Grafik tasarımcılar buraya, bu içerik tam size göre!
Mesleğe ilk başladığım yıllarda Grafikerlere az sayıda da olsa ressam dendiğini hatırlıyorum. Yıllardır ne iş yapıyorsun sorusuna grafik tasarımcıyım dediğinizde yüzünüze amaçsız şekilde bakılıyordu. Artık mesleğimizi tanıyorlar ve artık değerimizi anlayan bir kitle var.

Peki, grafik tasarımcıların dünyası nasıl hiç merak ettiniz mi? Hadi gelin işin eğlenceli yönlerine Merak edenler için başlıyoruz.
Öncelikle bir grafik tasarımcının hayatından bahsederek başlayalım. Grafik tasarımcı nasıl yaşar diye merak ediyorsunuz içeriğin devamını hemen okumaya başlamalısınız.

Her biri birbirinden farklı özelliklere sahip milyonlarca grafik tasarımcı vardır. Ortak özelliklerine istisnalar olsa da kısaca göz atalım.

 • Çok tuhaftırlar ve konuşmalarınızı analiz ederler.
 • Meslektaşlarıyla araları Comic Sans fontu hakkında düşündükleri ile aynıdır, hatta hangisinden daha çok nefret ettikleri yarışır. Ancak Helvetica’yı hiç olmadığı kadar severler.
 • Bir grafik tasarımcıyla aynı evi paylaşıyorsanız sizin için harika bir durum; çünkü onlar evi dekor etmek konusunda da bir numaradır.
 • Onlarla bir şey konuşurken sizi dinlermiş gibi yapmaları çok muhtemel. oysa bunun yerine üzerinde bulunan kıyafetlerin deseniyle ilgileniyor olabilirler.  
 • Uğraştıkları iş dolayısıyla ambalaja o kadar önem verirler ki ambalajı güzel olan ürünlerin çekim alanına hemen kapılırlar. Oysa kendileri de bilirler ki ambalajın güzelliği bir tarafa içindeki ürünün kalitesi daha önemlidir.
 • Fotoğraf çekmek onlar için yemek yemek, su içmek gibidir.
 • Trafik levhaları ve sokak levhaları onlar için mutluluk kaynağıdır.
 • Kafalarının dikine gitmeyi severler, size fikir sorsalar bile kendi bildiklerini yaparlar.
 • Bazılarının vücutlarında garip ve anlam veremediğiniz dövmeleri olabilir. (ben hariç)
 • Excel’den nefret ederler,
 • Animasyon filmler izlemeye, çizgi roman okumaya bayılırlar.
 • Beyin fırtınası yapmadan günleri geçmez ve her zaman bakış açıları farklıdır, sizin için anlam ifade etmeyen bir nesne onlar için çok değerlidir.
 • Her zaman uykulu gözlerle gezerler, çünkü 24 saat tasarım odaklı düşünürler, uykularında bile :).
 • Benden küçük bir not acil kelimesinden nefret ederler. ☹

Grafik tasarımcının yaşayışını irdeledik. Peki ya iş hayatları nasıl hiç düşündünüz mü? Hadi birde iş hayatlarında grafik tasarımcıların yaşayışlarına bakalım. İşte eli öpülesi canımız grafik tasarımcıların işkence dolu hayatları…

Kardeşim ile başlayan bütün cümlelerden nefret ederler. Çünkü bu cümlelerin devamında kesinlikle sizden bir şey isteyeceklerdir. Bakınız: kardeşim sana ufak bir işim düştü. Kardeşim, benden para mı alacaksın aşk olsun bir yemek ısmarlarız. ( ISMARLAMADI)

İşi bağlamak için sürekli müşteri rolleri yapanlardan geri geri kaçarlar. Bu işi uygun bir fiyata yap bak daha benden çok iş gelecek.

Öngörü elbette iyidir ama bırakın adamlar bildiği işi istediği gibi yapsın. Tasarım çok güzel olmuş ama birde şöyle yapsak nasıl olur? Kırmızı olmamış birde maviyi mi denesek?

Güven empoze edip işin sonunda beğenmeyen müşteri tipleri ise korkulu rüyalarıdır. Kafana göre takıl işte sen güzel bir iş çıkarırsın ya da bak ben sana güveniyorum hadi bu işi hallet deyip iş sonunda beğenmeyen güzide müşteriler, cansınız (!)

Tasarım onaylanmadan parayı vermeyen tipler. Revizyonu da öpücükle alıyorlar sanki ..

Sinsi sinsi bütün işlerini yaptıran müşterilere karşı yorgun düşmüşlerdir. Öyle çok uğraşmana gerek yok diye söze başlarlar ama her ne hikmet ise iş sonunda bütün istediklerini yaptırıp geride yorgun bir tasarımcı bırakırlar.

Zaman kısıdı koymaları, aciliyet yaratmaları tasarımcıyı yangın vaaar! diye bağırtacak cinsten. Beğenilmeyen ve bunu son dakika söyleyen müşteriler, gerekli zamandan önce iş teslimatını bekleyen müşteriler ve daha niceleri …

Tavsiye veren güzide müşteriler bir bitmedi değil mi? Bitmiyor, tükenmiyor üstüne güzide tasarımcıların canını çok sıkıyor. Bu işi biraz daha düzeltmezsen bak elinden müşterilerini kaçırırsın diye alttan alttan laf sokup dostmuş gibi görünen can müşteriler, cansınız gerçekten ☺

‘‘tık’’ kelimesini litaritüre eklemiş güzel insanlar. Beğenmedikleri noktaları tıkla anlatan hatta şunu bir tık yukarı kaldıralım, aa şunu da bir tık sağa kaydıralım diye başınızda dolaşan müşteriler, müşterilerimiz …

Şaka bir yana grafik tasarımcılar için müşteriler, müşteriler için de grafik tasarımcıların önemi oldukça fazladır. Eğer hayatınız hep monoton ilerliyor, hayattan hiç keyif alamıyorsanız sebebi belli hayatınızda hiç grafik tasarımcı yok demektir. Grafik tasarımcıları sevin, sevin ama lütfen işlerine karışmayın. Mutlu mesut işlerini yapsınlar ?

Bir rivayete göre sihirli değnek nasıl hayatı güzelleştiriyorsa grafik tasarımcılarda hayatı güzelleştiren ender mesleklerdendir. Kıymet bilin ☺

Dip Not 1 : Yazının büyük bir bölümü alıntılar içerse de zaman içinde bire bir yaşadığım müşteri ilişkilerini de barındırıyor.

Dip Not 2 : Çok karıştırıldığı için belirtmekte yarar var. Grafiker grafik tasarım adına bilgisayar programlarını bilen kişiyken, Grafik Tasarımcı bilgisayar programlarına hakim, tasarlayan, yön veren, çözüme ulaştıran kişidir.