Photoshop 2020 ‘ye eklenen yeni özellikler ve araçlar ile ne gibi farklılıklar geldi öğrenmek ister misiniz? Hadi hep birlikte Photoshop 2020 de ne gibi yeni özellikler var tümüne bir göz atalım.

Adobe, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için kullanılan Photoshop  ile iPad’ler için kullanılan Photoshop arasındaki farklılığı ortadan kaldırmak adına, Photoshop 2020’ye bir dizi güçlü yükseltilmiş araç ve özellikler ekledi.

Adobe’nin güçlü Sensei yapay zekalı öğrenme aracı, yazılımla çalışırken zaman kazanmanızı ve güvenli bir şekilde çalışma yapmanızı sağlayabilir mi?

Photoshop 2020 Nesne Seçme aracı

Photoshop Nesne Seçimi aracına (Object selection tool), yapılan güncellemeler şimdiye kadar ki güncellemeler içinde yapılan en iyi güncelleme olmaya aday. Adobe Photoshop 2020 artık, sahnedeki nesneleri tanımlamak ve otomatik olarak seçimler oluşturmak için Sensei’nin yapay zeka makinesini kullanmaktadır. Ayrıca Magic Wand aracına yapılan güncellemeler ile, yüzde 100 çalışmayan açık örnekler ( yeşil alan, yeşillikler veya karmaşık mimari zeminler gibi çok fazla geçişi olan yoğun ortamlar) için en iyi şekilde kullanılabilecek hale gelmiş.

Seç ve Maskele (Select and Mask) aracı (eskiden Refine Edge olarak bilinir) artık hızlı bir Seçim fırçası içermektedir. Resim üzerinden yalıtmak istediğiniz nesnenin etrafında bir seçim yapmanıza ve o nesneyi yalıtmanızı sağlamaktadır. Aşağıda ki resimde sağda oturan kadın resmi gibi.

Dikdörtgen bir seçim yaptıktan sonra, Photoshop o kişiyi otomatik olarak o alanın içinde bulur ve bulunan kişiyi ve nesneleri, gruptan ayırmanızı kolaylaştırır.

Bulut üzerinden kesintisiz güç alın

Adobe, Photoshop yazılımını aygıtlar arasında ki iletişimi aşamalı olarak genişlettiğinden, çalışmanızı Adobe Cloud’a kayıt ettirerek, aygıtlar arası sorunsuz entegrasyonu hedeflemektedir. Bu yöntem ile çalışmanıza ofiste, masaüstü bilgisayarınızda başlayarak, tabltinizle birlikte kafede bitirebilirsiniz. Ayrıca Adobe Fresco’daki dosyalar üzerinde çalışmak için bu yeni özelliği de kullanabilirsiniz.

Olası bir problem ile karşılaşmanız durumunda (WiFi bağlantınızın olmaması, çevrim dışı çalışmak zorunda olmanız yada internet probleminin olması gibi) kayıt yapamasanız bile, çalışmanızı otomatik olarak senkronize edilmesini sağlayabilirsiniz. Üyelik seviyenizin ve Creative Cloud’da ne kadar depolama alanınızın olduğunu bilmeniz yeterlidir. Eğer uzman bir kullanıcıysanız, zaman zaman bu yönteme ihtiyacınız olabilir.

Genel olarak, cihazınızın pili bittiğinde veya yazılım çöktüğünde size birkaç rahatlama sağlayacak harika bir ek. Ancak, Bulut depolama alanının kullanımı biraz zor. Eğer dosyaları Cloud’a kaydediyorsanız, cihazınıza geri yükleyebilmek ve onları yeniden yerel olarak kaydetmek için Photoshop’ta yeniden açmanız gerekir.

Nesnelerin transformasyon özelliklerini değiştirme

Parmaklarınızı biraz dinlendirebilirsiniz, çünkü Shift tuşuyla nesneleri tutarlı dönüştürme davranışı geçmişte kaldı. Photoshop 2020 artık tutarlı bir dönüşüm gerçekleştiriyor; yani, Shift tuşunu basılı tutmadan genişliğini veya yüksekliğini ezmeden seçimleri daha büyük ve daha küçük yapabilirsiniz. 

Araç çubuğunun üstündeki Bağlantı simgesinin (link icon) artık otomatik olarak açık olduğunu fark edeceksiniz. Bir gelenekçiyseniz Photoshop’un bu özelliğini olduğu gibi bırakmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için; Düzenle> Tercihler> Genel ve Eski Serbest Dönüştürmeyi işaretleyin. (Edit > Preferences > General and tick Legacy Free Transform.)

