Akvaryumda velifera balığı molly lerin yakın akrabasıdır. Velifera balığı canlı doğuranlar sınıfına girer. Anavatanı Orta Amerika’nın yarı tuzlu ve tatlı suları olan velifera, ırmakların denize karıştığı kısımlarda yaşadıkları için tuzlu suya da alışmışlardır. Bu nedenden oldukları akvaryumun suyuna 10 litreye 2 ila 3 çay kaşığı tuz (kaya tuzu) atmak ta fayda vardır.

Latincedeki İsmiPoecilia velifera
Coğrafik KökeniOrta Amerika kıtası Meksika Yukatan bölümü
Yaşam AlanıHafif akıntılı nehirler
BeslenmeHem etçil, hem otçul. Su tabanındaki küçük canlılar ve yosunlar.
DavranışOrta derecede agresif.
Kendi Türleriyle DavranışBulunduğu akvaryumda sadece 1 erkek olması önerilir
Yüzme SeviyesiOrta – Yüzey
Cinsiyet AyrımıErkekler daha renkli ve üst yüzgeçleri daha gelişkindir. Erkeklerde gonopod bulunurken dişilerde bulunmaz.
Sıcaklık25 ° C – 28 ° C
ÜremeCanlı doğururlar
Ph Aralığı7.5 – 8.0
En Az Akvaryum Hacmi100 litre. İri boyutlara ulaşmaları için en az 300 litrelik tanklar gereklidir
En Fazla Büyüdüğü Boy 15 santimetre

Genel Yorum

Nehrin denize döküldüğü bölümlere yakın yaşadıkları için akvaryumlarının suyu acı olmalıdır. 50 litreye bir çay kaşığı tuz atmak hem acı su şartlarını sağlayacak hemde balığın mantara ve beyaz beneğe karşı dirençli olmasını sağlayacaktır. Akvaryumda 3 dişi 1 erkek olarak bakılmaları önerilir, 2 yada daha fazla erkek konulduğunda baskın olan erkek diğer verliferayı hırpalayabilir. Üremeleri diğer canlı doğuranlara göre biraz zordur, yavrular artemia ve toz yemle beslenebilir. Erkeklerin sırt yüzgeçleri kur döneminde balık için çok önemlidir, hacim olarak küçük akvaryumlarda balığın üst yüzgeci fazla gelişmez.

Velifera Balığı Yaşama Ortamı

Erkekleri 6, dişileri 8 cm (santim) boylarındadır. Erkekleri gonopodları yüzünden dişilerden ayırt edilir. Ayrıca erkeklerinin yelken gibi son derece gösterişli sırt yüzgeçleri vardır. bu sırt yüzgeçlerinin düzgün gelişebilmesi için yüksek bir akvaryuma (en az 40 cm.) ihtiyaç duyarlar, aksi halde sırt yüzgeçleri gelişemez.24 ila 28°C sıcaklığı severler. Bol akıntılı suları severler. pH 6 ila 8 arasında olmalıdır. En az 80 litrelik ve yüksekçe (40 cm. ve yukarısı) bir akvaryumda olmaları gerekir.

Bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar. en az 5 ila 6 bireylik bir grup halinde bakılmaları gerekir. Bakımı biraz tecrübe gerektiren bu balığın üretimi kolay olsa da diğer poeciliidae üyelerine oranla daha zordur. Velifera, bitkisel ağırlıklı beslenir. Tıpkı moli gibi spiriluna yosunu başta olmak üzere yenilebilen her türlü yosunu çok severek yerler. Yemleme konusunda problem yaratmazlar. Bunlara da yosun olmadığı taktirde haşlanmış ıspanak yaprağı ile beslenebilirler. Bunun dışında kaliteli kuru yemleri de yerler.

Veliferanın çoğaltılması diğer poeciliidae bireylerine göre biraz zordur. Dişiler 2 ayda bir ortalama 10 ila 50 civarında yavru üretirler. Yavruları fazlaca iridir. Kendi yavrularına zarar vermezler. Oldukları akvaryumda farklı türden balıklar yoksa ise doğum yapmak üzere olan dişiyi ayırmaya gerek kalmaz.

Fakat bulundukları akvaryumda başka türden balıklar varsa ise doğum yapmak üzere olan dişiyi 20 litrelik bir akvaryuma almak lazım. Moliler gibi bunlar da yavruluklarda üretilmemelidirler; ölü doğumlar olabilir, yavrular erken doğabilir ve hamile balık stresten ötürü ölebilirler. 6 aylık olduklarında üremeye hazır hale gelmiş olurlar. Veliferaların da çok çeşitleri geliştirilmiştir. Bunlardan başlıcaları; gümüş, dalmaçya, altın (sarı), turuncu, balon velifera türleridir. Balon molilerde olduğu gibi balon cinsi veliferalar da laboratuarlarda oluşturulmuş mutasyon balıklarıdır.

Erkekleri, hemcinslerine karşı fazlaca saldırgan olan veliferalardan akvaryumda sadece bir tane erkek olması gerekir. Aksi halde baskın olan erkek diğer erkekleri hırpalar, ölmelerine neden olabilir. Akvaryum 100 litreden bol bitkili ve büyük ise birden fazla erkek yetişrilebilir. Bu şekilde şiddetin dağılması için 4 erkek olabilir.Yakın akrabaları olan bazı balıklarla melezleştirilerek yavru yaptırılabilir. Veliferaların en yakın akrabası molilerdir. Velifera ve moli melezi balıkları inanılmaz şekilde gösterişli balıklar olduklarını bilmekteyiz.

Önerilen Akvaryum Arkadaşları

Moli, kılıçkuyruk, lepistes, poeciliidae,plati gibi grup yapılarak bir arada beslenebilirler. Küçük çiklit türleri, labeo balıkları ,labirent balıkları, ile bir arada olabilen veliferalar corydoras türleri, otocinclus, ancistrus, rasbora, zebra, danio gibi balıklarla da barış içinde beslenebilirler.