Son güncelleme: 15 Kas 2023 Olan yeni bir adobe duyurusunu sizlerle paylaşmak istedim. Duyurunun içeriği Adobe sitesinden alınmıştır.

Oluşturma kredilerinin ne olduğunu, hesabınızda kaç kredi olduğunu ve kredilerinizi nasıl kullanabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Doğru adrese geldiniz.

Not:  Ücretli Creative Cloud, Adobe Firefly, Adobe Express ve Adobe Stock aboneleri, sınırlı bir süreliğine oluşturma kredisi sınırlarına tabi olmayacak. Kredi sınırlarının uygulanmaya başlayacağı tarihi öğrenmek için 1 Ocak 2024’ten sonra bu sayfayı tekrar kontrol edin.

Üretken yapay zeka, basit metin istemlerinden muhteşem sonuçlar üreterek yaratıcılığı geliştiren bir yapay zeka türüdür. Firefly tarafından desteklenen üretken yapay zeka özelliklerini artık temel yaratıcılık araçlarımızda ve bağımsız Firefly web uygulamasında bulabilirsiniz. Adobe Photoshop’ta Üretken Dolgu ve Üretken Genişletme, Adobe Firefly’da Metinden Görüntü, Adobe Illustrator’da Üretken Yeniden Renklendirme, Adobe Express’te Metin Efektleri ve daha fazla özellikle görüntüler, metin efektleri ve vektörlerle başlıyoruz. Ardından Firefly tarafından desteklenen üretken yapay zekayı 3D, animasyon ve videolara da getirmeyi planlıyoruz. Üretken yapay zekanın çığır açan her bir özelliği, yaratıcılıkta yeni olanaklar sunarak kullanıcılarına yaratıcılıklarını konuşturma, denemeler yapma, hayal kurma ve olağanüstü şeyler oluşturma gücü veriyor.

Yapay zeka modelleriyle içerik üretmek için önemli bilişim kaynakları gerektiğinden planlarımızı aylık tahsis edilen “oluşturma kredileri” ekleyerek güncelledik.

Sık sorulan sorular

Oluşturma kredileri nedir?

Oluşturma kredileri, kullandığınız uygulamalarda Firefly tarafından desteklenen üretken yapay zeka özelliklerini kullanmaya yarar. Oluşturma kredilerinin sayısı her ay sıfırlanır.

Oluşturma kredilerim ne zaman yenileniyor?

Ücretli aboneliği olan müşteriler için oluşturma kredileri, planın ilk fatura tarihine göre her ay yenilenir (örneğin, plan ayın 15. gününde başlatıldıysa krediler her ayın 15. gününde yenilenir).

Ücretli aboneliği olmayan kullanıcılar için Firefly ile desteklenen bir özelliğin ilk kullanımında oluşturma kredileri atanır. Örneğin, ücretsiz sürüm kullanıcıları Firefly web sitesinde oturum açar ve Metinden Görüntü özelliğini kullanır. Bu sırada kullanıcıya 25 oluşturma kredisi atanır. Oluşturma kredilerinin süresi, kredilerin atandığı tarihten bir ay sonra biter. İlk kullanım ayın 15’inde ise kredilerin kullanım süresi sonraki ayın 15’inde biter. İlerleyen aylarda, oluşturma kredileri Firefly destekli bir özelliğin ilk kullanımında yeniden atanır ve bu krediler yeni atandıkları tarihten itibaren bir ay sonra sona erer. İkinci ayda ilk kez kullanım ayın 19’unda gerçekleşiyorsa kredilerinin süresi önümüzdeki ayın 19’unda biter. Bu şekilde, kullanıcının atanan oluşturma kredilerini kullanması için bir ayı olur.

Oluşturma kredileri nasıl harcanır?

Oluşturma kredilerinin harcanması, üretilen çıktının hesaplama maliyetine ve kullanılan üretken yapay zeka özelliğinin değerine göre belirlenir.

