Sanat tarihi içinde yetkin olmak için yıllar gerektiği doğrudur. Her bir eser için uzun uzun araştırma yapılsa, aynı zamanda sanatçı hakkında da okumalar yaparak o eseri anlayıp sindirebilmek için yıllaca emek harcansa da yinede sanat ve sanatçı hakkında her şeyi bildiğimizi iddia etmek mümkün değildir.

Bir resim gördüğünüzde size tanıdık gelse de “Bu kimin eseriydi?” diye düşünüyorsanız; eski bir Reddit kullanıcısı olan DontTacoBoutlt, ünlü resimlerin kime ait olduğunu anlamak için çok güzel bir sistem geliştirmiş. DontTacoBoutlt’un bize sağladığı son derece esprili ipuçlarını değerlendirerek artık eserlerin kime ait olduğunu daha kolay bulabilme ihtimalimiz var. Gelin bunları birlikte inceleyelim.

Resimde bir sürü göz ve burun görmenize rağmen tek bir insan varsa kesin Picasso‘dur

Gördüğünüz tek şey renkli karelerle bezeli bir excel sayfasıysa resim kesin Mondrian‘a aittir.

Eğer herkes güzel, çıplak ve bir aradaysa kesin Michalengelo‘dur.

Eğer resimde bir sürü küçük insan ve bir sürü saçma sapan çılgınlıklar varsa kesin Bosch‘dur.

Eğer resimlerin arka planları karanlık ve herkesin yüzünde işkence yapılıyormuş gibi bir ifade varsa, o resim kesin Titian‘a aittir.

Kadınlar dahil herkes Putin’e benziyorsa, o resmi kesin Van Eyck yapmıştır.

Eğer resimdeki herkesin muazzam büyüklükte popoları varsa, kesin Rubens‘e ait.

Eğer bütün erkekler korkutucu gözleri olan (inek gözlü) ve kıvırcık saçlı kadınlar gibi çizilmişse, o zaman kesin Caravaggio‘dan bahsetmelisiniz.

Eğer resimdeki herhangi bir şey uyuşturucu kullanmışsınız da halüsinasyon görüyormuşsunuz gibi hissettiriyorsa, kesin Dali‘dir.

Eğer bir balerin varsa, “Degas‘a bayılırım…” demeye başlayabilirsiniz.

Eğer her resimde tek kaşı olan bir kadın yüzü görüyorsanız Frida‘yı kucaklayabilirsiniz!