WordPress Woocommerce ile kendi online mağazanızın da temellerini Kurmaya hazır mısınız? WordPress üzerinde Woocommerce kullanarak bir e-ticaret sitesi kurmadan önce bu e-ticaret modülü hakkında bazı önemli konuları bilmeniz gerekiyor.

Bu yazımda WordPress Woocommerce nedir, WordPress Woocommerce kurulumu nasıl yapılır / woocommerce nasıl kurulur, WordPress Woocommerce teması / Woocommerce themes nedir, Woocommerce ile e-ticaret sitesi kurmanın avantajları, dezavantajları, WordPress Woocommerce kullanımı / Woocommerce nasıl kullanılır, kurulum süreci ve bu modülün e-ticaret altyapı paketlerinden ne gibi farklılıkları olduğunu bölümler altında ele alacağım.

BÖLÜM-1 WordPress Woocommerce nedir?

Açık kaynaklı bir internet sitesi altyapı yazılımı olan WordPress’in en popüler ve en çok kullanılan e-ticaret eklentilerinden olan Woocommerce, kendi web sitelerini kurmak ve online mağaza açmak isteyenlerin, internetten ürün satmalarına yardımcı olan bir e-ticaret modüldür. Woocommerce modülü ile WordPress’te kurulan bir internet sitesi üzerinde satılacak ürünler listelenebilir ve bu site bir e-ticaret sitesi haline getirilerek, online satışlar yapılabilir.

WordPress Woocommerce ücretli mi?

WordPress açık kaynaklı bir yazılım bu nedenle, WordPress’in altyapısını ücretsiz olarak indirerek bir hosting üzerine kendi web sitenizi ücretsiz olarak kurabilirsiniz. Hatta bir çok hosting firması wordpress kurulumunu kullanıcı paneliniz üzerinden otomatik yaparak bu hizmeti size ücretsiz sunuyor.

Woocommerce de WordPress içerisinde bir e-ticaret modülüdür ve standart modül ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Standart modül ile bir e-ticaret sitesinin kurulumu ve yönetimi yapılabilmektedir. Bu standart modülün ne tür özellikleri olduğunu da yazının devamında daha detaylı bir şekilde ele alacağız.

BÖLÜM 2 WordPress Woocommerce’ın amacı nedir?

WordPress Woocommerce, düşük maliyetlerle e-ticaret sitesi kurmak isteyenlere kendi online alışveriş sitelerini kurmalarına yardımcı olan bir yazılım.

WordPress Woocommerce e-ticaret modülünün ücretsiz olması bir alan adı ve hostingi olan herkesin internetten satış yapmasını kolaylaştırmaktadır. Tabii ki internetten satış için tek kriterin bu olmadığını ve arka planda birçok konunun da olduğunu hatırlatalım.

BÖLÜM 3 WordPress Woocommerce özellikleri neler?i

WordPress Woocommerce birçok farklı özelliği kullanıcılara sunmakta. Standart modül üzerinde gelen ve öne çıkan özelliklerden bazıları şu şekilde:

 • Sipariş yönetimi
 • Ürün sayfası düzenleme
 • Ürün kategori ve etiket yönetimi
 • Ürün stok bilgilerinin yönetimi
 • Ürün varyasyonları (beden, renk vb.) oluşturma ve farklı fiyatlandırma seçenekleri
 • Fiziksel ya da dijital ürünlerin satışının yapılması
 • Ürünlerin tarihlere göre fiyat kampanyalarını belirleme
 • Konuma göre farklı kargo fiyatı seçenekleri belirleme
 • Sabit kargo fiyatları gösterme
 • Ücretsiz kargo seçenekleri sunma
 • Belli limit üzerindeki alışverişlerde ücretsiz kargo seçeneği sunma
 • Çoklu kargo firma seçeneği sunma
 • Vergi oranlarını otomatik olarak düzenleme (Woocommerce vergi ayarları)
 • Arama motoru uyumluluğu
 • Müşteri veritabanının yönetimi
 • Sipariş takibi
 • Ürün ve sipariş yönetimi için ek bir yönetici paneli
 • Kupon ile indirim yöntemi
 • Ödeme ve sepet sayfalarında kargo ve ürün ücretlerinin otomatik olarak gösterilmesi
 • Ödeme sayfasında yeni üye oluşturma
 • Ziyaretçi girişi ile ödeme yapma seçeneği
 • Ödeme sistemi entegrasyonları (Woocommerce kredi kartı ödeme entegrasyonları yani Woocommerce ödeme eklentisi / eklentileri)