Oluşturma kredilerinin harcandığı işlem örnekleri:

 • Metin Efektleri’nde Oluştur‘u seçme
 • Metinden Görüntü’de Daha fazla yükle veya Yenile‘yi seçme
Adobe Illustrator’da Üretken Yeniden Renklendirme’yi kullanın.
Adobe Express’te Metin Efektleri’ni kullanın.
Adobe Photoshop’ta Üretken Dolgu’yu kullanın.

Oluşturma kredilerinin harcanmadığı işlem örnekleri:

 • Ücret tablosunda “0” olarak tanımlanan üretken yapay zeka özelliklerini kullanma
 • Resim açıldığında yeni bir üretim yapılmadığı için Firefly galerisinde Örnekleri görüntüle‘yi seçme. Ancak Yenile‘yi seçtiğinizde yeni bir üretim yapılacağı için oluşturma kredisi harcarsınız.

Oluşturma kredileri için kullanım ücreti tablosu:

ÜrünÖzellikOluşturma kredisi kullanımı
Adobe PhotoshopÜretken Dolgu1
Üretken Genişletme1
Adobe ExpressÜretken Dolgu1
Metinden Görüntü1
Metinden Şablon (beta*)Sınırlı bir süre için 0 kredi. Daha fazla bilgi için 1 Ocak 2024’ten sonra tekrar kontrol edin.
Metin Efektleri
Adobe IllustratorMetinden Vektör Grafik (beta*)1
Üretken Yeniden Renklendirme1
Adobe StockMetinden Görüntü1
Görüntüyü Genişlet1
Adobe Firefly web uygulamasıMetinden Görüntü – Firefly Image 1 ve Firefly Image 2 modelleri1
Üretken Dolgu1
Üretken Yeniden Renklendirme1
Metin EfektleriSınırlı bir süre için 0 kredi. Daha fazla bilgi için 1 Ocak 2024’ten sonra tekrar kontrol edin.

* Beta özelliklerinden elde edilen çıktılar, üründe veya başka bir yerde aksi belirtilmedikçe ticari olarak kullanılabilir ancak beta sürümündeyken, sunulan güvenceler için uygun değildir.

Kredi tüketim ücretleri, en fazla 2.000 x 2.000 piksel büyüklüğündeki standart görüntüler içindir. Yukarıda listelenen tüketim ücretlerinin uygulanması için yazılımın en son sürümünü kullanmalısınız. Kullanım ücretleri değişiklik gösterebilir. Planlar değişebilir.

Adobe Firefly hızla geliştiği için ücret kartı da daha fazla özellik ve hizmet eklendikçe güncellenmeye devam edecektir. İleride daha yüksek çözünürlüklü görüntüler, animasyon, video ve 3D üretken yapay zeka özellikleri sunmayı planlıyoruz. Bu özellikler için harcanan oluşturma kredilerinin sayısı artabilir.

“Ticari kullanım” ne anlama gelir?

Ticari kullanım; sizin, markanız veya işletmeniz için ticari faaliyet oluşturan herhangi bir kullanım türü anlamına gelir (ör. satış, basılı ve dijital promosyon materyalleri kullanma veya ürün ve içerik satışı).

Planıma kaç tane oluşturma kredisi dahildir?

Oluşturma kredilerini, uygulamalarınız genelinde Adobe Firefly tarafından desteklenen üretken yapay zeka özelliklerinde kullanabilirsiniz. Oluşturma kredilerinin sayısı her ay sıfırlanır. Birden fazla aboneliğiniz varsa kullanabileceğiniz toplam oluşturma kredisi sayısı her plana dahil olan kredilerin toplamı olur. Planlarımızı güncelledik ve üretken yapay zeka özellikleri için şu şekillerde erişimler ekledik:

