Günümüzde Yapay zeka ve 3B nesneler herkes için önem kazandı. VR AR MR XR gibi gelişen teknolojilerin benzer işlevler içerseler bile farklı şeyler yapmaya çalıştığını belirtmekte fayda var.

Sanal Gerçeklik (VR)

Sanal gerçeklik, neredeyse tüm sürükleyici deneyimleri kapsar. Tamamen gerçek içerik (360 derecelik video), tamamen sentezlenmiş içerik (bilgisayar tarafından oluşturulmuş) veya ikisinin karışımı kullanılarak oluşturulabilirler. Bu araç, Oculus Rift, HTC Vive veya Google Cardboard gibi başka ekipmanlar gerektirir.

Sanal gerçeklik, bilgisayar simülasyonu gerçekliği olarak da bilinen sürükleyici bir deneyimdir. Gerçek ortamları çoğaltmak veya kurgusal dünyalar yaratmak için gerçekçi sesler, görüntüler ve diğer duyumları üretmek için gerekliteknolojiyi ifade eder. VR, kullanıcıları tamamen sanal bir dünyaya çekmenin bir yoludur.

Artırılmış Gerçeklik (AR)

Artırılmış gerçeklik, bilgisayar tarafından oluşturulan içeriğin gerçek dünyada üst üste binmesidir. Burada, geliştirilmiş içeriğin gerçek dünyadaki fiziksel nesneleri tanımlayamayacağına dikkat edilmelidir. Başka bir deyişle, AR içeriği ve gerçek dünya içeriği birbirine yanıt veremez.

Artırılmış gerçeklik (AR) öğeleri, ses, video, grafik veya GPS verileri gibi bilgisayar tarafından oluşturulan duyusal girdilerle desteklenen fiziksel, gerçek dünya ortamının gerçek zamanlı, doğrudan veya dolaylı görünümleridir. AR, kendi dünyamızdan daha yüksek olduğu için normal bir hayatta alacağınız kadar özgürlük sağlar. AR, mevcut gerçekliğinizi kullanır ve ona eklemek için bir tür ekipman kullanır. Cep telefonları ve tabletler artık en popüler AR ortamıdır ve uygulamalar, dijital içeriği ortama yerleştirmek için kameralar kullanır. Özel kulaklıklar da kullanılmaktadır. Pokemon Go ve Snapchat, popüler AR örnekleri olarak yeni AR bitmojilerine sahiptir.

IKEA’nın en yeni mobil uygulaması IKEA Place, ev mobilyası alışverişinde derin bir etki yaratmak için AR kullanıyor. Temel öneri, alışveriş yapanların katalogdan bir ürün seçmeleri ve ardından dijital mobilyaları belirlenen odanın herhangi bir yerine yerleştirmek için mobil cihazlarındaki kamerayı kullanır. Ürün, boyutunu oluşturulan görüntü içinde alana sığdırabilir, hareket ettirebilir veya döndürülebilir.

Karma Gerçeklik (MR)

Karma Gerçeklik, gerçek ve sanal dünyaların, fiziksel ve dijital nesnelerin gerçek zamanlı olarak bir arada var olduğu ve etkileşime girdiği yeni ortamlar ve görselleştirmeler üretmek için birleştirilmesidir. Bu, yeni görüntüleri gerçek bir alana, yeni görüntülerin, bildiğimiz fiziksel dünyada gerçek olanla bir ölçüde etkileşim kurabilecek şekilde yerleştirmek anlamına gelir. MR’nin temel özelliği, sentetik içeriğin ve gerçek dünya içeriğinin gerçek zamanlı olarak birbirine tepki verebilmesidir.

Karışık Gerçeklik (MR) oklüzyon yoluyla gerçek ve sanal etkileşim arasındaki sınırları kaldırır. Oklüzyon, bilgisayar tarafından oluşturulan nesnelerin, sehpanızın altında sanal bir robot gibi, fiziksel ortamdaki nesneler ile birlikte aynı ortamda görülebileceği / algılanabileceği anlamına gelir.

Boulder tabanlı bir uzaysal bilgi işlem başlangıcı olan Occipital, bilgisayar görme alanını geliştiriyor. Öncü ürünü Bridge, kullanıcılara verilen herhangi bir odayı haritalama ve bilgisayar tarafından üretilen nesneleri içine yerleştirme olanağı sağlayan Karışık Gerçeklik kullanıyor.

Genişletilmiş Gerçeklik (XR)

Genişletilmiş Gerçeklik XR, bilgisayar grafikleri ve giyilebilir cihazlar tarafından oluşturulan tüm gerçek ve sanal ortamları ifade eder. XR’deki ‘X’ basitçe herhangi bir harfi temsil edebilen bir değişkendir., Artırılmış Gerçeklik (AR), Karışık Gerçeklik (MR) ve Sanal Gerçeklik (VR) dahil olmak üzere, bilgisayarla değiştirilmiş gerçekliğin tüm çeşitli biçimlerini kapsayan şemsiye kategorisidir.

Genişletilmiş Gerçeklik (XR), teknik kelimelerin sözlüğüne yeni eklenen bir terimdir.Bu teknoloji, bilgisayar teknolojisi ve giyilebilir cihazların oluşturduğu tüm gerçek ve sanal birleşik ortamları ve insan-makine etkileşimlerini ifade eder. Genişletilmiş Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklik, Karışık Gerçeklik gibi tüm tanımlayıcı formlarını içerir. Başka bir deyişle, XR, üç Realitenin (AR, VR, MR) hepsini bir terim altında bir araya getiren ve daha az kamu karışıklığına yol açan bir şemsiye olarak tanımlanabilir.

Sonuç olarak, Artırılmış Gerçeklik ve Karma Gerçeklik birbirinin yerine kullanılamaz terimler değildir. Teknik olarak, bilgisayar grafikleri ile  desteklense de kullanıcı deneyiminde bu terimlerin birbirinin yerine geçebilmesini sağlamayan önemli bir ayrım vardır.

Özetle VR insanları tamamen sanal bir ortama sokarken; AR, sanal bir içerik katmanı oluşturuyor, ancak çevre ile etkileşime giremiyor. MR, sanal gerçeklik ve gerçekliğin bir karışımıdır, gerçek ortamla etkileşime girebilecek sanal nesneler oluşturur. XR ise üç gerçekliğin (AR, VR, MR) hepsini bir araya getirir.