Bu modülün standart versiyonunda yer alan ve öne çıkan özelliklerden bazıları bu şekilde. Bu özellikler basit ve başlangıç seviyesindeki bir e-ticaret sitesinin kurulumu için yeterli olmaktadır; ancak işinizi büyütmeye çalıştığınızda bu özellikler yetersiz gelebilmektedir. Bu durumda da ek eklenti paketlerini yüklemeniz veya satın almanız gerekebilir.

WordPress Woocommerce eklenti paketleri nedir?

Standart modülün haricinde Woocommerce’in sunduğu ek eklenti paketleri / woocommerce eklentileri (woocommerce plugins) de bulunuyor. Bu eklenti paketleri, standart sürümde bulunmayan özellikleri sağlamaktadır. Bu eklentiler farklı gruplara göre kategorize edilmiş durumdadır:

 • Site performans artırma
 • Sepet ve ödeme sayfası eklentileri
 • Ürün sayfası ve kampanya yönetimi eklentileri
 • Ödeme seçenekleri eklentileri
 • Mağaza ve yönetimi eklentileri
 • Üyelik yönetimi eklentileri

Bu ana kategorilerin altında birçok farklı eklenti paketi bulunuyor. Bu kategorilerin altında Woocommerce e-ticaret sitesini geliştirmeye yönelik uygulama bulunmaktadır.

WordPress Woocommerce eklenti paketleri ücretli mi?

Woocommerc eklenti paketlerinin tümü ücretli değil. Ücretsiz eklenti paketleri de bulunmaktadır. Bu eklentiler, ücretsiz eklentiler olarak ayrıca kategorilendirilmiş durumdadır.

BÖLÜM 4 WordPress Woocommerce teması nedir?

Woocommerce ve WordPress temaları genellikle farklılıklar içerse de WordPress uyumlu herhangi bir temada Woocommerce için kullanılabilmektedir. Tabii ki her temanın Woocommerce eklentisi ile düzgün çalışacağını söyleyemeyiz. Bu konuda satın alacağınız yada ücretsiz indireceğiniz temanın woocommerce ile uyumlu olup olmadığına emin olmalısınız.

WordPress Woocommerce teması / Woocommerce themes, e-ticaret sitenizin tasarımsal olarak nasıl görünceğini ayarladığınız tasarım şablonlarıdır. Bu şablonları WordPress altyapınız üzerine kurarak, site tasarımınızı değiştirebilirsiniz. Bu temalar üzerinde renk ayarları, sayfadaki ögelerin ayarları değiştirilebilir ya da tasarımcıların hazırladığı örnek şablonların demolarını kurarak, tasarımı birebir kullanabilirsiniz.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Woocommerce WordPress ayarlarını yapmanız gerekiyor. Bu ayarlarda da mağaza adı, adresi, sitede kullanılacak olan para birimi, kargo seçenekleri, vergi oranları gibi temel ayarları yapmanız gerekiyor. Bu ayarları kurulum sırasında tamamlamadan da kurulumu bitirebilir ve ayarları yapmak için bu bölüme tekrar yönetici panelinden ulaşabilirsiniz.

WordPress Woocommerce kurulumu ücretli mi?

Woocommerce kurulumunu eğer siz yapıyorsanız, herhangi bir ek ücret ödemeden yapabilirsiniz. Bu kurulumu bir yazılımcıya yaptırtıyorsanız, bu woocommerce ayarlarının doğru bir şekilde yapılması ve eklentinin eksizsiz çalışması için yaptığı çalışmalardan dolayı sizden bir ücret talebinde bulunması doğaldır.