 • Ücretli Creative Cloud ve Adobe Stock abonelikleri, Adobe Firefly tarafından desteklenen ve plana özel sayıda vektör grafikleri veya standart çözünürlüklü görüntülerden* oluşan aylık üretken yapay zeka işlemlerini içerir. Plana özel oluşturma kredisi sayısına ulaştıktan sonra üretken yapay zeka işlemleri yapmaya devam edebilirsiniz ancak üretken yapay zeka özelliklerini kullanımınız yavaşlayabilir.
 • Ücretli Adobe Express ve Adobe Firefly abonelikleri de Adobe Firefly tarafından desteklenen ve plana özel sayıda vektör grafikleri ya da standart çözünürlüklü görüntülerden* oluşan aylık üretken yapay zeka işlemlerini içerir. Plana özel oluşturma kredisi sayısına ulaştıktan sonra kredileriniz bir sonraki ay sıfırlanana kadar günde iki üretken yapay zeka işlemiyle vektör grafikleri veya standart çözünürlüklü görüntüler oluşturabilirsiniz.
 • Ücretsiz Creative Cloud, Adobe Firefly ve Adobe Express planları, Adobe Firefly tarafından desteklenen ve plana özel sayıda vektör grafikleri veya standart çözünürlüklü görüntülerden* oluşan aylık üretken yapay zeka işlemlerini içerir. Plana özel oluşturma kredisi sayısına ulaştıktan sonra Firefly tarafından desteklenen özelliklerle varlıklar oluşturmaya devam etmek için ücretli bir plana geçebilir veya kredilerin bir sonraki ay sıfırlanmasını bekleyebilirsiniz.

* Standart çözünürlüklü görüntüler 2000 x 2000 piksele kadar olan görüntülerdir. Kullanım ücretleri değişiklik gösterebilir. Planlar değişebilir.

Creative Cloud bireysel planları

PlanAylık oluşturma kredisi
Creative Cloud Tüm Uygulamalar1000
Creative Cloud Tek UygulamaIllustrator, InDesign, Photoshop, Premiere Pro, After Effects, Audition, Animate, Adobe Dreamweaver, Adobe Stock, Fotoğraf 1 TB500
Creative Cloud Tek UygulamaCreative Cloud Fotoğraf 20 GB:1 Kasım 2023’ten önceki aboneler1 Kasım 2023’ten sonraki aboneler  250100
Creative Cloud Tek UygulamaLightroom100
Creative Cloud Tek UygulamaInCopy, Substance 3D Collection, Substance 3D Texturing, Acrobat Pro25

Listede yer almayan Creative Cloud planlarında 25 oluşturma kredisi yer alır. Daha fazla bilgi için Adobe Müşteri Hizmetleri (bireysel kullanıcılar için) veya yöneticinizle (ekipler veya işletme kullanıcıları için) iletişime geçebilirsiniz.

Adobe Stock planları

PlanAylık oluşturma kredisi
Ücretli Adobe Stock abonelikleri500

Eğitim planları

PlanAylık oluşturma kredisi kullanıcı başına
İşletmeler için Yükseköğretim Creative Cloud Pro, Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Sürüm Tüm Uygulamalar1000
Yükseköğretim Tüm Uygulamalar500
K-12 Express Premium, K-12 Tüm Uygulamalar, Yükseköğretim Express Premium, Tek Uygulama, Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Sürüm Tek Uygulama, Adobe Express250
Creative Cloud Paylaşılan Aygıt Erişimi25

Ekip planları

PlanAylık oluşturma kredisi kullanıcı başına
Ekipler için Creative Cloud Tüm Uygulamalar, Ekipler için Creative Cloud Pro Tüm Uygulamalar1000
Ekipler için Creative Cloud Tek Uygulama, Ekipler için Creative Cloud Pro Tek Uygulama500
Ekipler İçin Adobe Express250

İşletme planları

PlanAylık oluşturma kredisi kullanıcı başına
İşletmeler için Creative Cloud Tüm Uygulamalar, İşletmeler için Creative Cloud Pro Tüm Uygulamalar1000
İşletmeler için Creative Cloud Tek Uygulama, İşletmeler için Creative Cloud Pro Tek Uygulama500

Enterprise Term License Sözleşmeleri

PlanAylık oluşturma kredisi kullanıcı başına
Creative Cloud Pro Plus Tüm Uygulamalar3000
Adobe Express ve Firefly site lisansı ve üyelik tabanlı lisanslar, İşletmeler için Creative Cloud Pro Firefly Tüm Uygulamalar1200
İşletmeler için Creative Cloud Tüm Uygulamalar, İşletmeler için Creative Cloud Pro Tüm Uygulamalar1000
İşletmeler için Creative Cloud Pro Firefly Tek Uygulama, Creative Cloud Pro Plus Tek Uygulama700
İşletmeler için Creative Cloud Tek Uygulama, İşletmeler için Creative Cloud Pro Tek Uygulama500
Adobe Express deneme sürümü250
Yalnızca Document Cloud planları, yalnızca Stock planları25

Not: 

Eğitim ETLA planlarındaki aylık oluşturma kredisi sınırları için Eğitim planlarına göz atın.

