Yeni web sitelerine yatırım yapmak, oradaki tüm işletmeler için önemli bir karardır. Web siteniz şirketinizin çevrimiçi yüzü olacağından, potansiyel müşterilerinizin ne yaptığınızı anladığı ve ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğu yerdir.


Düzgün bir şekilde yapıldığında, web siteniz, daha fazla trafik kazanmanıza ve dönüşümlerinizi en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanıyan, potansiyel müşteri yaratan bir makine görevi görecektir. Ancak, işareti kaçırırsanız, bitmeyen düzeltmeler ve ince ayarlar nedeniyle yalnızca zamanınızı ve paranızı boşa harcar.

İşletmeniz için iyi tasarlanmış bir web sitesi elde etmek için göz önünde bulundurmanız gereken şeyler şunlardır:

1. Markalaşma

Her türlü işletme için gereklidir. Markanızın logosunun yerleşimi ve tasarımı, izleyicilerin genel görüşüne katkıda bulunur. Profesyonelce tasarlanmış bir logo müşterinin dikkatini çeker ve markanın net bir resmini verir. Gözlerin doğal olarak bir web sitesini taramaya başladığı yer olduğundan, web sitenizde sol üst köşe gibi ziyaretçilerin görebileceği bir konum seçin.


Markanızın kimliğini sağlamlaştırmak istiyorsanız, aynı basılı reklamı, ambalajınızdaki logoyu ve markalı giysileri kullanmayı deneyin. İşletmeler markalarıyla tutarlı olduklarında, müşterilere akılda kalıcı ve entegre bir marka deneyimi sunar.

2. Hız

Web sitenizi daha duyarlı hale getirmek için web tasarım ipuçlarından biri, web sitenizin hızına odaklanmaktır. Web sitesi hızının tüm işinizi bozabileceğini veya bozabileceğini unutmayın. Günümüz teknolojisindeki gelişmeler nedeniyle, birçok çevrimiçi kullanıcı daha fazla zaman kazanmak için hızlı yüklenen web sitelerini tercih ediyor.


Web sitenizin hızını artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır ve bunlardan biri de web sitenizi daha az görselle tasarlamaktır. Göz alıcı görseller kullanmak web sitenizi daha çekici hale getirse de bunların birçoğunu kullanmak web sitenizin hızını yavaşlatabilir. Bu nedenle, bazılarını eklemeden önce resimlerinizin boyutlarını optimize ettiğinizden emin olun.

3. Birincil Kullanıcılar

Kolay gibi görünebilir, ancak bir kullanıcı profili analizi yapılmadan kaç tane web sitesi projesinin tamamlandığına şaşıracaksınız. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayan bir web sitesi oluşturmak için, kim olduklarını ve web sitenize gelme nedenlerini araştırmanız gerekir.
Bir işletmenin farklı birincil kullanıcı gruplarına sahip olması nadir görülen bir durum değildir. Örneğin, bir doktor kliniğine yönelik web siteleri, hastalarını birincil hedef kitle olarak seçecektir. Ancak, kliniklerde çalışan sağlık profesyonelleri, müşteri bilgilerini güncellemek, kamuoyu sorularını yanıtlamak, randevu planlamak ve güncellemeleri yayınlamak için web sitesine erişiyorsa, dahili sağlık profesyonelleri de birincil kullanıcılar olarak kabul edilmelidir.


Bu nedenle, bir web sitesi tasarım şirketi ile iletişime geçmeden önce kullanıcı kitlenizi daraltın ve web sitenize gelme nedenlerini belirleyin. Ayrıca, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için web sitenizi nasıl değiştireceğinizi düşündüğünüzden emin olun.

4. İçerik

Web sitenizin genel tasarımını düşündüğünüzde, içerik önceliklerinizden biri olmayabilir. Ancak, küçümsememeniz gereken bir şey. insanları web sitenizde tutmak için içeriğinize öncelik vermelisiniz.


İyi içerikle, hedef kitlenizin ilgisini çekebilir, temel mesajlarınızı müşterilere iletebilir ve web sitenizin SEO’sunu artırmanıza yardımcı olabilir. 

5. Düzen

Bir web sitesi tasarlamaya gelince, genellikle posterleri veya ön sayfaları düzenlerken kullanılan aynı ilkelere sahiptir. Sayfanızı düzenlemeniz çok önemlidir, böylece bir metin ve resim dengesi elde edersiniz. Bir rapora göre, çoğu internet kullanıcısı, çevrimiçi içeriği görüntülerken harika tasarımların gerekli olduğunu düşünüyor.


Tercihlerinize bağlı olarak, web sitenizin düzeni, kullanıcılarınızın kolayca gezinebilmesi için basit bir yapıya sahip olmalıdır. Hiyerarşi iyi kurulmuşsa, web sitenizde de daha iyi gezinme olacaktır. Kullanıcıların aradıkları herhangi bir web sitesi içeriğini bulmasını kolay hale getirin.

6. Kullanıcı Deneyimi

UX olarak da adlandırılan kullanıcı deneyimi, potansiyel müşterilerinizin ve müşterilerinizin web sitenizde ne tür bir deneyime sahip olduğu etrafında döner. Web siteniz çevrimiçi marka elçinizdir, bu nedenle sizi iyi bir ışık altında temsil ettiğinden emin olmalısınız.