BÖLÜM 5 WordPress Woocommerce’ın avantajları

WordPress Woocommerce kullanmanın sağladığı bir takım avantajlar bulunuyor. Bu avantajları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

WordPress Woocommerce’ın avantajları

WordPress Woocommerce kullanmanın sağladığı bir takım avantajlar bulunuyor. Bu avantajları da şöyle sıralayabiliriz:

Ücretsiz bir yazılım olması

Ücretsiz olması nedeniyle, alan adı ve hosting satın aldıktan sonra ek bir ücret ödemeden kendi başınıza standart bir e-ticaret sitesinin kurulumunu düşük maliyetlerle yapabilirsiniz.

İstediğiniz herhangi bir ürünü satabilirsiniz

Mağazanızı kurduktan sonra bu platform üzerinde istediğiniz herhangi bir ürünün satışını yapabilirsiniz. Fiziksel ürünlerin yanı sıra dijital platform ürünlerini de satabilirsiniz.

Kolay kullanım sağlaması

Woocommerce yönetici arayüzünün basit ve kolay anlaşılır olması, ürün yönetimini, sipariş takibini, müşteri yönetimini ve ürün sayfa düzenleme işlemlerini kolay bir şekilde yapmanızı sağlar.

Raporlama özellikleri

Yönetici paneli üzerinde, yaptığınız satışlarla ilgili birçok verinin takibini yaparak, işinizi daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz.

Dilediğiniz eklentilerle sitenin kapsamını geliştirebilirsiniz

Woocommerce ile uyumlu olan onlarca farklı eklenti paketi bulunuyor. Bu eklenti paketleri sayesinde e-ticaret sitenizi geliştirerek, farklı özellikler ekleyebilirsiniz. Bu bir avantaj olsa da ekstra eklenti paketlerinin ücretli olduğunu ve bunları kurduğunuzda ek ücretler ödeyecek olmanız bir dezavantaja dönüşebilir.

Çünkü sürekli olarak yeni eklentiler satın almanız, uzun vadede maliyetlerinizi artırabilir. Bununla beraber satılan her eklenti paketi, sitenizin teması ile uyumlu çalışmayabilir, yeterli ayar seçeneği olmayabilir veya bu eklentiler yeni sürüme güncellenmediği için düzgün çalışmayabilir. Bu nedenle bunları da göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Geliştirmeye açıktır

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eklenti paketleri ile Woocommerce e-ticaret sitenizi geliştirebilirsiniz. Ancak bu eklenti paketlerinin ücretli olması ve ek maliyetlerin çıkması olası olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

BÖLÜM 6 WordPress Woocommerce kurulumu nasıl yapılır?.

WordPress altyapınız bulunuyorsa, WordPress Woocommerce kurulumu birkaç adımda tamamlanabilmekte. Altyapı modülünü kendiniz bilgisayarınıza indirdikten sonra FTP üzerinden sunucunuza yükleyebilir ve sonrasında da WordPress’in eklentiler bölümü üzerinde aktive edebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise doğrudan WordPress yönetici paneli üzerinde yeni eklenti kurulumu bölümünden “Woocommerce”ü aratarak, doğrudan yükleme işlemini yapabilirsiniz.

Kimler WooCommerce’i kullanabilir?

Sunduğu herhangi bir ürün, hizmet karşılığında tahsilat yapan işletmeler, bağışa dayalı geliri olan yardım kuruluşları, dernekler ve sivil toplum kuruluşları WooCommerce kullanabilirler.

Normal ticarette satışını yaptığınız ya da üzerinden gelir elde ettiğiniz her üründen e-ticaret ile de satış yapabilirsiniz. Gıda, teknoloji, giyim, kitap-dergi, etkinlik-konser biletleri, bağış kampanyaları, danışmanlık gibi birçok ürün ve hizmetin satışını WooCommerce ile yapabilirsiniz.

Ürün çeşitlerini temel olarak üç başlık altında toplayabiliriz.

