İnternet veya World Wide-Web (WWW) veya kısaca “Web” aynı zamanda dev bir donanım ve yazılım koleksiyonudur. Sürekli olarak gelişmektedir ve OSX veya TextEdit’ten farklı olarak açık sürüm numaraları veya yayınları yoktur. Öte yandan, Web’e bir bütün olarak bakmak ve web’in 5 veya 10 yıl önceki durumuyla karşılaştırılabilecek çeşitli özellikler gözlemlemek mümkündür. Web için hangi özelliklerin istenebileceğini belirlemek ve donanım ve yazılım geliştiricilerini bunları uygulamaya teşvik etmek de mümkündür.

web’in evrimi en basit hali ile şu şekilde açıklayabiliriz.

  • Web 1.0 (1990’lı yıllara kadar) ilk versiyondu. Bunun içinde yalnızca ürünler tüketiliyordu. Bilgiye erişilebiliyordu ancak yalnızca tek yönlü, etkileşim yoktu.
  • Web 2.0 (2004’te ortaya çıktı) forumları, blogları, yorumları ve sosyal ağları içeriyor. Web 2.0 bilgi paylaşımına izin veriyor. Böylece artık çoğumuz tüketicilerin büyük bir parçasını oluşturuyoruz.
  • Web 3.0 (2010’da aktif hale geldi), semantik web olarak da bilinir. Bu kavram, ağ içindeki dil kullanımını refere etmektedir. Anahtar kelimeleri kullanarak bir içerik araştırması yapmak buna bir örnektir.
    Web 4.0 ise 2020da başladı ve daha fazla zekâ ve erişim üzerine odaklanmaktadır

Web 1.0 en temel biçimdir ve yalnızca metin odaklıdır. 1990’lara kadar devam etti ve web’in en ilkel biçimiydi. Web 1.0, kullanıcılara interneti kullanarak Web’e ulaşma imkânı veriyordu ve kullanıcı yalnızca okuyucuydu. Bu ilkel web, estetik, merkezi, ardışık, okuma odaklı ve etkileşimsizdi. E-postaları kullanma, tarayıcıları ve arama motorlarını kullanma gibi özellikleri vardı.

Web 2.0 2004 yılında O’Reilly tarafından web teknolojisindeki; kullanıcı topluluklarına dayanan, özellikle sosyal ağlar, bloglar, wikiler, chat odaları, forumlar, fotoğraf albümleri, ağ sunumları gibi işbirliğine ve bilginin sosyal ağ ya da topluluğun kullanıcıları arasında yayılmasına imkan sağlayan kişisel hizmetler açısından çeşitlilik sergileyen ikinci dalgayı betimlemek için kullanılmaya başlandı. Web 2.0 -sosyal ağlar, wikiler, iş birlikleri ve paylaşım imkanlarıyla kişiden kişiye bağlantıya imkânı vermektedir.

Web 3.0 terimi ilk kez 2006’da Zeldman’ın web 2.0’ı eleştiren bir makalesinde görüldü. Bu web 2010’dan beri işlem halindedir. Web 3.0, ağ kullanıcıları için önemli sonuçları olan teknolojik bir ileri atılımdır. (web3.0 yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)
Web 3.0, birbirlerine ağ ile bağlı olan, amaçları kullanıcıların ağ deneyimini zenginleştirmek olan ve bunun için konuma özgü bilgi sağlayan, tarayıcının görece özerk olduğu ve semantik web’in inşa edildiği uygulamalar toplamıdır.

ÖzelliklerSayfa köprüleme ve yer imi eklemeSunucu ile kullanıcı arasında iletişim yoktur.Statik web siteleri vardı.Yalnızca içerik taramasına izin verilir.Etkileşim daha iyidir.Video akışı, çevrimiçi belgeler ve diğer özellikler de mevcuttur.Web uygulamalarının tanıtımı devam ediyor.Her şey sunuculara kaydedilir ve çevrimiçi olur.Web tabanlı ve akıllı işlevler ve uygulamalar
TanımWeb 1.0 Salt Okunur olarak kabul edilirWeb 2.0’da Okunabilir ve Yazılabilir.Web 3.0’da Okuyabilir, Yazabilir ve Çalıştırabilir
Zaman aralığı1991- 20042004 – Şu Anda2010’den itibaren…
Web Türübasit ağsosyal ağAnlamsal ağ
Web TürüSalt Okunur WebOku ve yazOku, Yaz ve Çalıştır
teknolojiWeb ve Dosya Sunucuları İçerik ve Kurumsal Portallar Arama motorlar E-posta hesapları Eşler Arası Dosya Paylaşımı Yayıncılık ve Abonelik Teknolojiler iHTML/PortallarAjax ve JavaScript için ÇerçevelerAdobe FlexMicrosoft.NET Framework, Kurumsal JavaBloglarWiki’lerBENXML/RSSSemantik Kullanarak Arama Bilgi Veri tabanları ontolojiler Akıllı Dijital Kişisel Asistanlar RDF/RDFS/BAYKU

Web 4.0

İnternete bağlı olmanın bir ihtiyaç olmaktan çıkıp, zorunluluk olacağı döneme girmek üzereyiz. 2020 ve sonrasındaki 10 yılı kapsayacak WEB 4.0 çağında, kullandığımız teknolojilerin hayatımızı nasıl değiştireceğini irdeliyoruz.

