Temel anlamda “Mockup” terimini; şablon, maket,
örnek model yada 3 boyutlu gösterim olarak açıklayabiliriz.

Mockup veya mock-up aslında tasarımcıların ürettikleri tasarımları daha modern şekilde sunmaları gereksiniminden ortaya çıkmıştır. Kurumsal kimlik çalışmalarında hazırlanan; kartvizit, tabela, bayrak, araç giydirme, kalem, kutu, şişe, kupa, ambalaj, alışveriş çantası gibi unsurları hızlıca ve ürünün bitmiş haline yakın tasarım çalışmaları oluşturmak için kullanılır. Ayrıca daha önceden hazırlanmış uyarlanabilir şablonları (hazır ayarları) kullanarak hızlı tasarım çalışmaları da (3 boyutlu kabartma yazılar gibi) yapabilirsiniz. Artık günümüzde Mockuplar tüm dijital çalışmalarda kullanılmaktadır.

Mockup’ı sadece photoshop şablonları olarak düşünmemeliyiz. Bir çok tasarım programı da mockup tasarımlar oluşturmak için uygundur.

Mockup Örnekleri Bulabilir miyim?

Mockup hazırlamayı bilmiyorum, yapılan örnekleri incelemek istiyorum ya da hazır olanları kullanmak istiyorum diyorsanız browser’ınızın arama çubuğuna free mockup template yazmanız yeterli olacaktır. Biraz araştırarak internet üzerinde hemen hemen her konuda binlercesine ulaşmanız mümkündür.
Özellikle vektör sitelerinde (freepik.comgraphicburger.com gibi) bu çalışmalara oldukça fazla rastlayabilirsiniz.