Bilgisayarların yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda daha popüler olan bir durumdu easter egg (Paskalya Yumurtaları – Türkçeye sürpriz yumurta olarak geçti) Hala bazı program yazılımcılarının programların içine belli bir düzenle ulaşılabilecek sürpriz yumurtalar sakladıkları haberlerini eski zamanlara göre azda olsa duyuyoruz.

Önce easter egg’i nedir bunu bir tanımla açıklayalım…

Yazılımların içine gizlice yerleştirilmiş, gizli olduğu için bilinmeyen ufak, hoş esprili Sürprizlere (easter egg) “Sürpriz Yumurta” denir..

Wikipedia Tanımı:
Bilgisayar yazılımında ve medyasında, Paskalya yumurtası kasıtlı bir şaka, gizli mesaj veya görüntü veya bir çalışmanın gizli özelliğidir. Genellikle bir bilgisayar programında, video oyununda veya DVD/Blu-ray Disk menü ekranında bulunur). İsim, geleneksel bir Paskalya yumurtası avı fikrini uyandırmak için kullanılır .

Bu başlıkta , gizli kalmış, Sürpriz Yumurtalardan bir kaçını sizlerle paylaşmak isterim.

GİZLİ ADOBE CC PASKALYA YUMURTALARI

Yazılım geliştiriciler, biraz eğlenmenin bir yolu olarak yıllardır programlarına paskalya yumurtaları sakladılar. Bunlar, gizli bir mesaj veya şakadan programın içine gizlenmiş tam gelişmiş bir oyuna kadar her şey olabilir. Yazılımı kullanan insanlar için biraz ekstra eğlence sağlar ve dürüst olmak gerekirse, bir paskalya yumurtası bulduğunuzda “gizli” olduğunuzu bilmek güzeldir.

Adobe de farklı değil ve Adobe ürünlerinin CC 2019 sürümlerinde içlerinde gizli bir dizi paskalya yumurtası var. Mutlaka yeni versiyonlarda da sürprizler vardır… Gelin birkaçına birlikte bakalım…

PHOTOSHOP – KAHVE VE TOST YAPIN

Evet, Photoshop ile gerçekten tost ve kahve yapabilirsiniz!

 1. Basitçe Düzen menüsündeki Tercihler seçeneğine gidin ve Arayüz’ü seçin.
 2. Şimdi Shift + Alt tuşlarını basılı tutun ve iletişim kutusunun üst kısmına yakın küçük renkli tema simgelerinden birine tıklayın ve tost olarak değişir.
 3. Kahve içmeyi tercih ediyorsanız, Shift ve Alt ile Control tuşunu basılı tutun ve kahve ile tost arasında geçiş yapmak için birkaç kez tekrar tıklayın.

PHOTOSHOP – B WINSTON HAKKINDA

Photoshop’a bakıyorsanız, bazen biraz dikkat dağıtmak iyi olabilir.

 1. Klavyedeki kontrol tuşunu basılı tutmanız yeterli
 2. Yardım menüsünden Photoshop Hakkında’yı seçin.

Ekran hakkında normal olandan biraz farklı olursunuz.

Merak ediyorsanız, B. Winston Hendrickson, Photoshop ve Lightroom dahil olmak üzere Adobe’nin dijital görüntüleme ürünlerinin başkan yardımcısıydı. Yıllar içinde Adobe Creative Suite ürün geliştirmeye büyük katkılarda bulundu ve 2018 yılında vefat etti.

PHOTOSHOP – ARAÇ ÇUBUĞU MUZ

Photoshop’un daha yeni sürümleriyle artık araç çubuğunu düzenleyebilir ve gördüğünüz araçları tam olarak özelleştirebilirsiniz. Şahsen ben rahatsız etmiyorum, çünkü yerleşik bir alışkanlık sadece başlıyor, yani ihtiyacım olan aracı bulamıyorum, bu yüzden beni yavaşlatıyor. Her neyse, dalıyorum. Araç çubuğunu düzenlemek için araç çubuğunun altındaki üç noktayı tıklayın ve basılı tutun. Düzenleme kutusu açıldığında, sadece shift tuşunu basılı tutun ve bitti’yi tıklayın. Voila, araç çubuğunda bir muz var. Ondan kurtulmak istiyorsanız, araç çubuğunu düzenlemeye geri dönün ve bu sefer Bitti’yi tıklatırken Ctrl / Cmd tuşunu basılı tutun ve tekrar gitti.

