WiFi hız testi sonuçları analiz edilirken, ping süresi genellikle indirme veya yükleme hızlarına odaklanmanın gölgesinde kalır. Ancak ping, oyun ve video konferans gibi gerçek zamanlı etkinlikler için önemli bir faktördür. 

Peki ping tam olarak nedir? 

Bugün bu yazıda ping ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulacaksınız.

Haydi başlayalım!

Ping Nedir?

Ping, küçük bir veri setinin cihazınızdan internetteki bir sunucuya ve tekrar cihazınıza aktarılması için geçen süre anlamına gelir. Ping süresi milisaniye (ms) cinsinden ölçülür. Ping, özellikle çevrimiçi oyunlar için çok önemli bir göstergedir.

Hızlı internet bağlantılarının ping süresi 2 ms’den (optik fiber) azdır, yavaş internet bağlantılarının ping süreleri 50 ms’nin üzerinde olabilir (UMTS erişimi). İdeal olarak ping süreleri 5 ila 30 ms arasındadır.

Ping Nasıl Çalışır?

Ping’in nasıl çalıştığını kolayca anlamanız için basit bir örnekle açıklayalım. 

Örneğin, bir kullanıcı çevrimiçi alışveriş yaparken sepetine bir şey eklemeye çalıştığında, aşağıdakilerin gerçekleşmesi gerekir:

  1. Kullanıcı ürünü sepetine ekler.
  2. Kullanıcının kullandığı tarayıcı, alışveriş sepetinin bulunduğu web sitesinin sunucularına bir istek gönderir.
  3. İsteğin sitenin sunucusuna gitmesi ve gerekli tüm bilgilere sahip olması gerekir. Bu bilgilerin iletilmesi, ne kadar bilginin gönderildiğine bağlı olarak belirli bir süre alır.
  4. Site sunucusu daha sonra isteği alır ve gecikme döngüsünün ilk bölümünü tamamlar.
  5. Sunucu isteği işlemeden önce kabul veya reddeder. Bu adımların her biri, sunucunun yeteneklerine ve işlenmekte olan veri miktarına bağlı olarak belirli bir süre alır.
  6. Sitenin sunucusu, kullanıcıya satın alma ile ilgili gerekli bilgileri içeren bir cevap gönderir.
  7. Kullanıcının tarayıcısı isteği alır ve ürün daha sonra alışveriş sepetine eklenir. Bu şekilde döngüsünü tamamlar.

Kullanıcının ürünü sepetine eklemek için düğmeyi ilk tıkladığı andan  eklendiğini gördüğü zamana kadar tüm zamanı toplarsanız, ping süresini elde edersiniz.

İdeal Ping Süresi Nedir?

İdeal ping süresi, 50 ms – 150 ms arasında herhangi bir rakam olabilir. Fakat özellikle rekabetçi çevrimiçi oyunlar için 50 ms’nin altında olmalıdır. Süre bundan çok daha fazlaysa, bu, yüksek bir gecikmeye sebep olur.

Ping’iniz 200 ms’nin üzerine çıktığında ise, bu özellikle oyun oynuyorsanız ya da videolu görüşmeler yapıyorsanız sorun olabilir. Oyun oynayanlar, 200 ms’nin üzerinde bir ping ile oynarsa, sunucu arızaları, giriş gecikmeleri, iletişim sorunları ve genel sunucu gecikmesi gibi problemlerle karşılaşması beklenebilir.

Ping Değeri Nasıl Ölçülür?

Kullanıcılar ping değerlerini çeşitli çevrimiçi bağlantı araçlarıyla kolayca test edebilir. 

Aşağıdaki listede bu araçlardan bazılarını bulabilirsiniz.

1.Speedtest

Ookla’nın Speedtest uygulaması, ping değerinizi ölçebileceğiniz en popüler ücretsiz uygulamalardan biridir. Speedtest kapsamlı bir analiz yapmak için farklı sunucular seçmenize izin verir. Ayrıca araç üzerinde internet hız testi geçmişinizi takip etmek için bir hesap da oluşturabilirsiniz.

Web sitesinin yanı sıra, Ookla’nın hız testi Android, iOS, Windows, Mac, Chrome, AppleTV ve hatta CLI gibi çeşitli platformlarda da mevcuttur.

2. Türk Telekom Hız Testi

Türk Telekom Hız Testi, internetinizin hızını ve ping sürenizi kontrol etmek için kullanabileceğiniz başka bir seçenektir. Bu yerli seçenek, speedtest alt yapısını kullanmaktadır. 

3. Bandwidth Place Speed Test

Bandwidth Place, dünya çapında yaklaşık 20 sunucuyla ping değerinizi ölçmenizi sağlayan bir başka harika internet hız testi seçeneğidir. Bandwidth Place HTML5 üzerinden çalışır, yani mobil tarayıcınızdan da internet hız testi yapmak için harika bir seçim olacaktır. Bandwidth Place’i tek testiniz olarak kullanmak yerine, diğer testlerden aldığınız sonuçları onaylamak için kullanabilirsiniz.

Yukarıda listelediğimiz araçlarda çıkacak sonuçlara göre, ping’inizi milisaniye cinsinden mümkün olan en düşük rakama düşürmek ana hedefiniz olmalıdır. Bu, tüm deneyiminizi geliştirecek ve sunucu sorunlarını önemli ölçüde azaltacaktır.

Ping Değerinden Hangi Etkinlikler Etkilenir?

