Reflektör var olan ışığın yansıtılarak istediğimiz yere düşmesini sağlandığı yardımcı bir araçtır. Tek ışığımız var ise reflektör sayesinde ikinci ışık etkisi oluşturabiliriz.

Reflektörlerin beyaz, siyah, gümüş, altın vb. gibi renk seçenekleri bulunmaktadır. Bunların hangi amaçla kullanıldıklarını gelin birlikte inceleyelim.

Gümüş Reflektör: Işık miktarının büyük çoğunluğunu yansıtır ve kendisine vuran ışığın rengini değiştirmez. Işığın rengini değiştirmediği için genelde bu reflektör çok tercih edilir.

Beyaz Reflektör: Gümüş reflektörler kadar ışık yansıtmazlar. Genelde çekilen konuya yakın tutulmak kaydıyla işe yarar. Portre veya ürün çekimlerinde kullanılabilir.

Altın Reflektör: Güneş ışığının rengiyle eşleştiği için genel olarak dış mekan çekimlerinde kullanılır. Beyaz ışığı altın reflektör ile yansıtırsak yansıyan ışıkta sarı bir ton elde ederiz.

Siyah Reflektör: Işığı emen bir yapıya sahiptir. Genel olarak çatal-kaşık, cam, mücevher gibi parlak ürünleri çekerken oluşabilecek yansımayı kesmek için kullanılır.

Yarı geçirgen yansıtıcı: Çok sert ışıklı ortamlarda ışık şiddetini düşürmek için kullanılır.