Birçoğumuzun bildiği gibi Terrier cinsi köpekler ufacık, bol tüylü ve sevimli köpeklerdir ve dünyanın en kalabalık köpek ırklarından bir tanesidir. Dünyanın farklı bölgelerinde birçok farklı çeşitte Terrier ırkı köpekler bulunur. Hem ülkemizde hem de dünyada hiç şüphesiz oldukça popüler olan bir ırktır. Terrier türleri arasında hem fiziksel hem de karakter farkları bulunur. “Terrier Köpeklerin Tarihçesi”, “Terrier Köpek Cinsleri Ne Kadar Büyürler?”, “Terrier Köpek Cinsleri Fiziksel Özellikleri”, “Terrier Köpek Cinsleri Karakter Özellikleri” ve “2022 Yılında En Popüler Terrier Köpek Cinsleri” gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz!

Terrier Köpeklerin Tarihçesi

Günümüzde dünyanın birçok farklı bölgelerinde bulunan çok sayıda Terrier ırkı köpekler, aslında küçük bir ata gruptan türemiştir. Terrier cinsi köpekler ilk defa İngiltere’de görülmüştür. Böcek ve türevi olan bütün haşereleri avlamak üzere yetiştirilmişlerdir. Avlanma becerilerinin fazlasıyla yüksek olması ve oldukça dayanıklı olmaları, İngiliz Terrier cinslerinin farklı türevlerinin üretilmesine yol açmıştır. Ortaya çıkan ilk Terrierler kısa bacaklı ve uzun bacaklı olarak iki grup halindedir ve 1800 yıllarında görülmüştür. Daha sonra üretilen bütün türevleri bu iki ata Terrier ırkından türemiştir.

Terrier Köpek Cinsleri Ne Kadar Büyürler

Türler arasında en büyük Terrier ile başlamak gerekirse, menşei İngiltere olan Airedale Terrier’i en büyükleridir. Bu Terrier cinsinin boyu 59 cm’ye kadar uzayabildiği gibi, kiloları da 22’ye kadar çıkabilirler. Airedale Terrierler ülkemizde çok popüler olmasa da dünyada en çok beslenen Terrier cinslerinden bir tanesidir. En küçük Terrier cinsi ise Yorkshire Terrier ve İngiliz Oyuncak (Toy) Terrieredir. Bu ırkların boyları ortalama 20 cm ve kiloları da en fazla 2,5 ila 3 kilo arasındadır.

Terrier Köpek Cinsleri Fiziksel Özellikleri

Terrier köpek cinsleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok fazla çeşit bulundurduğu için, genel bir fiziksel özellikten bahsetme gibi bir durum söz konusu değildir.

Terrier Köpek Cinsleri Karakter Özellikleri

Çok dazla çeşidi olan ve neredeyse dünyanın en kalabalık köpek ırklarından bir tanesi olan Terrierler için belli bir standartta karakter yapısı söz konusu değildir. Her Terrier ırkının karakter özelliği, tıpkı fiziksel özellikleri gibi farklılıklar gösterir. Fakat her ne olursa olsun bütün cinslerin en belirgin ortak karakter özelliği fazlasıyla kıskanç olmalarıdır. Bütün Terrier cinsleri sahiplerine çok fazla bağlılardır ve kıskançlık duyguları da diğer köpek türlerine göre çok daha fazladır. Bunun dışında çoğu Terrier türü köpeklerin avcılık içgüdüleri gelişmiştir.

2022 Yılında En Popüler Terrier Köpek Cinsleri

2022 yılında en çok beslenen ve en çok sahiplenen Terrier köpek cinslerini sıralayacak olursak;

 • Yorkshire Terrier
 • Minyatür Schnauzer
 • Bostan Terrier
 • Maltese Terrier
 • Wheaton Terrier
 • Jack Russel Terrier
 • Airedale Terrier
 • Border Terrier
 • Bull Terrier
 • Amerikan StaffordshireTerrier
 • İskoç Terrieri
 • Cairn Terrier