INDESIGN – DOST BİR UZAYLI İLE TANIŞIN

Ziyaretçi uzaylıların biz insanlar tarafından görülmekten hoşlanmadığını hepimiz biliyoruz ve bu küçük adam gerçekten çok iyi saklanmış:

 1. InDesign’daki Dosya menüsünden Yazdırma Ön Ayarları’nı seçin ve Tanımla’yı tıklayın.
 2. Yeni bir Baskı Ön Ayarı oluşturun ve buna tırnak işaretleri olmadan “Dost Uzaylı” adını verin (ön ayarlı gerçek ayarlar önemsizdir).
 3. Onu kurtar.
 4. Şimdi boş bir belge açın ve dosyaya gidin ve yazdırın, iletişim kutusunun üst kısmındaki yazdırma ön ayarını Friendly Alien olarak değiştirin
 5. İletişim kutusundaki baskı önizleme penceresindeki büyük P’yi tıklamanız yeterlidir. Şimdi uzaylıdan bir ziyaret almalısın.

INDESIGN – GİZLİ ÇİZGİLER

InDesign konturlar paneli, konturları özelleştirmek için harikadır, ancak sadece onlar için doğru adı seçerek bazı ilginç yeni kontur stilleri oluşturulabileceğini biliyor muydunuz:

 1. InDesign Penceresi menüsünde kontur panelini açın
 2. Panel menüsünden (panelin sağ üst kısmı) kontur stillerini seçin.
 3. Burada bazı gizli vuruş stillerini etkinleştirebilirsiniz, örneğin tire olarak ayarlanmış yazı ile Feet, Happy, Lights veya Woof adlı vuruş stilleri oluşturabilirsiniz. Herhangi bir ayarı değiştirmenize gerek yoktur, sadece onlara doğru yazılan adları verin ve oluştur’a tıklayın.
 4. Alternatif olarak türü şeritli olarak ayarlayın ve Rainbow veya Rasta oluşturun

Bunları özelleştirdiğinizde, bunlara kontur veya örneğin üstü çizili veya alt çizgi olarak uygulanabilir.

INDESIGN – MENÜLERİ SIRALA

Bunun bir Paskalya Yumurtası olup olmadığından tam olarak emin değilim ama başka hiçbir yerde belgelendiğini görmedim. InDesign’da çalışırken Ctrl + Alt + Shift / Cmd + Option + Shift tuşlarını basılı tutarken menülere tıklayın. Menüler artık alfabetik olarak sıralanmıştır.

PREMIERE – PREMIERE HAKKINDA

Hakkında biraz farklı bir ekran için Ctrl tuşunu basılı tutarken Yardım menüsünde Premiere Hakkında’ya tıklayın.

Mac sürümünde bunu Premiere pro menüsünde bulacaksınız ve Cmd tuşunu basılı tutmanız gerekiyor.

AFTER EFFECTS – KOYUN

İster inanın ister inanmayın After Effects’te kaybolan bir koyun var. Bana inanmıyor musun? Herhangi bir efekti bir katmana uygulayın ve ardından efekt kontrol panelinde Shift tuşunu basılı tutun ve panelin üst kısmındaki sekmeye tıklayın. Yine de onu duymak için sesi açmanız gerekecek.

Peki sizin kullandığınız programların sürpriz yumurtaları var mı? Hadi şimdi araştırma ve eğlence zamanı … Yeni Sürprizlerde görüşmek üzere. Maske, mesafe, hijyen ve aşı sağlıklı yarınlara…