EX: Excellent : Sigma’nın üst seviye objektifleri için kullandığı kısaltmadır. Mükemmel seri 2013 yılından itibaren kullanılmamaktadır.

DC: simanın APS-C format için ürettiği lenslerdir.

DG: Full Frame için üretilen lenslerdir.

DN: Sadece aynasız makineler için üretilen lenslerdir.

OS: Sptical Stabiliser: Sigma’nın görüntü sabitleyicisine verdiği isim.

HSM: Hypersonic Motor: objektif içerisindeki bu motor sayesinde otomatik netleme daha sessiz ve daha hızlı yapılabilmektedir.

IF: İnternal Focus: İçten odaklamalı lens. Netleme sırasında uzanıp-kısalmayan ve ön elemanı dönmeyen lenslerdir.

ASP: Aspherical: Asferik eleman bulunduran lensleri simgeler. Asferik elemanları sayesinde kalite arttığı gibi kullanılan cam sayısı azaldığından ağırlık ve ebat azalır.

APO: Apochromatic lens: Renk sapmalarını kontrol etmek için kullanılan merceklerdir. SLD veya ED mercekleri kullanılır. Renkler daha orijinal kontrast daha iyi alınabilir.

DF: Dual Focus: çiftli fokus: Otomatik netleme yaparken manüel fokusa da izin veren lenslerdir. Böylece daha ince netlik yapılabilir.

RF: Rear Focus: En arka elemanların hareketiyle netlik yapılır. Ön elemanlar dönmez. Genelde geniş açılı lenslerde kullanılmıştır.

ART: Sigma’nın son dönemlerde geliştirdiği kaliteli ve üst düzey lenslerine verdiği seri ismi. Hem optikleri hem de dış malzemesi itibariyle kalitelidir. Bir nevi EX kısaltması yerine üst model lenslerde bu kısaltmayı kullanmıştır.