Fotoğrafa etkisi nasıldır sorusunu yanıtlamamız gerekirse, istenmeyen yönde hareket eden ışık dalgalarının filtrelenerek ayarlanabilir olmasını sağlamak şeklinde bir cevap verebiliriz. Bu filtreler sadece belirli bir yönde ilerleyen ışık dalgalarının sensöre ulaşmasını sağlarlar.

Polarize filtre parazit yansımaları engeller, kullanıcıya daha temiz bir görüş sağlar. Asfalt, deniz, akarsu, göl yüzeyi, araba camları gibi yansımaları göze iletmez.

Sonuç olarak; polarize filtrelerin fotoğrafa etkisini metal olmayan yüzeylerdeki yansımayı alıp, yansımasız bir görüntü sunmaları şeklinde aktarabiliriz. Bu yüzden polarize filtre etkilerini dijital olarak taklit etmek mümkün değildir. Sebep olarak fotoğraf makinelerinde kullanılan sensörler düşen ışığın polarizasyonu ile ilgili bilgiyi kaydedemezler.

Polarize filtre, fotoğrafçılıkta en fazla kullanılan lens ekipmanlarından birisidir. Her fotoğrafçının çantasında bulunabilen adeta “olmazsa olmaz” filtrelerden birisi olan polarize filtreler aynı zamanda koruyucu özelliğe sahiptirler.