Color hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Kendi ten, saç ve göz renklerimizden, doğanın mavi gökyüzü ve yeşil çimen paletine, beyaz kar ve her yıl bizi büyüleyen sayısız sonbahar rengine kadar, renk her yerdedir. Yine de, şimdi her zamankinden daha fazla, sessiz renklerin birincil rol oynadığı dijital bir dünyada yaşıyoruz, ancak bunlar sıkıcı olmaktan başka bir şey değil. Aksine, sessiz veya doygunluğu azaltılmış bir renk paleti, bir resmi izleyiciye canlı kılan ruh hallerini ve duyguları ileten bir palettir. Bu yazıda, sessiz renklerin dünyasını ve sanattaki anlamlarını keşfedeceğiz.

Sessiz Renklerin Tanımı

Peki sessiz renk nedir? “Sessiz” terimini düşündüğümüzde sessiz ve alçakgönüllü düşünüyoruz. Sessiz bir palet, doygunluğu giderilmiş ve donuk renklerden biri olduğu sürece bu doğrudur. Renk doygunluğu, bir rengin parlaklığı ve yoğunluğu anlamına gelir, bu nedenle renk ne kadar az yoğunsa o kadar sessiz olur. Sanatta, doymamış bir renk, bastırılmış veya grileşmiş olandır. Yağmurlu veya karlı bir günün renklerini bir yaz veya sonbahar gününün renklerine kıyasla düşünün. Hepsi birbirinden çok farklı ama özellikle sanat söz konusu olduğunda, yağmurlu bir günün sessiz renklerinin bir yaz gününün daha parlak renklerine geri planda kalması gerektiğini düşünme yanılgısına düşmemelisiniz.

Renk Psikolojisi

Yaklaşık 5.000 yıl önce , renklerin ruh hali üzerindeki etkisini ilk araştıranlar eski Mısırlılar oldu. Sir Isaac Newton’un renk tayfını ve nasıl oluştuğunu keşfettiği 1660’ların sonlarına doğru birkaç bin yıl ileri sar. Ancak renk psikolojisinin öncüsü olarak kabul edilen psikolog Carl Jung’du. Özellikle rengin anlamları ve özellikleri ile sanatın psikoterapi için potansiyeli ile ilgilendi.

Renk psikolojisinde ana renkler kırmızı, sarı ve mavidir. Akıl, beden ve duyguların yanı sıra üç unsur arasındaki uyumu ve karşılıklı bağımlılığı temsil ederler.

Ayrıca, bu üç renkten akla gelebilecek her renk elde edilebilir, ancak diğer renklerin karıştırılmasıyla oluşturulamaz. Ve ister en saf, doygun formda, ister daha yumuşak, yumuşak tonlarda olsun, tüm renklerin sembolik anlamları olduğu söylenir.

Rengin Sembolizmi

Sanat söz konusu olduğunda, elimizdeki en güçlü araçlardan biri sembolik renkleri kullanarak bir resim oluşturmaktır. Sanatçılar olarak, izleyicilerde belirli renklere belirli tepkiler verebiliyoruz ve aynı zamanda izleyicilere renklerin sembolizmine göre bir mesaj gönderebiliyoruz. Bu mesaj, kullandığımız renklere bağlı olarak olumlu veya olumsuz olabilir.

Claude Monet tarafından Nilüferler (1915)  ; Claude Monet , Kamu malı, Wikimedia Commons aracılığıyla

Sadece ana renklerin belirli anlamlar taşıdığını ya da doygun ve canlı renklerde yalnızca sembolizm olduğunu düşünmeyin. Doymamış bir renk paleti, parlak renkler kadar güçlü duygular uyandırabilir. Aynı zamanda, doygunluğu giderilmiş renklerin daha sessiz ve sessiz olması nedeniyle, izleyicilerde yalnızca içe dönük, melankolik bir ruh hali yaratacağını düşünmek akıllıca olmaz.

Siyah

Siyah renk, genellikle üzüntü, hastalık ve kederle ilişkilendirilmese de, doygunluğu giderilmiş bir renk paletinde önemli bir renktir. Aynı zamanda gizemli ve ketumdur, ancak aynı zamanda haysiyet ve gelişmişliği çağrıştırır. Sanatta siyah da erkeksi bir renk olarak kabul edilir. 

Dikkatli kullanılmalıdır, aksi takdirde kompozisyondaki diğer renkleri gölgede bırakır.

