Webp, Google’un 2010 yılından beri geliştirdiği bir resim formatı ve png’ye, jpeg’e göre %25 daha ufak boyutlu fakat yüksek kalite resimler üretildiği iddia edilse de bir çok program tarafından hala desteklenir duruma gelmedi. İnternet üzerinde kullanımı her geçen gün artıyor olmasına rağmen örneğin photoshop programı tarafından webp formatı plugin kurulmadan tanınmıyor ve üzerinde işlem yapılamıyor. webp formatı ile ilgili önce ki yazımızı okumak için tıklayınız.

Peki bu formata ihtiyacımız olduğunda fotoğraflarımızı bu formata nasıl dönüştürebiliriz ? Yada elimizde webp formatlı dosya varsa jpeg ve png’e dönüşümünü nasıl yaparız? 

Bu yazımızda webp ve diğer formatlar arasında karşılıklı dönüşümün nasıl mümkün olduğunu sizlerle paylaşacağız. Bunun için birçok yazılım mevcut ve online web dönüştürücülerde var ve hatta photoshop için birde plug-in mevcut. Aşağıda bildiğim bir kaç tanesini sizlerle paylaşmak isterim.

Online dönüştürücüler; 

https://convertio.co/tr/

Bu sitede de dosyalarınızı sayfa üzerine sürükleyerek yada HD üzerindeki yerini seçerek birçok format arasında online dönüşüm yapılabiliyor.

http://www.zamzar.com/fileformats/webp

Sağ tarafta dönüştürmek istediğiniz formata ait (Png, jpeg vb.) bağlantıya tıklıyarak dönüşümlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dönüştürücü Yazılım XnConvert; 

Yazılım birçok formatı destekliyor, yani dönüşüm yapabiliyor. Tamamen ücretsiz ve reklamsız. Kullanımı gayet kolay, boyutu 16 mb civarı. Windows, Mac, Linux sürümlerinden istediğinizi aşağıdaki bağlantıdan indirebiliyorsunuz.

XnCovert indirmek için tıklayın.

Photoshop için Plugin;

Photoshop’ta WebP Dosyaları Nasıl Açılır?

Gelelim photoshop kullanıcılarının yüzünü güldürecek plugin’e. Telegraphics firması tarafından ücretsiz bir eklenti geliştirilmiş ve bu sayede webp uzantılı dosyaları direk Photoshop’da açabiliyor, düzenleyebiliyor ve sonrasında istediğimiz uzantılı ile kaydedebiliyorsunuz. Hatta jpg, png dosyalarından webp uzantılı dosyalar oluşturma imkanımız da var. 

Nasıl Yükleyeceksiniz?

Aşağıdaki bağlantıya gidiyor, sitede sağ alttan işletim sisteminize (Mac yada Windows) ve elinizdeki Photoshop sürümüne uyan plugin hangisi ise onu indiriyorsunuz. (Photoshop sürümünüz 32 bit ise 32 bit plugin, 64 bit ise 64 bit plugin..)

1- http://telegraphics.com.au/sw/product/WebPFormat adresinden eklentiyi indirin.

2- İndirdiğiniz zip dosyası açın ve içerisindeki WebPFormat64.8bi dosyasını kopyalayın. (Photoshop cc2021 kadar tüm photoshop sürümleri ile sorunsuz çalıştığı bildiriliyor.)

3- C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CC 2021\Plug-ins dizinine kopyalayın. Kullandığınız Photoshop sürümü farketmeksizin çalışacaktır. (Örnek sürüm Photoshop 2021)

İşte hepsi bu kadar. Artık Telegraphics’in Photoshop için WebP dosya formatı eklentisi ile WebP dosyalarını açabilir ve WebP uzantılı olarak kaydedebilir, formatlar arasında dönüşümleri rahatlıkla yapabilirsiniz.