İnternet sayesinde bugün artık haftalarca sürebilecek bilgi aramalarına bile hızlı bir şekilde erişebiliyoruz. Bu yüzden internet günümüzde oldukça önemli bir yere sahip teknolojidir.

İnternetin Mucitleri Kim?

İnternetin iki büyük mucidi bulunmakta. İnterneti icat eden Tim Berners Lee ve Vinton Cerf’dir. İki büyük mucit internetin icadı kısa sürede tüm dünyada bir çok olguyu geri dönülmez şekilde değiştirmiş ve ileriye taşımıştır.

ve İnternetin Bu güne gelmesinde önemli katkıları olan 10 isim

1 – Tim Berners-Lee : Kendisi www’nin (World Wide Web’in) mucidi. CERN’de fizikçi olarak çalışan ancak bilgisayar programcısı da olan Berners-Lee dünyanın ilk web browserını yaptı. ilk web serverını kurarak ayrıca HTML dilini icat etti.

2 – Marc Andreessen : Mosaic web tarayıcısını oluşturdu ayrıca Netscape’in kurucusu.

3 – Brian Behlendorf : Apache Web Server’ının ilk geliştiricisi ve Apache Grubu’nun kurucularından.

4-5-6 – Rasmus Lerdorf, Andi Gutmans ve Zeev Suraski : PHP ile ilgili ne biliyorsak üçü de bundan sorumlu… PHP’yi 1995’te Lerdorf yarattı. Gutmans ve Suraski ise onu geliştirerek PHP3 ve sonrasında PHP4’ü oluşturdular.

7 – Brad Fitzpatrick : LiveJournal’ın yaratıcısı. Facebook, MySpace gibi sosyal ağ sitelerinin önünü açan kişi olarak bilinir.

8 – Brendan Eich : JavaScript’i dilini oluşturdu. İlk adı Mocha’ydı… Sonra LiveScript oldu ve nihayet 1995’te JavaScript olarak hayatımızdaki yerini aldı.

9 – John Resig : Web’deki en popüler JavaScript Library’si olan jQuery’nin mucidi.

10 – Jonathan Gay : FutureWave Software’in kurucusu. Yazdığı SmartSketch isimli program bildiğimiz Flash’ın öncüsü oldu.