Mavi

Mavi kuşkusuz dünyanın en popüler rengidir. Gökyüzünün ve denizin rengi olduğu için açıklığı ve dürüstlüğü simgelediği düşünülür. Sanatta ve günlük hayatta mavi renk güveni, bilgeliği ve iyi karakteri temsil eder. Ama mavinin bir ters tarafı var, melankoli ve umutsuzluk, dolayısıyla “mavilere sahip olmak” terimi. Mavi ne kadar koyu olursa, resim o kadar karamsar hale gelebilir, bu nedenle, karamsar bir umutsuzluk hissi uyandırabileceğinden, doygunluğu giderilmiş bir renk paletinde hayati bir rol oynar.

Kahverengi

Soluk renkler denilince çoğumuzun aklına hemen kahverengi gelir . Ağaçları ve toprağı andıran bir toprak tonudur ve tayftaki en dinlendirici renklerden biridir. Resmin kompozisyonu esas olarak donuk renklerden oluşuyorsa, kahverengi sıcak bir toprak hissi yaratır. Daha parlak bir palette, soğuk bir renk olarak karşımıza çıkıyor. Kahverengi, Rembrandt, Rubens ve Titian gibi eski ustalar tarafından yaygın olarak kullanılan bir renkti. 

Van Gogh, aynı zamanda, esas olarak kahverengi ve yeşilden oluşan bir kompozisyon olan The Potato Eaters (1885) adlı ünlü tablosunda da kullanmıştır. Van Gogh bunu “tabii ki soyulmamış, gerçekten tozlu bir patatesin rengine benzer bir şey” olarak tanımlıyordu.

Gri

Kahverenginin yanında renk paleti nedir sorusu gündeme geldiğinde akla gelen diğer renk gridir, çünkü mat renkler “gri” renkler olarak da bilinir. Gri bir barış duygusu yaratır ve aynı zamanda kısıtlama ve ihtiyatın simgesidir. Mavi ve turuncu, mor ve sarı, yeşil ve kırmızı gibi iki tamamlayıcı rengin (birincil ve ikincil renk) karıştırılmasıyla farklı gri tonları elde edilebilir .

Yeşil

Yeşil, büyümeyi ve yeni yaratılışı sembolize eder; doğanın rengidir. Yeşilin sayısız tonu vardır ve bunların daha sessiz olanları izleyiciler üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Nazik ve huzurlu bir renk, özellikle daha soluk, doymamış yeşillikler. 

Vincent van Gogh’un Patates Yiyenler (1885) adlı eserinde görülene benzer bir zeytin yeşili , hem huzurlu hem de karamsar olan klasik, yumuşak bir renktir.

Turuncu

Bu, kendiliğindenlik ve genç korkusuzlukla ilişkilendirilen canlı bir renktir. Beyni canlandırır ve pozitif zihinsel aktiviteyi uyarır. Tersine, portakal ne kadar koyu ve doygunluğu giderilirse, o kadar agresif ve baskın hale gelir, bu nedenle esas olarak yumuşak renklerden oluşan bir kompozisyonda kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Beyaz

Sanat çevrelerinde, beyazın ya kendi içinde bir renk olarak kabul edilebileceği ya da rengin yokluğu olarak kabul edilebileceği yönünde bir tartışma vardır. Amaçlarımız için beyazı bir renk ve saflık ve tazelik ile ilişkilendirilen bir renk olarak görüyoruz. Sanatta beyaz, diğer renkleri tonlamak ve aydınlatmak için kullanılabilir. Beyaz renk denilince aklımıza hemen kar ve buz gelir, ancak örneğin karlı bir manzara resmi yaparken beyaz, resme klinik bir his verebileceği için dikkatli kullanılmalıdır. 

Ayrıca bir kompozisyondaki diğer renklerin cansız görünmesine de neden olabilir. Ve unutmayın, bazı kültürlerde siyah değil beyazdır, bu ölümün, kederin ve mutsuzluğun rengidir.

Mor

Mor, iki ana rengin kırmızı ve mavi karıştırılmasıyla elde edilir. Muhteşem, lüks bir renk, özellikle koyu tonlar. Ancak dikkatli kullanılmalıdır, çünkü özellikle aynı resimde siyah renk kullanılıyorsa, üzüntü ve umutsuzluk duygularına neden olabilir. Donuk bir renk paletinde, lavanta, leylak rengi ve leylak gibi daha açık ve daha yumuşak mor tonları gözleri daha fazla bağışlar ve griler ve beyazlarla iyi çalışır.

