durum neden var? Bu durum tamamen otomotiv üreticileri ve çıkan yeni kararlar ile ilgili. Peki, otomotiv üreticileri bu uygulamayı neden yapıyor?

Otomobillerimizi kullanırken, aracın yaptığı hızı göstergeden takip ediyoruz. Bu sayede aracımızın kaç kilometre hızla gittiğini görebiliyor, gerekirse hızımızı düşürüyor veya arttırıyoruz. Otomobil üreticileri olası davalar ile uğraşmamak uğruna hız göstergelerini gerçek hızdan daha fazla gösteriyor. Buna bir çeşit kendilerini koruma yöntemi de diyebiliriz.

Örneğin hız sınırının 110 km/h olduğu bir yolda, 105 km/h hızla gitmenize rağmen, hız ihlalinden ötürü trafik cezası geldiğini düşünün. İşte bu durumda kurallara uygun gittiğinizi, aracın göstergesinin hatalı olduğunu kanıtlayarak üreticiyi dava edebilirsiniz.

İşte bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü otomotiv üreticileri kurtarma payı bırakıyor ve aracın gösterge hızı, gerçek hızınızdan daha yüksek görünüyor. GPS ve navigasyon cihazları, aracınızın hızına dair daha doğru bilgiyi veriyor.

Evet, otomobillerin göstergesi, aracı gerçek hızından daha hızlı gösteriyor. Yani örneğin aracın ibresi 70 km/s hız gösterdiğinde, aslında gerçekte 64-65 km/s hızla yol alıyorsunuz.

Otomotiv şirketleri bu uygulamayı Avrupa komisyonu kararı nedeniyle de uyguluyor.

Avrupa Komisyonu kararına göre hiçbir aracın hız göstergesi, gerçek hızdan düşük olamıyor. Yani bir otomobil gerçekte 70 km/s ile giderken, ibrenin 70’in altında göstermesi yasak. Bu nedenle hız göstergeleri fabrikada bu duruma göre kalibre ediliyor ve arada kurtarma payı bırakılıyor. Yani kadranın gerçek hızdan düşük gösterme riskine karşın bu önlem alınıyor.

Söz konusu karar 75/443/EEC komisyon direktifi ve bu direktifin değişikliğe uğrayan 97/39/EC maddelerince alınmış. Bu direktife göre şu denklem oluşuyor:

  • 0 v1 – v2 V2/10 + 4km/h

Bu formüle göre, aracının hız göstergesinde 180 km/h gören bir kişinin gerçek hızı aslında 160 km/h civarında olabiliyor.

Yani Avrupa Komisyonu kararına göre aracın hız göstergesi, gerçek hızdan düşük gösteremiyor. Şayet böyle bir durum olursa ve olası bir kaza durumunda sürücü bunu kanıtlayabilirse, her türlü (kaza, trafik cezası vs.) gibi durumlarda üretici firmayı dava edebiliyor. Bu nedenle yukarıdaki paragraflarda da açıklandığı gibi bir önlem olarak gerçek hızdan daha yüksek gösterilerek bir çeşit önlem uygulanıyor. Bu tüm otomobiller için geçerli 🙂

Bilgi notu:Dünya’da sadece Bentley’in hız göstergesi gerçek hızı gösteriyor. Nedeni kadran bilgilerini GPS üzerinden alması olabilir.