Ücretli Adobe Express ve Adobe Firefly planları

PlanAylık oluşturma kredisi
Adobe Express Premium planı250
Adobe Firefly Premium planı100

Ücretsiz Creative Cloud, Adobe Firefly ve Adobe Express kullanıcıları

PlanAylık oluşturma kredisi
Adobe ID’ye sahip ücretsiz sürüm kullanıcıları: Adobe Express, Adobe Firefly, Creative Cloud25

Kaç tane oluşturma kredim kaldığını nereden öğrenebilirim?

Adobe ID’ye sahip kullanıcılar, oluşturma kredisi sayılarına Adobe hesaplarından erişebilir. Hesabınıza atanmış aylık oluşturma kredisi sayısı ve ilgili dönemde kullandığınız oluşturma kredisi sayısını öğrenebilirsiniz.

Ücretli Creative Cloud, Adobe Firefly, Adobe Express ve Adobe Stock aboneleri, sınırlı bir süreliğine oluşturma kredisi sınırlarına tabi olmayacak. Ancak hesap sayfasında kredi sayıları gösterilmeye devam edecek.

Kredi sınırlarının uygulanmaya başlayacağı tarihi öğrenmek için 1 Ocak 2024’ten sonra bu sayfayı tekrar kontrol edin.

Oluşturma kredisi sayınızı kontrol etmek için Adobe Hesapları sayfasından profil simgenizi seçin.

A. Mevcut fatura döneminde kalan oluşturma kredisi sayısı B. Planınıza dahil olan oluşturma kredisi sayısı 

Kullanılmayan oluşturma kredileri bir sonraki aya devreder mi?

Hayır. Bulut tabanlı bilişim kaynakları sabit olduğundan ve belirli bir ayda kullanıcı başına belirli bir tutar tahsis edildiğinden oluşturma kredileri bir sonraki aya devretmez. Oluşturma kredisi bakiyeniz aylık olarak tahsis edilen tutarınıza sıfırlanır.

Birden fazla aboneliğim varsa ne olur?

Birden fazla aboneliğiniz varsa kullanabileceğiniz toplam oluşturma kredisi sayısı her plana dahil olan kredilerin toplamı olur. Örneğin, hem Illustrator hem de Photoshop tek uygulamasına aboneyseniz her iki uygulamada ve hatta Adobe Express ya da Firefly web uygulamasında üretken yapay zeka özellikleri için oluşturma kredilerinizi kullanabilirsiniz. Size tahsis edilen aylık oluşturma kredisi sayısı, her bir aboneliğe tahsis edilen kredi sayısının toplamı olur.

Adobe Express’te Metin Efektleri’ni kullanın.
Adobe Photoshop’ta Üretken Dolgu’yu kullanın.

Tüm oluşturma kredilerimi kullanırsam ne olur?  

Oluşturma kredilerinin sayısı her ay sıfırlanır. Ücretli Creative Cloud, Adobe Firefly, Adobe Express ve Adobe Stock aboneleri, sınırlı bir süreliğine oluşturma kredisi sınırlarına tabi olmayacak. Kredi sınırlarının uygulanmaya başlayacağı tarihi öğrenmek için 1 Ocak 2024’ten sonra bu sayfayı tekrar kontrol edin.