Sarı

Sarı, üç ana renkten biridir ve güneş ışığını, ışığı ve sıcaklığı temsil eder ve izleyicilerde mutluluk ve umut duyguları yaratır. Dünyada her şeyin yolunda olduğu hissini veren iyimser, yazlık bir renktir. Sarı, diğer renkleri karıştırarak elde edilemez, ancak daha toprak tonları oluşturmak için başarıyla karıştırılabilir. 

Eski manzara ressamları, resimlerinde romantik ve melodramatik ruh hallerini tasvir etmek için doymamış sarıları kullandılar.

Kırmızı

Kırmızı, aşk, heyecan, güç ve güç gibi birçok olumlu duygunun simgesi olan dinamik bir renktir. Buna karşılık kırmızı da tehlikenin rengidir, bu nedenle tutumlu kullanılmalıdır. Cildi düzleştiren bir renktir, bu nedenle portre resminde popüler bir renktir . Açık kırmızılar ve pembeler huzur ve sıcaklık hissi verirken, daha koyu kırmızılar zenginlik ve gücü çağrıştırır. Ancak, turuncu renk gibi, sessiz kırmızılar da bir kompozisyonda dikkatle uygulanmalıdır, aksi takdirde, özellikle de onlar da sessizse, diğer renkleri bastırma tehlikesi vardır.

Sessiz Renk Paleti Kullanma

İzlenimciliğin babası Claude Monet bir keresinde “Renk benim gün boyu süren takıntım, neşe ve eziyettir” demişti. Ve resimlerine baktığınızda birçoğunun sessiz tonlarla boyandığını görürsünüz. Elbette bazıları parlak renklerden oluşuyor ama daha mat renklerle dengeleniyor.

Monet o zamanlar – bugün modern sanatçılar gibi – tüm tablonuz canlı, oldukça doygun bir renk şeması kullanılarak yapıldıysa, resmin hiçbir odak noktası olmayacağını biliyordu. Her renk diğerlerinden daha fazla öne çıkmak için savaşırken, odak noktası çevreleyen renkler tarafından gölgede bırakılmış gibi görünecektir. Tabloyu izleyenler nereye bakacaklarını bilememekte zorlanmakla kalmayacak, rekabet halindeki renkler de göze hitap edecek.

Tersine, temel renkleriniz donuk bir renk paleti içeriyorsa, odak noktanız ve gözünüzü nereye yönlendirdiğiniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaksınız.

Bunun nedeni, esas olarak doymamış renklerden oluşan odak noktanızın daha parlak, doygun renklerle çevrelenebilmesi ve böylece odak noktasını daha fazla öne çıkarmasıdır. Bu nedenle, bazen sessiz, doygunluğu giderilmiş tonlarla birlikte daha parlak tonlar kullanmak çok daha etkilidir. Peki doymamış bir renk paleti yapan nedir?

Sessiz Palet Oluşturma

Donuk renkler olarak da bilinen sessiz renkler, doygunluğu giderilmiş bir renk paletinden oluşur. Böylece adından da anlaşılacağı gibi, sessiz bir renk oluşturmak istediğinizde, onu gri ile karıştırarak tonlamanız gerekir. Karıştırdığınız rengi koyulaştıracak siyah veya rengi açıklaştıracak beyaz da kullanabilirsiniz.

Bazı sanatçılar, bir rengi tamamlayıcı veya zıt renkle, örneğin kırmızı ve yeşil veya turuncu ve mavi ile karıştırarak doygunluğu azaltılmış bir renk paleti oluşturur. İki tamamlayıcı renk yan yana bakıldığında birbirleriyle en güçlü kontrastı oluştururlar, ancak karıştırıldıklarında gri tonlamalı bir renk oluştururlar ve böylece birbirlerini yok ederler.

Sessiz bir palet oluşturmak için toprak tonları da kullanılabilir. Temel olarak, bir toprak tonu, toprağın rengi gibi biraz kahverengi içeren bir tondur. Terim ayrıca fırtınalı gri gökyüzü, gevrek yeşil yapraklar, zengin kahverengi toprak ve güneşin parlak kırmızısı gibi doğal renkleri de ifade eder. Sessiz bir renk paleti, donuk bir mor veya koyu arduvaz mavisi de içerebilir. 

