MEVSİMSEL DEĞİŞİMLER

  • 21 Mart-20 Haziran kuzey yarımkürede İlkbahar, güney yarımkürede Sonbahar mevsimidir.
  • 21 Haziran-22 Eylül kuzey yarımkürede Yaz, güney yarımkürede Kış mevsimidir.
  • 23 Eylül-20 Aralık kuzey yarımkürede Sonbahar, güney yarımkürede İlkbahar mevsimidir.
  • 21 Aralık-20 Mart kuzey yarımkürede Kış, güney yarımkürede Yaz mevsimidir.

ŞİMDİ MEVSİM SONBAHAR

Kuzey yarım kürede sonbahar / Güney yarım kürede ilkbahar Google doodle 2021

Sonbahar mevsimi başlangıç günü kabul edilen 22 Eylül tarihinde, Google sürpriz bir doodle hazırladı. Google ana sayfası doodle’ı, dünyanın kuzey yarısı için bugünün sonbahar mevsiminin ilk günü olduğuna dair samimi ve yapraklı bir hatırlatma sunuyor. 

Sonbahar Mevsimi 2021 (Kuzey yarımküre). Başlangıç:22 Eylül, Çarşamba Bitiş:21 Aralık, Salı (Tüm tarihler Türkiye Saati zaman diliminde gösterilmektedir.)

Vikipediye göre açıklayacak olursak 🙂 “Sonbahar veya güz, yaz ile kış mevsimleri arasındaki mevsimdir. Güz, Hazan ve Bağ bozumu isimleriyle de anılır.

Kuzey yarım kürede Eylül, Ekim ve Kasım; güney yarım kürede ise, Mart, Nisan ve Mayıs aylarına denk gelir.

SONBAHARIN BELİRTİLERİ

Gündüzler kısalır, geceler uzar. Güneş, erken batar. Daha az ısı ve ışık verir. Serin, yağmurlu ve rüzgarlı günlerin sayısı artar. Kış mevsiminin habercisidir.

Ağaçların yaprakları sararmaya ve dökülmeye başlar. İğne yapraklı ağaçlar (Çam, ardıç vb.) yapraklarını dökmezler. Çiçeklerdeki çiçek sayısı azalır. Etraftaki otlar ve çimenler kurur.”

Bu açıklamanın ardından: insan ve sonbahar kavramına da kısaca değinelim

ister istemez doğanın canlılığını kaybetmeye başladığı sonbaharda insan da canlılığını kaybettiğini hisseder. İlkbaharın getirdiği ümitler ve yaşama sevinci, yerini azalan heyecana, karamsarlığa ümitsizliğe bırakmaya başlar. Karamsar bir ruh hali oluşur. Sonbahar adı üzerinde hazan hüzün mevsimi…

Dışarıda daha fazla zaman geçirilen tatiller, seyahatler azalır, yaşam tarzı ve sosyal aktiviteler havaların soğuması ve günlerin kısalması ile birlikte değişir. Evde ve kapalı alanlarda geçirilen zamanlar artar. Puslu ve karanlık sabahlar nedeniyle yataktan kalkmak zorlaşır. Giyilen kıyafetler hareket imkânını kısıtlar.

Siz siz olun bu dönemde spor yapmaya çaba gösterin, beslenmeniz de ise daha dikkatli olun…

Bu mevsimsel geçiş döneminde grafik tasarımcılara da çok yüklenmeyin. 🙂

Şimdi vakit sonbahar…