2016 yılında, en ileri atılım olan ve daha zeki bir alanda merkezileşmeyi öneren, daha tahmine dayalı, sadece onay ve taleple çalışabilen, istediğimiz ya da söylediğimiz şekilde sonuçlanabilecek eylemleri başlatabilen web 4.0 ortaya çıktı. ve Metaverse internet kavramına kadar (2030 yılı öngörülüyor) gelişmeye devam edecek.

Web 4.0 kavramı, internet evrimindeki dördüncü aşamayı ifade eder. Web 4.0, internetin gelişim sürecindeki şimdiki aşamasıdır. İnternetin kullandığımız ilk versiyonlarının aksine yapay zeka destekli bir altyapıyı kullanır. Yapay zeka algoritmaları insanlar gibi akıl yürütebilir, en iyi ve en ideal bilgiyi kullanıcılara sunabilir.

Web 4.0 teknolojisinin amacı, her gün kullandığımız web bilgi sistemine daha yüksek düzeyde zeka eklemektir. Bu da daha kaliteli ve daha hızlı bir bilgi sistemine erişmemiz anlamına gelmektedir. Bilgiye ulaşırken artırılmış gerçeklik ve büyük veri web teknolojilerinden yararlanma konusunda büyük bir rol oynamaktadır.

Web 4.0 dijitalleşen dünyada yapay zekanın varlığını iyiden iyiye hissettiren bir uygulamadır. Makinelerin insan zihniyle paralel olarak ilerlemesine olanak verecek olan web 4.0, insan gibi öğrenme becerisine sahip bir algoritmayı temsil etmektedir. Geliştirme, güncelleme ve yenileme gibi özelliklere sahip olmasından dolayı insanların kaliteli bilgiye daha hızlı ve daha doğru bir şekilde ulaşma imkanı verecek olan bir teknolojidir.

Merkezileşmeden : Web 3.0, giderek artan bir şekilde, bireysel olarak devasa “kolektif zekalara” sahip olan az sayıda büyük oyuncunun (örneğin Google, Facebook, Amazon) egemenliğine giriyor. Bu, az sayıda insanın büyük miktarda veriyi en iyi şekilde kullanmak için yaratıcılığa sahip olmaması da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle optimal değildir. Bu nedenle, Web 4.0 çok daha özgür bir dağıtıma ve daha eşitlikçi bir veri ve dağıtım sahipliğine sahip olmalıdır. Bunu gerçekleştirmenin bariz bir yolu, verilerin özel mülkiyetine sahip merkezi olmayan uygulamalardır.

Görüleceği üzere Web 4.0, verdiğimiz bilgi, eğer ağ üzerinde mevcutsa bize çözüm önerileri sunmaktadır. Web 4.0’ı, dört başlıkta temellendirebiliriz:

  • Konuşma, yazı ve teknoloji dilinin (sesten metne ya da tam tersi) algılanışı
  • Yeni makinadan makineye iletişim (M2M) sistemleri
  • Bağlamın bilgisini kullanma. Örneğin, GPS’e katkısı olan konum bilgisi, kalp ritmini sayan/çift taraflı uyarı yollayan yada acil durum çağrısı yapan akıllı saatler, vb. kullanıcı ile etkileşimin yeni modeli.

Web 4.0, işe geç kaldığınızda ve tavsiye almak için bir mesaj gönderdiğinizde her zaman kullandığınız ama şimdi kapalı olan güzergahınıza alternatif rota önermek gibi karmaşık durumlara çözümler sağlar. Eğer akıllı saatiniz kalp ritminizin arttığını tespit ederse ve kalple ilgili bir sorununuz varsa, sağlık asistanınız sizin için ambulansı aramayı önerecektir.

Web 4.0 bilişsel iiletişim teknolojilerine imkan sağlar. Güçlü bilgisayarların bulut teknolojisinde depolanabilmesinin ve verilere, taleplere buradan erişilebilmesinin ardından yalnızca internete erişimi olan araçlar bize yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda her birimiz makinalar için birer veri sağlayıcısı olacağız.