Sıcak veya soğuk gri de yumuşak bir renk olarak kabul edilir ve aslında “Ultimate Gray” Pantone’nin 2021 Yılının Renklerinden biridir. Minimalizm ve temizlik ile ilişkilendirilen, sakinleştirici ve göze yatıştırıcı bir renktir. aynı zamanda.

Renkleri dijital olarak karıştırmıyorsanız, sessiz bir renk paleti oluşturmak kesin bir bilim değildir. Karıştırılan her iki renk için, karıştırılan renklerin oranına ve her rengin doygunluğuna bağlı olarak farklı bir sonuç olacaktır. Ve yaptığınız her resim için farklı renk gereksinimleri olacaktır. Bu nedenle, istediğiniz sonuçları elde etmenin en iyi yolu, istediğiniz renk paletini elde edene kadar renk oranlarını ve doygunluklarını denemektir.

Analog ve Dijital

Analog sanat ve el sanatları malzemeleri hala hayatınızda bir rol oynuyorsa, örneğin, oradaki binlerce analog gazeteciden biriyseniz – yani düşüncelerinizi kaydetmek için dijital bir cihaz yerine kalem ve kağıt kullanıyorsunuz – siz defter, tükenmez kalem ve kurşun kalem gibi sarf malzemelerinin birçoğu parlak ve göz alıcı olan sayısız renkte olduğunu bilecektir. Çoğu zaman, gazeteciler, görsel olarak daha çekici olduğu için siyah mürekkep yerine renkli mürekkebi seçerler. Psikolojik açıdan bakıldığında, parlak renkler canlandırıcı ve enerji vericidir ve kağıt üzerinde gözleri rahatsız etmez.

Tersine, dijital cihazlar siyah, beyaz ve gümüş veya gri gibi sessiz renklerde gelir. Ve dizüstü bilgisayarınızda Apple Mac veya Windows uygulaması kullanıyor olsanız da ekran renkleri sessiz ve sessiz, yumuşak maviler ve griler ve donuk beyazlar gözleri yormayacak ve ekran yorgunluğuna neden olmayacak. Sessiz renkler popülaritesi arttıkça moda, müzik, pazarlama ve reklamcılık gibi toplumun diğer alanlarını da etkiler. Sessiz bir renk düzeni insanlar üzerinde duygusal bir etkiye sahiptir çünkü onlar çok şimdide, yani modern ve çağdaştırlar.

Aksine, dijital dünyadaki daha parlak renkler, gözlerinizi yorduğu için artık arkaik ve etkisiz ve cihazlara uygun değil olarak kabul ediliyor.

Dijital cihazlar günlük hayatımızın önemli bir parçası olduğundan, artık çevrimiçi eğitim ve ev ofislerinden Zoom toplantıları ile çoğumuz renk türleri için şu terimlerle karşılaşmış olacağız: CMYK, RGB, HEX ve PMS. Dijital renk paletleri oluşturmaya gelince, iki tür vardır: ekran ve baskı. RGB ve HEX ekran paletleridir, PMS ve CMYK ise baskı paletleridir. Elimizdeki bu paletlerle, yağlı, alkid ve sulu boyalarda sahip olduğumuz kadar çok çeşitli sessiz tonlarla dijital sanat yaratabiliriz.

Aşağıdaki tabloda en sık kullanılan sessiz renkler için RGB ve HEX kodlarını sağladık. Diğer sessiz renkleri oluşturmak için de kullanılabilirler. Aslında, renk tayfındaki herhangi bir renk, aşağıdaki tablodaki renklerle karıştırılarak kapatılabilir.

RenkRGB KoduHex KoduGölge
Beyaz255, 255, 255#FFFFFF 
Siyah0, 0, 0#000000 
Açık gri231, 230, 230#E7E6E6 
Koyu gri165, 165, 165#A5A5A5 
Açık kahverengi153, 102, 51#996633 
Koyu kahverengi102, 51, 0#663300 
Açık yeşil51, 204, 51#33CC33 
Koyu yeşil0, 51, 0#003300 

Sessiz Renk Paletine Sahip Ünlü Tablolar

Sanatçıların parlak renkler veya sessiz tonlar kullandığı tüm sanatçıları ve sanat eserlerini tartışmak imkansız olurdu, ancak canlı ve hafif tonlar denince akla gelen iki sanatçı var: Piet Mondrian (1872 – 1944) ve Edward Degas. (1834 – 1917), sırasıyla.