Daha fazla ziyaretçi kaybetmek istemiyorsanız, mümkün olduğunca kafa karıştırıcı etiketleme, dağınıklık veya web sitenizdeki çok fazla bilgiden kaçının. İş web sitenizi tasarlarken, aşağıdakiler aracılığıyla gerçekleştirilebilecek daha iyi bir kullanıcı deneyimi hedefleyin:

Temiz Akış – Web sitenizin tüm kullanıcılar için kolay gezinmesini ve anlamasını sağlayarak, deneyimin basit ve etkileşimli olmasını sağlayın. Kimse sadece iletişim bilgilerinizi bulmak için sayfalar arasında kaybolmak istemez.

 
Bu nedenle, hedef kitlenizin nereye bakmasını istediğinizi ve hangi bilgilerin onların ilgisini çekeceğini düşünün. Bu tür şeyleri önemli olan alanlara koyun, böylece kolay akış ve gezinme sağlanır.

Çekici Olun – Kullanıcıları web sitenize bakmanın acıtacağı noktaya kadar bunaltacak çakışan renkler kullanmayın.
Bu kulağa basit gelebilir, ancak bu tür renk tonları arasındaki fark bir fark yaratabilir. Grafik tasarımcıların web sitesi tasarımı sürecinde arkadaşınız olabileceği yer burasıdır.

İfadelerinizi Değiştirin – Mümkünse, karmaşık ifadeler veya jargon kullanmaktan kaçının. Herkesin anlayabileceği ve hedef kitlenizin bir şey bulmayı düşünmesine neden olmayacak ifadeler kullanın.

Dağınıklığı Azaltın – Sayfada çok sayıda yanıp sönen kutu veya çok fazla bilgi varsa, neye tıklayacağınızı veya bir şeyleri nerede bulacağınızı değil, aynı zamanda ne yaptığınızı ve kim olduğunuzu da kafa karıştırıcı hale getirecektir. Her şeyin kısa, öz ve net olduğundan emin olmalısınız.
Ayrıca, içeriğinizi okurken insanlara yardımcı olacak madde işaretleri, kısa paragraflar ve farklı başlıklar kullanarak web sitenizdeki dağınıklığı azaltabilirsiniz.

7. Mobil Uyumluluk

Web siteniz olağanüstü bir kullanıcı deneyimi sunamıyorsa, potansiyel müşterileriniz başka bir web sitesine taşınmadan önce iki kez düşünmez. Amacınız, kolay gezinme için net bir CTA ve temiz bir düzen ile web sitenizi tasarlamayı içermelidir. Kalıcı bir izlenim bırakmanın ve tüm müşterilerinizin mobil cihazlarında aradıklarını bulmalarına yardımcı olmanın iyi bir yoludur.
Aşırı ses ve zillere sahip olmak, web sitenizin yalnızca yavaş yüklenmesine neden olur ve ziyaretçilerin dikkatini dağıtır. Web sitenizdeki videoları ve görselleri optimize edin ve markanıza en uygun renk şemasını kullanmaya çalışın.

8. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

İşletmeniz için başarılı bir web sitesi oluşturmanın anahtarlarından biri SEO’dur. Birkaç işletme sahibi, SEO’nun onsuz gelişebilecekleri bir şey olduğunu varsayar. Ancak gerçek şu ki, SEO çevrimiçi pazarlamada çok önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca müşterilerinizin sizi bulmasını ve arama motoru botlarının web sitenizi düzgün bir şekilde indeksleyebilmesini sağlar.


Bunu akılda tutarak, uzun vadede harika sonuçlar elde etmek için bir web sitesi tasarlarken SEO’ya öncelik verdiğinizden emin olun. Bunu başarmak için mükemmel içerik sağlayın ve en son SEO uygulamalarıyla güncel kalın.

9. Güvenlik

Hassas veya gizli verileriniz, ilgilenmediğiniz zaman kaybolabilir. Web siteniz için geçerli bir SSL sertifikası aldığınızdan emin olun. Bunun nedeni, şifreleme teknolojisinin, bilgisayar korsanı erişim sağlasa bile verilerinizi koruyabilmesidir.


Müşterilerin bazı çevrimiçi işlemleri gerçekleştirirken daha akıllı hale geldiğini unutmayın. Web sitenizde bazı güvenlik özellikleri yoksa müşterileriniz sizinle işlem yapmayabilir.

10. Müşteri Görüşleri

Site dışı incelemelerde olduğu gibi, işletmenizi tanıtmanın başka bir yolu da müşteri referanslarıdır. Web sitenizde müşteri referanslarına yer vererek şirketinizin ürünlerini, müşterilere olan bağlılığını ve becerilerini sergilemiş olursunuz.


Halihazırda sağlam bir müşteri tabanınız varsa, onlara ulaşmaktan ve çevrimiçi incelemeler istemekten çekinmeyin. Kaydedilmiş referanslar vermek istiyorlarsa, onlar için markalı bir video oluşturun. İşletmeniz ne kadar ayrıntılı ve gerçek referanslar alırsa, yeni müşteriler kazanma şansınız o kadar artar.

Sonuç olarak

Bir web sitesi tasarlamak basit bir iş gibi görünebilir, ancak aslında göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör vardır. Potansiyel müşteriler oluşturmanın ve trafiği artırmanın yanı sıra, web sitenizin gezinmesi, içeriği ve tasarımı markanızla daha fazla etkileşime ilham vermeli ve potansiyel ve mevcut müşterilerinizle etkileşime geçmelidir. Bu nedenle, web sitesi tasarımı söz konusu olduğunda, yukarıdaki hususları göz önünde bulundurduğunuzdan ve öne çıkacak bir web sitesi aldığınızdan emin olun.