Birçoğunuz, gün içerisinde sosyal medyada paylaşım yapıyordur. Peki, sosyal medyada paylaştığınız kişisel bilgilerin, sizi maddi ve manevi zarara uğratacağını düşünmüş müydünüz?

Sosyal ağlarda kullandığınız şifreler ve yaptığınız paylaşımlar başınıza iş açabilir.

Facebook veya başka bir sosyal ağı haberleşme amaçlı kullanıyorsanız hesabınızın ne kadar önemli olduğunu başınıza gelecek kötü bir olaydan sonra öğrenmeyin. Uzmanlar, sosyal medya kullanıcılarını, hangi paylaşımları yapıp-yapmamaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Güvenliğimiz için sosyal medyada paylaşım yaparken nelere dikkat etmeliyiz?İşte sizler için derlediğimiz,  sosyal medyada paylaşım yaparken dikkat edilmesi gerekenler…

Ev ve iş adreslerinizi paylaşmamaya özen gösterin. 

Sosyal medya hesaplarınızı kullanırken yer bildirimi yapmak zorunda değilsiniz. Gerektiğinde iş ve ev adresinizi 3. tekil şahıslarla paylaşabilirsiniz. Ancak bu bilgileri direk olarak paylaştığınızda hırsızların ve art niyetli kişilerin hedefi haline gelebilirsiniz. Bu nedenle, evinizde huzurlu bir şekilde oturmak için konum bildiren uygulamalardan uzak durmalı, mümkün olduğunca konum bilgisi vermemeye çalışmalısınız.

Tatile çıktığınızı herkesin bilmesine gerek yok! 

Tatile çıkmaya karar verdiniz ve saniye saniye bunu sosyal medya hesabınızdan fotoğraflarla paylaştınız.  Aynı zamanda evinizin boş olduğunu cümle âleme duyurdunuz. Sizi takip edenler sadece arkadaşlarınız olmayabilir! Hırsızlara da uygun bir ortam hazırlamış olursunuz.

Çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşırken dikkat edin! 

Anneler ve babalar hepinizin yavrusu şüphesiz ki çok tatlıdır. Çocuklarınızın her anının fotoğraflarını paylaşmak sizin ve onların güvenliği açısından sorun teşkil edebilir.

Sosyal medya hesaplarınızın şifreleri basit ve tahmin edilebilir olmasın. 

Sosyal medya hesaplarınıza koyduğunuz şifreler,  telefon numaranız, doğum tarihiniz gibi tahmin edilmesi kolay şifreler olmasın. Bunun yerine tahmin edilmesi zor ve biraz karışık şifreler seçmenizde yarar var.

Banka hesap numaraları ve kredi kartı bilgilerinizi sosyal medya hesaplarından paylaşmayın! 

Finansal bilgileri, internet yoluyla veya sosyal medya aracılığıyla mümkün olduğunca paylaşmamaya özen gösterin. Böyle bir durumda,  adınıza hesap açmak ve kartlarınız üzerinden alışveriş yapılması gibi birçok dolandırıcılık yöntemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

ve bir kaç öneri daha

– Şifrenizi; doğum tarihi, yaşınız gibi kolay bulunacak kelimelerden seçmeyin.

– Başka bir bilgisayar veya tablette hesabınızı açtıktan sonra çıkış yapmayı unutmayın.

– Fotoğraf veya videoları paylaşmadan önce fotoğrafta yer alan arkadaşlarınızdan mutlaka izin alın. Pek çok kavganın bu yüzden başladığına emin olabilirsiniz.

– Tanımadıklarınızı arkadaş olarak eklemeyin.

– Ekranlarda gördüğünüz her bilginin doğruluğunu mutlaka sorgulayın.