Mondrian’ın en bilinen eserleri arasında Kırmızı, Mavi ve Sarı Kompozisyon (1929) vardır. Ana renkler kırmızı, mavi ve sarı olan, beyaz kareler ve renkleri daha fazla öne çıkaran siyah bordürlü parlak geometrik şekiller serisidir. Bu, oldukça doygun, parlak renklerin kullanımına mükemmel bir örnektir.

Kırmızı, Mavi ve Sarı Kompozisyon (1929)  Piet Mondrian; Piet Mondrian , Kamu malı, Wikimedia Commons aracılığıyla

Yelpazenin diğer ucunda, Edward Degas’ın , odanın duvarlarının yumuşak yeşilinden ve dansçıların elbiselerinin beyazına kadar sessiz, yumuşak tonlarda bir çalışma olan The Ballet Class (1871) var. döşeme tahtaları. Resmin genel izlenimi, huzur ve sessiz nezakettir.

Edward Degas’ın Bale Sınıfı (1871)  ; Edgar Degas , Kamu malı, Wikimedia Commons aracılığıyla

Diğer iki zıt resim, van Gogh’un Saintes Maries de la Mer’deki Sahilde Balıkçı Tekneleri (1888) ve James Abbott McNeill Whistler’ın Whistler’ın Annesi (1871) ‘dir Van Gogh’un resminde hakim renkler, limon yeşili dokunuşuyla birlikte turuncu ve mavidir. “Sarısız ve turuncusuz mavi olmaz” dedi. Van Gogh’un çağdaşları arasında onun gibi parlak renklerle başarılı bir şekilde resim yapabilen çok az kişi vardı ve Balıkçı Tekneleri de bir istisna değil.

gh’un  Sahilde Balıkçı Tekneleri (1888)  ; Vincent van Gogh , Kamu malı, Wikimedia Commons aracılığıyla

Buna karşılık, Whistler’ın Annesi neredeyse tamamen siyah ve griden oluşuyor, duvarda asılı olan resimde beyaz bir sıçrama ve yüzü ve elleri için yumuşak sarı bir dokunuş var. Buna rağmen, çoğunlukla siyah olarak resmedilen resmin konusu, gri ve siyah arka plandan sıyrılıyor. Uyandırdığı duygu dinginlik ve kara kara düşündüren melankoliye ait.

Whistler’ın Annesi (1871) , James McNeil Whistler; James McNeill Whistler , Kamu malı, Wikimedia Commons aracılığıyla 

Bu yazıda, sessiz bir renk paletinin sıkıcı olduğu efsanesini çürütmeye çalıştık. Aksine, resimlerinize hem sanatçı hem de izleyici için duygu katmak için tek başına veya diğer renklerle karıştırılabilecek sayısız farklı renk vardır. Renk paletinizi denemekten korkmayın ve kendiniz ne kadar ilginç sessiz renk yaratabileceğinizi görün.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sessiz Bir Rengin Tanımı Nedir?

Sessiz bir renk, parlak bir renk kadar doygun olmayan bir renktir. Siyah, beyaz veya gri, kahverengi veya yeşil gibi renklerle karıştırılarak donuklaştırıldı veya grileştirildi. Bununla birlikte, çalıştığınız ortam ne olursa olsun, paletteki bazı renkler zaten sessiz sürümler olacaktır, ancak bu, isterseniz onları daha fazla desatüre edebileceğiniz anlamına gelmez.

En Sık Kullanılan Sessiz Renkler Nelerdir?

Teknik olarak, spektrumdaki herhangi bir renk, yukarıda belirtilen renklerle karıştırılarak susturulabilir. Bununla birlikte, en yaygın sessiz renkler gri, yeşil ve kahverengi gibi toprak tonlarıdır. Siyah ve beyaz da sıklıkla kullanılır, siyah karışımı koyulaştırmak ve beyazı aydınlatmak için.

Resimlerimde Hem Sessiz Renkleri hem de Parlak Renkleri Kullanabilir miyim?

Evet yapabilirsin. Kullanılan renkler söz konusu olduğunda herhangi bir kural yoktur, ancak sessiz ve canlı renklerin bir kombinasyonunu kullanırken, kompozisyonun odak parçasında sessiz renkler kullanmaya çalışın ve onları daha parlak renklerle çevreleyin. Bu şekilde izleyicinin gözü hemen odak noktasına yönlendirilecektir çünkü çevredeki parlak renkler onu öne çıkaracaktır.