Gelecek 10-15 yıl içerisinde yaşanacak teknolojik devrimle, makineler artık insanların yerini daha çok alacak. Zekasını doğru kullanan ve değişime ayak uyduranlar ayakta kalabilecek mi? Ya da …

Dünyanın önde gelen bilim insanlarından Stephen Hawking, “Yapay zeka insanlığın sonunu getirecek” dediğinde herkes bilim-kurgu filmlerinin de etkisiyle olsa gerek insanlık ile yapay zeka arasında bir savaş yaşanır mı? diye düşünmüştü.

Aradan henüz birkaç yıl geçmesine rağmen teknolojik kasırga Hawking’in sözlerini güçlendirerek ilerliyor. Yeni iş modelleri, yeni teknolojiler hayatımıza girdiğinde iş alanları birden büyürken, teknoloji kaynaklı işler de yükselişe geçiyor.

Son araştırmalar gelecek beş yılın hem dünya hem Türkiye için çok kritik olduğunu belirtiyor.

Refah seviyesi düşecek, sosyal sıkıntılar yaşanacak

Robotik gelişmelerin ışığında, üretimde otomasyonun yükselmesiyle birlikte mavi yakalıların işsiz kalışını her geçen gün daha çok izler olduk. Gelişen yapay zekanın insanların hayatını kolaylaştırdığını ancak bununla kalmayıp insanların işlerini de yapabildiğini vurgulayan analize göre, yakın gelecekte beyaz yakalı çalışanlar büyük bir değişim ile karşı karşıya kalacak.

Önümüzdeki 10-15 yıl büyük bir teknolojik devrimi de beraberinde getirecek. Ofislerin boşaldığını, beyaz yakalıların yerini yapay zekanın ve bilişsel yazılımların aldığını görebileceğiz.

Değişimin temelleri bankacılıkta atıldı

Bu değişimin mutlaka faydaları olacak. Örneğin maliyetler düşecek, kalite yükselecek, inovasyon daha hızlı olacak. Ancak beyaz yaka işlerinin de azalması sadece artan işsizlik anlamına gelmiyor.

Bu tablo ciddi politik ve sosyal sıkıntıları da beraberinde getirecek. İş gücünün büyük bölümünün gerekli yeni yetkinliklere sahip olmadığından çalışamadığı bir toplumda, herkesin beklediği refah seviyesine ulaşması mümkün olmayacak.

Değişimin ilk adımları aslında bankacılık sektöründe atıldı. Her geçen gün daha çok kullanılan telefon ve internet bankacılığı, yüzyüze bankacılığı temelinden sarstı. Gelişmeler kullanıcıları fazlasıyla memnun eder düzeyde. Zaman kaybı yaşamadan ve yerinizden kalkmadan bankacılığa ait hemen hemen tüm işlemlerinizi halledebiliyorsunuz. Fakat arka planında işsiz kalan banka personelini de görmezden gelmeye devam ediyoruz. İlerleyen zamanlarda bu sıkıntılı durumu tüm iş kollarında görmeye başlayacağız.

Zekasını doğru kullanan ve değişime ayak uyduranlar yine de ayakta kalacak.

Yapay zekanın gücü karşısında kolay bir çözüm yok. Ancak yapay zekayı yaratacak kadar zeki olan insanoğlu, yaratıcılığı ve uyum sağlama yeteneğiyle bu buhrandan da refah seviyesini koruyarak ve hatta gelecek kuşaklar için yükselterek çıkabilir.

Yenilik, yeni yenilikleri doğuracak. Önemli olan bu yenilikleri yaratacak yada en azından takip edip uyum sağlayacak vizyona sahip olmak ve tüm bu yeniliklere karşı gerekli donanıma sahip olup ayakta kalabilmek.