Photoshop Özellik Panelinin yenilenmesi

Özellikler panelinde, cetvelleri, ızgara görüntüsünü, kılavuzları ayarlamak ve hızlı işlemler olarak adlandırılan güçlü bir ekstra sekme eklemek gibi şeylere, daha hızlı erişim sağlamak için önemli bir güncelleme yapıldı. Bu hızlı özellikler, Katmanlar paletinde ne seçtiğinize bağlı olarak değişir. 

Hiçbir katmanı vurgulamadığınızda, varsayılan olarak Belge özelliklerine geçilir, raster katmanı tıklatırsanız, Piksel özellikleri eylemleriyle karşılaşırsınız ve bir tür katmanını vurgulamak size biraz daha fazlasını verir. Alt menüden sonra alt menünün arkasına geçmek yerine tek bir tıklamayla kullanılmak üzere tasarlandılar. Adobe’nin bunu en kısa sürede özelleştirmesini umarak, en yaygın gereksinimleriniz için oradalar.

Esnek Akıllı Nesne dönüştürme

Birleştirilmiş Akıllı Nesne katmanları ( Merged Smart Object layers ), artık birkaç katmanı akıllı bir nesneye dönüştürme işlemini tersine çevirme ve tekrar geri dönme yeteneği sayesinde daha da esnek. Akıllı Nesnenizi katmanlarla oluşturduktan sonra, Katmanlar paletinde sağ tıklayıp işlemi tersine çevirmek için Katmanlara Dönüştür’e (Convert to Layers ‘a) gidebilirsiniz. Bununla birlikte, artık bunlar yararlı bir Akıllı Nesne Grubu klasöründe bulunur, böylece yapacağınız çok katmanlı belgenizde birbirine karışmaz.

Bu kesinlikle fotoğrafçılardan ziyade daha sanatsal ve tasarıma yönelik Photoshop kullanıcıları için bir güncellemedir, ancak bildiğiniz gibi Photoshop’un sınırları, artık sadece fotoğrafçıların kullanımı için değil yaratıcı sanatçılara da hitap eden bir alana genişlemiştir.

Photoshop 2020 Yeni ve geliştirilmiş hazır ayarlar

Photoshop’un hazır ayarlarında son zamanlarda bazı yeni harika değişiklikler oldu. Bildiğimiz ve sevdiğimiz eski hazır ayarlar hâlâ orada, bağlamsal panel menüsündeki Eski Hazır Ayarlar seçeneğinin altına gizlenmiş durumda, ancak artık her biri kendi özel panellerine sahip olan yeni degradelere, şekillere ve desenlere erişebiliyor, böylece küçük resimler arasında gezinmeyi daha kolay hale getiriyor.

Basit sürükle ve bırak özelliğini kullanarak ön ayarlarınızı yeniden sıralayabilir, kategorilere ayırabilir ve gerekirse doğrudan tuval üzerine yerleştirebilirsiniz. Ancak bu, iPad’deki işlevselliği hesaba katan evrensel bir değişiklik gibi görünmemektedir. Bununla birlikte, tuval üzerinde küçük resimlere tıklayarak önceki ayarlamalar arasında canlı bir ön izleme elde edebilirsiniz.

Daha güçlü Warp transformasyon aracı

Warp aracı, görüntünüzü bölümlere ayıran kontrol noktaları ile birlikte, bölünmüş noktaların dahil edilmesiyle daha güçlü bir hale geldi (Bu aracı üst araç çubuğunda bulabilirsiniz). Buradan, özel boyutlu ızgaralar oluşturabilir, ızgara çizgilerini silebilir, onları herhangi bir yere koyabilir ve kendi bağlantı noktalarınızı ayarlayabilirsiniz.

Adobe, bir çözgü düzenleme adımlarını bile geri alabileceğinizi söylüyor, ancak pratikte üst çubuktaki onay işaretini tıklatarak veya Enter tuşuna basarak dönüşümü gerçekleştirdikten sonra bunu malasef yapamazsınız. BU güncelleme normal kullanıcılar için iyi bir güncellemedir, ancak yalnızca bu özelliği kullananlar için sadece göz doldurmak için yapılmış bir özellik gibi görünüyor.