Resim Sanatının Efsane İsimleri

Haklarında pek çok şey duyduk, duymaya da devam ediyoruz. Çünkü onlar en az tabloları kadar renkli kişilikler. Ve işte o ünlü ressamlar hakkında nispeten daha az bilinen gerçekler…

#1. Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci bir vejetaryendi. Hayvanlara olan sevgisi ile bilinirdi. Kafeslerde satılan kuşları sırf onları serbest bırakabilmek için satın alırdı.

#2. Paul Gauguin

Paul Gauguin‘in agresif doğası insanları ürkütürdü. Ayrıca o bir eskrim ustasıydı. Van Gogh ile yakın ancak gel-gitli bir arkadaşlıkları vardı. Kılıçtaki ustalığı ve kötü imajı yüzünden kimileri Van Gogh’un kulağını sanılanın aksine kendisinin değil de Gauguin’in kestiğine inanırdı.

#3. Vincent Van Gogh

Vincent Van Gogh kariyeri kısa sürse de ardında 900 adet tablo bırakmayı başardı. Dünya tarihinin en önemli ressamlardan biri olarak kabul edildi. Ama hayattayken sadece tek bir resmini satabildi; sanatının taktir edildiğini göremedi. Hep küçük kardeşi Theo’nun maddi desteğine muhtaç kaldı. Ölümünden sonra ise Theo’nun eşi Jo, Van Gogh’un tüm eserlerini topladı ve hak ettiği taktiri görebilmesi için elinden geleni yaptı.

#4. Pablo Picasso

Pablo Picasso, Mona Lisa 1911 yılında Louvre müzesinden çalındığında baş şüphelilerden biri oldu. Pieret isimli bir adam Paris-Journal gazetesine Louvre’dan daha önce çalınan Iber heykellerinin Picasso’da olduğunu söyledi. Bu da polisin Mona Lisa olayında da Picasso’dan şüphelenmesine neden oldu. Heykeller gerçekten de Picasso’dan çıktı. Fakat heykelleri ressam çalmamıştı. Onları aslında ihbarcı Pieret çalmış, sonrasında Picasso’ya satmıştı. Heykeller ressam tarafından müzeye iade edildi. Mona Lisa olayına karıştığına dairse bir ize rastlanmadı. 2 yıl sonra Mona Lisa Floransa’da bulundu. Ünlü tabloyu müze çalışanlarından Vincenzo Peruggia’nın çalarak ülkesine döndürmeye çalıştığı anlaşıldı.

#5. Michelangelo

Michelangelo kişisel hijyenine pek önem vermezdi. Neredeyse hiç yıkanmaz, kıyafetlerini de pek değiştirmezdi. Bu da insanların onun ne kadar pis olduğuna dair abartılı hikayeler anlatmasına sebep oldu. Öldüğünde kıyafetlerini ve ayakkabılarını derisinden kazımak zorunda kaldılar diyenler dahi oldu.

#6. Salvador Dali

Salvador Dali‘nin bir ağabeyi vardı. Onun da adı Salvador Dali idi. Kendisinin doğumundan 9 ay önce bağırsak iltihabı nedeniyle vefat etmişti; yani onlar birbirini hiç tanımadı. Annesi ve babası benzerliklerinden dolayı ressamın, ağabeyinin reenkarnasyonu olduğuna inandı ve küçükken onu da buna inandırdı.

Salvador Dali

#7. Georgia O’Keeffe

Georgia O’Keeffe çölün yakıcı güneşinden ve arılardan korunmak için Ford Model A otomobilinin içinde resim yapardı. Kendisine biraz alan yaratabilmek için koltuklardan birini takıp çıkarabileceği, diğerini ise sağa sola döndürebileceği şekilde modifiye ettirmişti.

#8. Gustav Klimt

Gustav Klimt bir annesine bir de kedilere çok düşkündü. Anne evinden hiç ayrılmadı. Her ne kadar aşıkları resmetse de kendisi hiç evlenmedi. Annesinin ölümünden sadece 3 sene sonra o da hayata veda etti.

#9. Rembrandt

Rembrant 3 aylık dahi olamadan tam 3 evlat kaybetti. Sadece 1 oğlu erişkinlik yaşlarına ulaşabildi ama o da yine ressamdan önce öldü.

#10. Francisco Goya

Francisco Goya bilinmeyen bir nedenden ötürü 70li yaşlarında tamamen sağır kaldı. Kimileri resim yaparken sık sık kullandığı beyaz kurşundan zehirlendiğini düşündü. Sağır kalmasının ardından içine kapandı. Bu, onun sanatının da karamsarlaşmasına neden oldu. Bu dönemde aralarında en prestijli eserlerinin de olduğu 14 resmi direkt olarak evinin duvarları üzerine yaptı.

Sanat ve Ünlü Sanatçılar Hakkında 5 İlginç Gerçek daha…

  1. Salvador Dali bir keresinde ünlü tablosu “Belleğin Azmi” ya da “Eriyen Saatler” (The Persistence of Memory) saatleri eritme fikrinin güneşte eridiğini gördüğü Camembert peynirinden geldiğini açıklamıştı.
  2. Mona Lisa ancak 1911’de çalındıktan sonra ün kazandı. Yaklaşık 350 yıl boyunca sadece birkaç eleştirmen ve bilim adamı bu tabloyu kutladı ve kabul etti!
  3. Sanat yarışmalarının Olimpiyatların bir parçası olduğunu biliyor muydunuz? Sanat yarışmaları, 1912’den 1948’e kadar olan ilk yıllarında modern Olimpiyat Oyunlarının bir parçasını oluşturdu. Madalyalar, spordan ilham alan sanat eserlerine verildi ve mimari, edebiyat, müzik, resim ve heykel olmak üzere beş kategoriye ayrıldı.
  4. Değerli taş resimleri Hindistan’ın Rajasthan kentinde doğdu. Ressamlar güzel sanat eserleri yaratmak için yakut, safir, yeşim, lapis lazuli vb. gibi değerli ve yarı değerli taşları ince toz halinde kullanırlar.
  5. Kabul edilen en genç sanatçı Picasso, daha yürümeyi öğrenmeden çizebilirdi! Ve ilk söylediği kelime “kalem” oldu.

Kaynaklar: mfadegreerankerfactinateparkwestgalleryrembrandtresearchprojectartlistr