Karıştırma modları, nesnelerin renklerinin, altlarındaki nesnelerin renkleriyle karışma şeklini değiştirmenize olanak verir. Nesneye karışım modu uyguladığınızda, karışım modunun etkisi, o nesnenin katmanının veya grubunun altında kalan bütün nesnelerde görünür.

Karıştırma modunun etkisini gözünüzde canlandırırken, aşağıdaki renk terimleri bağlamında düşünmek kolaylık sağlar:

Karışım rengi, seçilen nesnenin, grubun veya katmanın orijinal rengidir.

Temel renk, resmin alttaki rengidir.

Sonuç renk, karışımdan ortaya çıkan renktir.

En üstteki Normal karıştırmalı nesne (solda)  ve Sert Işık karıştırma modu (sağda)


A. % 100 opaklığa sahip alttaki nesnelerdeki temel renkler

B. En üstteki nesnedeki karışım rengi

C. Sert Işık karıştırma modunu en üstteki nesneye uyguladıktan sonraki sonuç renklerIllustrator aşağıdaki karıştırma modlarını sunar:


Normal Seçimi, temel renkle etkileşim kurmaksızın, karışım rengiyle boyar. Bu, varsayılan moddur.

Koyulaştır

Sonuç renk olarak, hangisinin daha koyu olduğuna göre temel rengi veya karışım rengini seçer. Karışım renginden daha açık renkteki alanların rengi karışım rengiyle değiştirilir. Karışım renginden daha koyu renkteki alanların rengi değişmez.

Çoğalt

Karışım rengini, temel renkle çarpar. Sonuç renk daima daha koyu bir renktir. Herhangi bir rengin siyahla çarpılması siyah verir. Herhangi bir renk beyazla çarpıldığında renk olduğu gibi kalır. Etkisi, sayfayı birden çok renkli işaretleme kalemiyle üst üste çizmek gibidir.

Renk Yanması

Temel rengi, karışım rengini yansıtacak şekilde koyulaştırır. Beyazla karıştırmak değişikliğe yol açmaz.

Açıklaştır

Sonuç renk olarak, hangisinin daha açık olduğuna göre temel rengi veya karışım rengini seçer. Karışım renginden daha koyu renkteki alanların rengi karışım rengiyle değiştirilir. Karışım renginden daha açık renkteki alanların rengi değişmez.

Ekran

Karışım ve temel renklerin tersini birbiriyle çarpar. Sonuç renk daima daha açık bir renktir. Siyahla perdelendiğinde renk, olduğu gibi kalır. Beyazla perdelendiğinde beyaz elde edilir. Etkisi, birden çok slayt görüntüsünün üst üste projeksiyonu gibidir.

Renk Soldurma

Temel rengi, karışım rengini yansıtacak şekilde açıklaştırır. Siyahla karıştırmak değişikliğe yol açmaz.

Kaplama

Temel renge bağlı olarak renkleri çarpar veya perdeler. Desenler veya renkler, mevcut resmin üstüne üst baskı yapılır, temel rengin açıktonları ve gölgeleri korunur, karışım rengiyse orijinal rengin açıklığını veya koyuluğunu yansıtacak şekilde karıştırılır.

Yumuşak Işık

Karışım rengine bağlı olarak renkleri koyulaştırır veya açıklaştırır. Etkisi, resmin üzerinde dağıtılmış projektör ışığı yansıtmak gibidir. Karışım rengi (ışık kaynağı) % 50 griden daha açıksa, resim, soldurulmuş gibi açıklaştırılır. Karışım rengi % 50 griden daha koyuysa, resim, yanmış gibi koyulaştırılır. Saf siyahla veya beyazla boyama, belirgin şekilde daha koyu veya daha açık bir alan yaratır, ama saf siyah veya beyaz ortaya çıkmaz.

Sert Işık

Karışım rengine bağlı olarak renkleri çarpar veya perdeler. Etkisi, resmin üzerinde sert projektör ışığı yansıtmak gibidir. Karışım rengi (ışık kaynağı) % 50 griden daha açıksa, resim, perdelenmiş gibi açıklaştırılır. Bu işlem, resme açıktonlar eklemek için yararlıdır. Karışım rengi % 50 griden daha koyuysa, resmin renkleri birbiriyle çarpılıp artırılmış gibi koyulaştırılır. Bu işlem, resme gölgeler eklemek için yararlıdır. Saf siyahla veya beyazla boyama, saf siyah veya beyaz ortaya çıkarır.

Fark

Hangisinin daha yüksek parlaklık değerine sahip olduğuna göre, ya karıştırma rengini temel renkten çıkartır ya da temel rengi karıştırma renginden çıkartır. Beyazla karıştırıldığında temel renk değerleri ters çevrilir. Siyahla karıştırmak değişikliğe yol açmaz.

Dışlama Etkisi

Fark moduna benzer ama kontrast bakımından daha düşüktür. Beyazla karıştırıldığında temel renk bileşenleri ters çevrilir. Siyahla karıştırmak değişikliğe yol açmaz.

Ton

Ürettiği sonuç renk, temel rengin ışıklılığıyla doygunluğuna ve karışım renginin tonuna sahip olur.

Doygunluk

Ürettiği sonuç renk, temel rengin ışıklılığıyla tonuna ve karışım renginin doygunluğuna sahip olur. Doygunluğa sahip olmayan (gri) bir alanda bu modla boyama yapıldığında herhangi bir değişiklik olmaz.

Renk

Ürettiği sonuç renk, temel rengin ışıklılığına ve karışım renginin tonuyla doygunluğuna sahip olur. Böylece resimdeki gri düzeyleri korunur; tek renkli resmi renklendirmekte ve renkli resme renk tonu eklemekte yararlıdır.

Renk Parlaklığı

Ürettiği sonuç renk, temel rengin tonuyla doygunluğuna ve karışım renginin ışıklılığına sahip olur. Bu modun etkisi, Renk modununkinin tersidir.

Not: Fark, Dışlama, Ton, Doygunluk, Renk ve Renk Parlaklığı modları spot renklerle karışmaz, ayrıca çoğu karıştırma modunda, % 100 K olarak atanmış bir siyah, alttaki katmanın rengini gizler. % 100 siyah yerine, CMYK değerlerini kullanarak zengin bir siyah belirleyin