TSI SEATS Uçak Koltuk Ve Parçaları Tasarım Ve Mühendislik Yarışması 2022 için son başvuru tarihi 14 Temmuz 2022, birincilik ödülü 15.000 TL’dir

Yarışma Amacı:

Başvuru için son tarih: 14 Temmuz 2022

Yarışma;

 • Uçak kabin içi sektöründe önemli bir yere sahip olan; uçak koltuğu ve koltuk yedek parçaları konusunda yenilikçi fikirleri desteklemek,
 • Ülkemizin dünya havacılık piyasalarında rekabet gücünü artıracak, katma değeri yüksek, özgün ve modern ürünlerin tasarlanmasına ve geliştirilmesine zemin hazırlamak,
 • Öğrenciler ile sektörü buluşturmak,
 • Türkiye’de tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve özendirmek,
 • 2023 İhracat stratejisine paralel çalışma yürütmek, amacıyla senede bir kez gerçekleştirilmektedir.

TSI Seats Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım ve Mühendislik Yarışması, 2022 yılında üçüncü kez gerçekleştirilecektir.

Yarışma Takvimi:

 • Yarışma duyurusu ve katılım koşulları https://www.tsiseats.com/tasarim/ internet sitesinden ilan edilecektir.
 • Yarışmacılar, kayıtlarını https://www.tsiseats.com/tasarim/ internet sitesinden 1 Nisan 2022 tarihinden, 14 Temmuz 2022 tarihine kadar elektronik olarak yapabileceklerdir.
 • Yarışmacılar sorularını 31 Mayıs 2022 tarihine kadar tasarimyarismasi@tsiseats.com elektronik posta adresine gönderebileceklerdir. Soru ve cevaplar https://www.tsiseats.com/tasarim/ internet adresinde yer alan “Soru ve Cevaplar” sayfasından anonim olarak yayınlanacaktır.
 • Yarışmacılar, katılım koşullarına uygun olarak hazırlayacakları Projelerini, https://www.tsiseats.com/tasarim/üzerinden giriş yaparak yükleyebilirler. Proje gönderimi, 14 Temmuz 2022 tarihinde saat 23:59 Türkiye yerel saatinde sona erecektir.
 • Yarışma sonuçları ve ödül töreni tarihi projelerin teslimi itibari ile 3 ay içerisinde https://www.tsiseats.com/tasarim/web sitesi üzerinden ilan edilecektir.

*Tarihlerde herhangi bir değişiklik olduğu takdirde güncel tarihler https://www.tsiseats.com/tasarim/web sitesi üzerinden ilan edilecektir.

Katılım Koşulları:

 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Katılımcılar ilgili kategoride bireysel veya grup olarak istedikleri kadar proje ile katılabilirler.
 • Grup katılımları en fazla 6 kişiden oluşabilir.
 • Öğrenciler Üniversitelerinde geliştirdikleri projeleri ile yarışmaya katılabilirler. Öğretim elemanları ile birlikte geliştirilen projelerde grup katılım gösterilmesi gerekmektedir. Grup üyelerinin öğrencilerden oluşması gerekmektedir.
 • Yarışmaya katılan her projede özgünlük, daha önce üretilmemiş olması, 31 Mart 2022 tarihinden önce düzenlenen başka bir yarışmada ödül almamış olması şartları aranmaktadır.
 • Yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya aittir.
 • TSI personeli yarışmaya hiçbir kategoride katılamaz. Seçici kurul asil üyeleri ve yarışma raportörleri ile bu kişilerin birinci dereceden yakınları seçici kurul üyesinin görevli bulunduğu kategoride yarışmaya katılamaz. Seçici Kurul üyelerinin çalıştığı kurum, firma veya çalıştığı firmadan bir kişi, veya ortaklık içinde olduğu bir firma veya kişi seçici kurul üyesinin görevli bulunduğu kategoride yarışmaya katılamaz.
 • Yukarıda sayılan maddeler kapsamında aksi bir durumun tespiti halinde, ilgili projeler ve yarışmacılar yarışmadan diskalifiye edilir. Ödül kazandıysa TSI tarafından ödülü geri alınır.

Yarışma Kapsamı:

Yarışma,

 • Ekonomi Sınıf Uçak Koltuğu ve Parçaları kapsamında katılıma açıktır. İlgili kapsamda öğrenciler bireysel ya da grup olarak katılım gösterebilir. Kapsam dahilinde 1.,2.,ve 3. seçilenler için ödüllendirme yapılacaktır.

Yarışma kapsamına ilişkin açıklamalar aşağıda sunulmaktadır.

Ekonomi Sınıf Uçak Koltuğu ve Parçaları: Havayolu şirketleri için ergonomik, hafif ve inovatif koltuk ve/veya koltuk üzerindeki parçaların tasarlanması ve mühendislik çalışması yapılarak geliştirilip iyileştirilmesidir. Bu kapsamda piyasada bulunan ürünlerin, sektörün ihtiyaçları ve kullanıcı deneyimleri açısından araştırılarak yeniden tasarlanması ve mühendislik çalışması yapılarak geliştirilerek iyileştirilmesi beklenmektedir.

Tasarım ve mühendislik önerisi tek bir koltuk olabileceği gibi, koltuğa bağlı bir parça (armrest, headrest, vb.) da olabilir.

Asli Jüri Üyeleri

 • Seçici Kurul “www.tasarim.tsiseats.com” adresinden duyurulacaktır.
  *TSI, zorunlu hallerde, seçici kurul üyeliklerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Yapılacak değişiklikler www.tsiseats.com adresinde yayınlanacaktır.

Ödüller:

Birincilik Ödülü15.000 TL
İkincilik Ödülü10.000 TL
Üçüncülük Ödülü7.000 TL
Mansiyon Ödülü3.000 TL

Tasarım Tescili Ödülü
Dereceye giren tasarımcıların ödül kazandıkları projelerinin tescil, faydalı model veya patent masrafları, ilgili ödeme belgelerinin şirketimize ibrazına istinaden 1.000TL’ye kadar desteklenecektir. Detaylar bilgi için yarışma sekreteryasına başvurulması gerekmektedir.

Fakülte Özel Ödülü
Yarışmaya katılan öğrencilerin aldıkları dereceler ve fakültelerin yarışmaya katılan öğrenci sayıları baz alınarak yapılan puanlama neticesinde, toplamda en çok puanı alan fakülteye “15.000 TL Değerinde Yerli Donanım Malzemesi” verilecektir.

Yarışmayı Düzenleyen:

 • TSI Uçak Koltuk Üretimi San. ve Tic A.Ş.

İletişim ve Ayrıntılı Bilgi için: 

YARIŞMA ŞARTNAMESİ  YARIŞMA SİTESİ