İnternet üzerindeki görsellerin büyük çoğunluğu JPEG formatında. Ancak Google, bu formatın yerini alacak yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

WebP, web üzerindeki görüntüler için üstün kayıpsız ve kayıpsız sıkıştırma sağlayan modern bir görüntü formatıdır . WebP kullanarak web yöneticileri ve web geliştiricileri, web’i daha hızlı yapan daha küçük ve daha zengin görüntüler oluşturabilir.

weppy diye okunan bu format 30 Eylül 2010 tarihinde, jpeg,png gibi formatlara alternatif web üzerinde kullanılmak üzere sıkıştırılmış fotoğraflar için yeni bir standart olarak açıklandı.

WebP kayıpsız görüntüleri PNG’lere kıyasla % 26 daha küçüktür . WebP kayıplı görüntüler , eşdeğer SSIM kalite endeksindeki karşılaştırılabilir JPEG görüntülerden % 25-34 daha küçüktür .

Kayıpsız WebP , yalnızca % 22 ek bayt maliyetinde saydamlığı (alfa kanalı olarak da bilinir) destekler . Kayıplı RGB sıkıştırmasının kabul edilebilir olduğu durumlarda, kaybedilen WebP ayrıca PNG’ye kıyasla tipik olarak 3 kat daha küçük dosya boyutları sağlayan saydamlığı da destekler. Eğer detaylar hala sizin için önemli ise webP fotoğraf üzerindeki detayları az da olsa törpülüyor. bunu aklınızda tutmanızda fayda var.

Bu arada, WebP dosyaları harici bir uygulama olmadan bilgisayarda, örneğin Plugin olmaksızın PhotoShop ile görüntülemek mümkün değil. Ancak, ilgili dosyaları modern internet tarayıcıları ile (Chrome, Opera, Firefox gibi) kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Safari maalesef WebP formatını desteklememekte (21 Şubat 2019). Unutmadan, ilgili yeni nesil görsel formatları arasında JPEG 2000ve JPEG XR da var, ancak bu formatlar şimdilik ayrı bir yazı konusu.