Sony Lens Kısaltmaları

G : Sony’nin en kaliteli lesnleri için kullandığı kısaltma. Bir nevi Canon’daki L serisi gibi.

GM: G Master: En kalitelisini de kalitelisi. Son dönem aynasız lenslerinde görülen bu kısaltma Sony’nin ürettiği en kaliteli lesnleri simdeler.

SEL : Bu kısaltma Sony aynasız lenslerinin APS-C için olanlarını ifade eder. Full frame gövdelerde de kullanılabilirler. Makinedeki bir menü ayarı ile lens otomatik algılanır ve çözünürlük düşürülerek bu lensler kullanılabilir.

FE: Sony aynasız Full Frame makineler için üretilen lensleri ifade eder. Tabi ki Croplu makineler de de kullanılır.

E mount: Sony firmasının aynasız makinelerde kullandığı yeni ağız yapısı biçimini ifade eder. Eski slt veya DSLR makinelere uymaz

A mount: Sony nin Minolta’dan devraldığı DSLR makinelerdeki bayonet yapısıdır. Aynasız makineler uymaz. Fakat adaptörler yardımı ile kullanılabilir.

OSS: optical steady shot: optik görüntü sabitleyici. Sony’nin titreşim engelleme sistemi. Lenslerde kullanıldığı gibi makinelerde de kullanılmaktadır.

SAM: Smooth Autofocus Motor: Hızlı ve akıcı oto fokus netlemeyi yaparken manüel olarak da kullanabilen motor sistemi.

SSM: süper sonic motor: Sessiz, hızlı ve isabetli netleyebilen lens motoru sistemi.

DT: Sadece Sony A monut APS-C için üretilen lensleri ifade der.

ZA : ZEİSS: Zeiss markası ile ortak çıkartılan ve zeiss mercekleri barındıran lensleri ifade eder. Ayrıca lensin yan kısmında mavi bir amblem ile ZEİSS yazar.

CZ: Carl zeiss optiklerini barındıran lenslerdir.

STF: Smooth Transition Focus: Yumuşak geçişli netleme anlamına gelir. Video çekimleri için daha fazla tercih edilir.

Pz : (Power Zoom) : Bu kısaltmaya sahip lensler de optik zoom lensin halkasını çevirerek değil de lens üzerindeki bir modülü hareket ettirerek sağlanır. Bu modül bir motora bağlıdır ve zoom hareketi mekanik el gücüyle değil de bu motorun elektrik gücüyle gerçekleşir. Telefondan kontrol sırasında uzaktan optik zoom yapabilmeyi sağlar.