 • Fiziksel Ürün : Kargolayabildiğiniz ya da doğrudan satışla müşteriye teslim edebildiğiniz elle tutulur gözle görülür kitap, gıda maddesi, kıyafet gibi ürünlerdir.
 • İndirilebilir Ürün : Kargolama ihtiyacı olmayan, internet aracılığıyla erişebildiğiniz ürünlerdir. Programlar, sanal eğitim kitleri, tema ya da eklentiler, tasarımlar, indirilebilir ürünlere örnektir.
 • Hizmet : Danışmanlık ya da bağış gibi hizmetleri kapsayan ürün çeşididir.

WooCommerce’in temel sürümü ücretsiz olan açık kaynak bir eklentidir. Ancak, işleriniz büyüyüp şekillenmeye başladığında daha kapsamlı özellikler eklemek için bir kısım ücretli eklentileri ek olarak kullanabilmenize de imkan tanır.

Bir e-ticaret sitesi kurmak için nereden başlamalı?

7/24 dünyanın her yerinden müşterilerle iletişim halinde olma imkanı sağlayan ve her geçen gün hacmi genişleyen bu pastadan payımıza düşeni almak hiç de zor değil bunu sağlamak ve WordPress ile adım adım e-ticaret sitesi kurmak için aşamalar şunlardır;

 • Alan adı (domain) satın alma
 • Hosting satın alma
 • SSL sertifikası satın alma
 • WordPress kurulumu
 • Tema seçimi
 • WooCommerce kurulumu ve konfigürasyon
 • Satışa başlama

Tüm web sitesi kurma hayalinin birçoğunun hüsrana uğradığı noktayı aşmak için ilk adım olarak hosting, domain ve SSL sertifikası satın almamız gerekiyor.

Domain (alan adı) nedir?

Domain (Alan Adı) ziyaretçilerinizin sitenize ulaşmasını sağlamak için kullandığınız adrestir. www ile başlayıp .com, .net, .org, gibi uzantılar ile sonlanır. Her domain bir tanedir ve size özeldir.

Hosting (barındırma hizmeti) nedir?

Hosting, sitenize ait dosyaların tutulduğu, 7/24 kesintisiz çalışan, işletim sistemi ve yazılımlarının internet hizmeti vermek için özel olarak tasarlandığı bilgisayardır. Sunucu ya da server olarak da tabir edilen bu bilgisayarlar kesintisiz internet bağlantısı gibi süreklilik arz eden servislere sahiptirler.

Yalnızca WordPress sitelerininiz için değil özel yazılım ya da diğer hazır içerik yönetim sistemi alt yapısını kullanan web siteleri için bu iki kavrama (hosting/domain) ihtiyacınız var. Burada dikkat edilmesi gerek en önemli unsur hostinginizi Linux hosting olarak seçmenizdir.

SSL sertifikası nedir?

SSL sertifikası, site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden ve veri iletişimini şifreli kanal üzerinden yaparak veri akışını güvenli şekilde yapılmasını sağlayan üründür. SSL sertifikasına sahip olduğunuzda site linkiniz HTTP’den HTTPS’e dönüşecek ve arama çubuğunda alan adınızın başında yeşil anahtar sembolü görünmeye başlayacaktır.

Yaygın bir yanılgı olan “SSL sertifikasını sitenizi koruyan bir yapıdır” düşüncesi yanlış bir düşüncedir. SSL kodlarınızı ve sitenize karşı yapılan saldırıları engellemez. Veri iletiminin sağlıklı şekilde yapılmasını sağlar.

SSL sertifikası e-ticaret faaliyeti yürüten tüm sitelerde olmak zorundadır. İlerleyen aşamalarda bankalara yapacağınız SanalPos başvurularında ya da iyzico, PayTr gibi tahsilat alt yapısı sunan şirketlere yapacağınız başvurularda SSL sertifikası olmadan ödeme almanıza izin verilmez.

WordPress kurulumu

Hosting, domain ve SSL sertifikalarına sahip olduktan sonra seçenekleriniz dahilinde ftp aracınız ile elle yükleme yaparak yada kullanıcı paneliniz üzerinden otomatik olarak WordPress kurulumu oluşturmuş olmalısınız.

