Xiaomi 108 MP ana kameraya sahip beşli kamera sistemli telefonunu tanıtalı çok olmadan Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nde yaşananlara göz atmanında zamanı gelmiş demektir.

Qualcomm şirket yöneticisi yeni 875 Snapdragon yonga setini tanıtmaya başlamadan hemen önce Snapdragon 865 yonga setinin de 2020 yılında ileri teknoloji telefonlara destek vererek  200 megapiksele kadar fotoğraf çekmeye izin vereceğini duyurdu.

2019’da, genellikle 48 yada 64 megapiksel kameraları benimseyen Huawei, xiaomi, Oppo ve diğerlerinin orta kademe cihazlarıgöz önüne alındığında 200 megapiksel bugün için şaşırtıcı bir rakam olarak görülebilir.

Megapikselin yüksek olması tek başına hiç bir şeyi ifade etmese de cep telefonuna entegre kameralarımızda bu kadar çok piksel olmasını istememizin nedenleri nedir?. 

Teknoloji geliştikçe telefonlardaki fotoğrafçılığın artan popülaritesi ile optik ve dijital zoom’daki gelişmeler, artan megapiksel ile birlikte insanların yakın ve uzak nesnelere yakınlaştırma yapmak istemesi ve telefonlarına entegre fotoğraf makinalarını kullanarak daha mükemmel fotoğraflara ulaşmak istemeleri gayet doğal değil mi?

Telefon üreticileri için kamera kalitesindeki yıldan yıla iyileştirmeler son derece önemli, çünkü Kameraların, yeni bir telefon seçen alıcılar için başlıca karar faktörü olduğunu iyi biliyorlar.

Örneğin Çinli marka Xiaomi, 2020 için Mi 10 cihazında da 865 yongasını kullanacağını açıklayarak Yeni telefonlarının 200 megapiksele çıkabileceğinin açıklamasını yaparak 200 Megapiksele göz kırptı. Xiaomi’nin son zamanlarda piyasaya sürülen Mi CC9 Pro telefonunda zaten 108 megapiksel bir kamerası var.

Xiaomi’nin başkanı Lin Bin, “Yeni teknolojilerle, bu telefonu piyasaya sürdüğümüzde 200 mp kullanan fotoğraf makinesinde süper detaylar ve süper yüksek çözünürlüğe çıkabileceksiniz ” dedi.” Ayrıca 5G ağlarının hızı, bu devasa görüntüleri bulutta paylaşmanıza ve bunları arkadaşlarınızla paylaşmanıza olanak tanıyacağı kesin. Gelecek bu günden şekillenmiş durumda”

Hyper Suprime-Cam

Dijital fotoğrafçılığın bu gününe bakarak birkaç yıl içinde olabilecekleride anlamak mümkün; örneğin Merkezi Hawaii’de yer alan Subaru Telescope isimli bir şirketin geliştirdiği Hyper Suprime-Cam isimli kamera, tam 870 megapiksel çözünürlüğünde. Bunun yanında 116 adet de CCD sensörü bulunan bu canavar kameranın sadece kamerası 3 metre yüksekliğinde ve 3 ton ağırlığında. Bu kameranın genel yüksekliği ise 8.2 metre. Eksi 100 derecede çalışabilen kameranın tüm lenslerde buz tutmayan maddeler kullanılmış. Özel bir rasathane tarafından kullanılabilme amacıyla geliştirilen ürünün kısa zamanda Uzay bilimlerinde de kullanılması bekleniyor.