Kredi sınırları uygulanmaya başladıktan sonra, kullanıcılar bir ay içinde planlarına özel oluşturma kredisi sınırına ulaşırsa oluşturma kredileri sıfırlanana kadar:

 • Ücretli Creative Cloud ve Adobe Stock kullanıcıları, üretken yapay zeka işlemleri yapmaya devam edebilir ancak üretken yapay zeka özelliklerinin kullanımı yavaşlayabilir.
 • Ücretli Adobe Express ve Adobe Firefly kullanıcıları, vektör grafikleri veya standart çözünürlüklü* görüntüler oluşturmak için günde iki üretken yapay zeka işlemi yapabilir.
 • Creative Cloud, Adobe Firefly ve Adobe Express’in ücretsiz sürüm kullanıcıları, Firefly destekli varlıklar oluşturmaya devam etmek için yeni bir ücretli plana abone olabilir.

* Standart çözünürlüklü görüntüler 2000 x 2000 piksele kadar olan görüntülerdir. Kullanım ücretleri değişiklik gösterebilir. Planlar değişebilir.

Daha fazla oluşturma kredisine ihtiyaç duyarsam ne yapmalıyım?

 • Ücretli Creative Cloud, Adobe Firefly, Adobe Express ve Adobe Stock aboneleri, sınırlı bir süreliğine oluşturma kredisi sınırlarına tabi olmayacak ve planlarına özel aylık kredi sınırı bitse de işlem yapmaya devam edebilecektir. Kredi sınırlarının uygulanmaya başlayacağı tarihi öğrenmek için 1 Ocak 2024’ten sonra bu sayfayı tekrar kontrol edin. 
 • Creative Cloud, Adobe Firefly ve Adobe Express’in ücretsiz sürüm kullanıcıları, Firefly destekli varlıklar oluşturmaya devam etmek için yeni bir ücretli plana abone olabilir.

Adobe oluşturma kredilerini neden kullanıyor?

Uygulamalarımızdaki yeni Adobe Firefly üretken yapay zeka teknolojisiyle yaratıcılığınızı konuşturmanızı, denemeler yapmanızı, hayal kurmanızı ve olağanüstü şeyler üretmenizi istiyoruz. Adobe Firefly’da Metinden Görüntü, Adobe Photoshop’ta Üretken Dolgu, Adobe Express’te Metin Efektleri gibi çığır açan her yeni özellikle yepyeni yaratıcılık olanakları sunuyoruz.

Yapay zeka modelleriyle içerik üretmek önemli bilişim kaynakları gerektirdiğinden planlarımızı, kullandığınız uygulamalardaki Firefly destekli özelliklerde üretken yapay zeka içerikleri oluşturmanızı sağlayan oluşturma kredilerinin aylık tahsisini içerecek şekilde güncelledik. Kullanıcılara sağlanan aylık oluşturma kredisi sayısı aboneliklerine göre değişir. Oluşturma kredilerinin harcanması, üretilen çıktının hesaplama maliyetine ve kullanılan üretken yapay zeka özelliğinin değerine göre belirlenir.

Oluşturma kredileri, ekipler veya işletme planları için Creative Cloud’da bir havuzda mı toplanır?

Oluşturma kredileri bir havuzda toplanmaz ve birden çok kullanıcı arasında paylaşılamaz.

Adobe Stock kredileri ve oluşturma kredileri aynı şey midir?

Hayır. Adobe Stock kredileri, Firefly destekli özelliklerle içerik üretmek için kullanılamaz. Firefly destekli özelliklerle içerik üretmek için yalnızca oluşturma kredileri kullanılır. 

Adobe Stock kredileri, duruma göre Adobe Stock ek şartlarında veya müşteri sözleşmenizde tanımlandığı şekilde Adobe Stock web sitesindeki içerikleri lisanslamak için kullanılır.

Gelecekte yeni üretken yapay zeka özellikleri ve işlevleri eklenecek mi?

Gelecekte 3D ve video gibi yeni medya türlerini veya daha yüksek çözünürlüklü görüntü ve vektör oluşturma özelliklerini de dahil edebiliriz. Bu yenilikler, oluşturma başına ek oluşturma kredisi veya ek maliyetlere tabi olabilir. Ayrıntılı bilgi için ücret tablomuza göz atabilirsiniz.

REF: ADOBE.COM.TR