Kış turizminin merkezi olan Uludağ, dünyada sadece bu bölgede yetişen (endemik) bitki türleriyle de dikkati çekiyor. Uzmanlar, endemik türlerin geleceğinin yoğun insan aktiviteleri yüzünden tehdit altında kalabileceğine dikkat çekiyor.

Bu türlere yönelik bir koruma projesi gerçekleştirilmediği takdirde, gelecekteki yaşamları ve populasyonlarının zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır.

Profesör Doktor Gönül Kaynak, Arş. Gör. Dr. Ruziye Taşkın ve Arş. Gör. Özer Yılmaz’ın ortaklaşa hazırlamış oldukları Bursa Bitkileri Adlı yayın Bursa Endemik türleri hakkında ön bilgi vermesi açısından önemlidir (1. baskı – Ketam Yayınları- 2005) (2. genişletilmiş baskı – Uludağ Rek. Yay. – 2007) Fakat bu araştırma ve derleme yazıları da tüm endemik listeye ulaşmak için yeterli değildir. Yeni türlerin bulunması ve koruma altına alınması için ciddi ve kapsamlı bir çalışma hala sonuca ulaştırılamamıştır/yapılmamıştır.

2018 yılında basın yolu ile öğrenebildiğimiz kadarı ile Uludağ’da Kirazlıyayla, Gölcük, Sarıalan ve Çobankaya olmak üzere 4 farklı noktada uygulanacak bir endemik park kurulacağı, bitki türleriyle ilgilenen insanların gelip araştırma yapabileceği belirtilmiş olmasına rağmen bu gün gelinen noktada sonuca ulaştırılmış bir proje bilgisine ulaşılamamıştır.