SAMSUNG NX LENS KISALTMALARI

NX: Samsung un DSLR aynasız kameralara ve lenslerinin serisine verdiği isim. Samsung Lens Kısaltmaları nın en çok sorulanıdır. Aynı zanda bu kısaltma lenslerin bayoneti için de kullanılmaktadır.

S: Samsungun en prestijli lens grubunun adı. Canonun Ls, Sony nin G si gibi. Diğer samsung lenslerinden daha kalitelidir.

OİS: Optical Image Stabilisation: Samsung’un da titreşim engelleme sisteminin adı. Fujifilm de aynı kısaltmayı kullanıyor.

ED: Objektif bünyesinde ışık dağılımını en aza indirecek extra-low dispersion elemanları içerir anlamı taşır.

IFInternal Focus: Netleme yaparken objektifin boyu değişmez ve öndeki eleman dönmez. Netleme esnasında hareket eden tüm elemanlar objektifin içerisinde hareketini tamamlar.

XHR : eXtrame High Refractive:

SPMC: Süper Multi Coating: Samsung’un çoklu kaplamasının kısaltılmış adı.

HSC: Hyper Shield Coating: Samsung NX lenslerindeki tüm optik elemanlar hayalet ve parlama en aza indirgemek için çok katmanlı kaplamalara sahiptir. Kaplamalar yüksek düzeyde renk sunumu ve son derece hassas otomatik beyaz dengesi sağlar.  Toz, su, parmak izi ve lekeleri iter. Aynı zamanda sislenmeyi önler ve temizlemeyi kolaylaştırır.

UPSM: Ultra-Precise Step Motor: Normal AF motorlarına göre daha sessiz ve daha istikrarlı çalışan motor sistemi. Genelde video çekimlerinde tercih edilir.

i-Fonksiyon: Lesn üzerinde yer alan bu düğme sayesinde makineye gerek kalmadan diyafram açıklığı, perde hızı, ISO dijital büyütme ve beyaz dengesi gibi değişiklikleri (lens üzerinden) hızlı bir şekilde yapılabilirsiniz. Netleme halkasını sağa-sola döndürerek seçili menülerde işlem yapabilirsiniz.

2d/3d: Dünyada ilk defa bir DSLR makine ile 3d film yada video çekebilmek mümkün hale geldi. Sadece 45mm f1.8 lenste var olan bu özelliğin mucidi Samsung ve bu özelliği 2d/3d yazısı ile ifade ediyorlar.

SSA: Super Sonic Actuator: Daha çok büyük kalibreli lenslerde hızlı AF performansı için uygun güçlü bir lens motorudur. Sadece 85mm f1.4 ile 60mm f2.8 macro lenserde kullanılmıştır.