Adobe tarafından geçtiğimiz hafta Photoshop, InDesign ve Illustrator gibi Creative Cloud uygulamalarında ücretsiz Pantone renkleri desteği kaldırılmıştı. Adobe ve Pantone arasındaki lisans değişikliği nedeniyle PSD dosyaları koleksiyonları istenmeyen siyahlarla dolduğundan birçok insan bundan böyle bu renkler için ücret ödemek zorunda kalacak.

Adobe açıklamasında, “Haziran ayında paylaştığımız gibi, Pantone iş modelini değiştirmeye karar verdi. Adobe Photoshop, Illustrator ve InDesign’da önceden yüklenmiş olan Pantone Color Books’lardan bazıları, Ağustos 2022’de gelecekteki yazılım güncellemelerinden aşamalı olarak kaldırıldı. Pantone Color Books’un tam setine erişmek için Pantone artık müşterilerin Pantone Connect aracılığıyla bir premium lisans satın almalarını ve Adobe Exchange kullanarak bir eklenti yüklemelerini gerektiriyor.” ifadelerine yer verdi.

Pantone, Adobe içindeki renk kitaplıklarının birkaç yıldır düzgün bir şekilde korunmadığını iddia etti ve bu da Pantone renklerinin yanlış olmasına ve Adobe uygulamalarında yüzlerce eksik olmasına neden oldu. Pantone SSS, “Pantone ve Adobe birlikte eski kitaplıkları kaldırmaya ve ortaklaşa, kullanıcılarımıza daha iyi hizmet veren geliştirilmiş bir uygulama içi deneyime odaklanmaya karar verdi” diyor.

Anlaşılır bir şekilde endüstri standardı renk sistemini kullanmaya devam etmek isteyen yaratıcıların, Adobe Pantone Connect eklentisi aracılığıyla Pantone lisansı için aylık 15 dolar/ ve yıllık 90 dolarlık bir abonelik ödemesi bekleniyor.

Bu lisansa sahip olmayan kullanıcılar, daha önceki projelerinde de bu renkleri kullanamayacak Kullanıcılar, Pantone renklerini kullandıkları önceki projelerini açtıklarında lisans uyarısıyla karşılaşıyor. Lisans alınmadığı takdirdeyse projedeki Pantone renklerin yerini siyah renk alıyor.

Kasım 2022‘den sonra yalnızca şu Pantone Renk katalogları kullanılmaya devam edecektir:

  • Pantone + CMYK Kaplamalı
  • Pantone + CMYK Kaplamasız
  • Pantone + Metalik Kaplamalı