E-ticaret tema seçimi

WordPress kurulumunu da tamamladıktan sonra işimize en uygun (woocommerce uyumlu) temayı seçme aşamasına geçebiliriz. Bu adım sitemizin gelecekte yakalayacağı başarıyı doğrudan etkileyen bir adım. Tasarımı şık ve kullanıcı dostu bir tema seçtiğinizden emin olmalısınız.

WooCommerce kurulumu

WooCommerce kurulmasının diğer WordPress eklentilerinin kurulmasından bir farkı yoktur. Admin panelinden Eklentiler > Yeni Ekle adımını izledikten sonra arama seçeneğine WooCommerce yazıp aratıyoruz.

“Hemen Yükle” seçeneğine tıklıyoruz. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra “Etkinleştir” seçeneğine tıklayarak eklentimizi etkinleştiriyor ve e-ticaret sitesi kurma sürecimize devam ediyoruz.

Eklentiyi etkinleştirmenizle birlikte kurulum sihirbazı açılıyor. İlk adımda adres bilgilerinizi, para birimi ve satılacak ürün tipini seçtikten sonra “Başlayalım” seçeneğine tıklıyoruz.

Sırada, WooCommerce ödeme sayfası düzenleme var. PayPal (şu an Türkiyede kullanılamıyor), kapıda ödeme ve banka havalesi yoluyla ödeme yöntemlerini de etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca WooCommerce entegrasyonu eklentiler yardımıyla Online ödeme için İyizico ya da PayTr gibi hazır ödeme sistemlerinin ve Kredi Kartı ile ödeme sistemlerini de ödeme yöntemleriniz içine ekleyebilirsiniz.

Gönderim için başlangıç ayarlarını bu adımda gerçekleştirebiliriz. Türkiye’nin her yerine ve yurtdışı gönderim fiyatını bu aşamada belirleyebilirsiniz. Detaylı ayarlarda Türkiye’deki herhangi bir şehir için ayrı fiyat belirleyebiliriz ya da herhangi bir şehir için ücretsiz kargo seçeneği ekleyebiliriz.

Başlangıç için önerilen bazı eklentileri bu aşamada entegre edebilirsiniz. MailChimp gibi müşterilerinizin e-bülten üyeliklerini alabileceğiniz ve mailing yapabileceğiniz eklentiyi yüklemenizi tavsiye ederim.

Sepet, hesabım, ödeme, mağaza ve satış sözleşmesi gibi sayfalar kurulum sihirbazındaki tüm adımları tamamladıktan sonra otomatik olarak eklenecektir.

Manuel olarak eklenti ayarlarını yapmak için admin panelinden WooCommerce > Ayarlar adımlarını izliyoruz. Hızlı kurulum sırasında yaptığımız ödeme, gönderim ayarlarını buradan değiştirebiliriz.

Buradan üyelik, yeni sipariş, sipariş durumunu kullanıcılarla otomatik olarak paylaşacağınız e-posta ayarlarını gerçekleştirebiliriz. Yeni bir sipariş oluşturulduğunda satıcı tarafında “Yeni bir sipariş aldınız” e-postası; alıcı tarafta “Siparişiniz başarıyla oluşturuldu” e-postasını ve sipariş durumlarını içeren e-postaları düzenleyebiliriz.

Yine bu ayarlardan kuponları yönetebilir, tüm alıcı kitlenize ya da tekil müşterilere özel indirimler tanımlayabilirsiniz.

İlk ürünü eklemek

İlk ürünümüzü eklemek için admin panelinden Ürünler > Yeni Ekle adımlarını izliyoruz.

Ürün adı, açıklaması, cinsi, kategorisi, fiyat bilgilerini buradan ekleyebileceğimiz gibi stok durumunu, gönderim varyasyonlarını, ilgili ürünleri, beden, renk, boy gibi seçenekleri de yine bu panel üzerinden düzenleyebiliyoruz.

Artık WooCommerce ile bir e-ticaret sitesi kurabilmek için ihtiyacınız olan bilgilere sahipsiniz! Siz de kendi e-ticaret sitenizi kurup satış yapmaya başlayabilirsiniz.