Ping değeriniz ne kadar yüksek olursa olsun, bundan etkilenmeyen birçok çevrimiçi etkinlik vardır. Fakat yüksek değerler bazı etkinliklerinizi kullanılamaz hale getirebilir. Bu etkinliklerden bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Oyun

Özellikle, Call Of Duty, Overwatch, Apex Legends gibi hızlı tepkiler gerektiren çevrimiçi çok oyunculu oyunlar, hem oyuncudan hem de oyunu çalıştıran sunucudan hızlı tepkiler gerektirir. Yüksek ping, bu tür oyunları oynanamaz hale getirebilir.

2. Görüntülü arama

Buradaki sorun, konuşmanın geç gelmesi şeklinde karşımıza çıkar. Uzun mesafeli arama yapan herkes bunu en az bir kere deneyimlemiştir.

3. Web sayfalarının yüklenmesi

Bilgi aramak için internete tıkladığınızda, yüksek ping nedeniyle web sayfalarının yüklenmesi yavaşlayacaktır.

VPN Kullanmak Ping Değerini Etkiler Mi?

Ping, internet trafiğinizin gitmesi gereken mesafeden, özellikle de oraya ulaşmak için izlemesi gereken rotadan etkilenir. VPN, hedefine giden internet trafiğinize fazladan adımlar ekleyerek onu daha uzun ve daha karmaşık hale getirdiği için ping değerinizi artırır. Bulunduğunuz yerin yakınında veya bağlandığınız sunucunun bulunduğu yere yakın bir VPN sunucusuna bağlanırken bu fark daha az belirgindir. Bu nedenle, belirli bir konuma bağlanmanız gerekmedikçe yerel bir VPN sunucusu kullanmanız önerilir. 

Bazı nadir durumlarda, VPN’nin ping değerinizi azaltması mümkün olabilir, ancak bu genellikle tüm internete olan bağlantınızdan ziyade yalnızca belirli bir siteye veya bölgeye olan bağlantınızı etkiler.

Ping Süresini Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Aşağıdaki listeden, ping süresini etkileyen faktörleri inceleyebilirsiniz:

1. İletim Ortamları

Verilerin yolculuğuna başladığı yer ile bittiği yer arasında var olan fiziksel yolu ifade eder. İletim ortamının türü gecikmeyi etkileyebilir. Örneğin, fiber optik kablolar yerine bakır kablo kullanmak gecikmeyi artırabilir. Optik bir bağlantı verileri daha hızlı iletir.

2. Paket Boyutu

Büyük bir paketin gidiş-dönüş yolculuğu, küçük bir pakete göre daha uzun sürer.

3. Yönlendiriciler

Yönlendiricilerin verileri alması ve iletmesi gerektiğinden, bunu yaptıkları hızın gecikme üzerinde önemli bir etkisi vardır. Birçok ağda, bir zincirde çalışan birkaç yönlendirici vardır. Her biri sürece gecikme ekler.

4. Depolama Gecikmeleri

Bir depolama ağının bilgileri işlemek ve istekte bulunan cihaza göndermek için zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle depolama ağının özellikleri gecikmeyi etkileyebilir.

Ping Süresi Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ping değerinizin arttığını fark ederseniz, ping veya gecikme süresinizi iyileştirebilecek yaygın çözümler aşağıdaki gibidir:

1. Modeminizi ve yönlendiricinizi yeniden başlatın

Modeminizi ve yönlendiricinizi 30 saniye boyunca çıkarın ve ardından tekrar takın.

2. Bir ethernet kablo bağlantısı kullanın

Kablosuz bağlantılar kolayca kesintiye uğrayabilir ve gecikmeye neden olan sinyal bozulmasına neden olabilir. Modeminize veya yönlendiricinize ethernet kablosuyla bağlanmak bu olasılığı ortadan kaldırır ve size mümkün olan en hızlı bağlantıyı sağlar.

3. Farklı bir yönlendirici deneyin

Mevcut yönlendiriciniz arızalıysa, yaşadığınız gecikmeye bu arıza neden olabilir. Performansınızı iyileştirip iyileştirmediğini görmek için farklı bir yönlendirici deneyerek doğrudan modeminize bağlanın.

4. Yönlendiricinizin ideal bir konumda olduğundan emin olun 

Yönlendiriciniz bir dolaptaysa ya da mobilyaların arkasına gizlenmişse, bu durum sinyal kalitesini büyük ölçüde etkileyebilir. Yönlendiriciniz için ideal yer herhangi bir engelin olmadığı yüksek bir konumdur. Bunun için evinizdeki çeşitli konumları test edebilirsiniz.

5. Yönlendirici aygıt yazılımını yükseltme

Aygıt yazılımı, bir grafik sürücüsüne benzer şekilde performansı artırabilir.

6. Tarayıcı önbelleğini kullanma

Tarayıcı önbelleği, belirli web sitesi kaynaklarını yerel olarak önbelleğe almanıza olanak tanır. Bu, gecikme sürelerinin iyileştirilmesine yardımcı olur ve sunucuya geri gönderilen isteklerin sayısını azaltır.

Ping Hakkında En Çok Sorulan Sorular

1. Ping kısaca ne anlama gelir?

Ping, küçük bir veri setinin cihazınızdan internetteki bir sunucuya ve tekrar cihazınıza aktarılması için geçen süre anlamına gelir. 

2. İdeal ping değeri ne olmalıdır?

Genel olarak, 150 milisaniyenin altındaki herhangi bir ping değerinin ideal olduğu kabul edilir. Fakat kabul edilebilir bir ping, yaklaşık 40ms-60ms veya daha düşüktür. 100 ms’nin üzerindeki bir ping hızı, gözle görülür bir gecikme gösterir ve 170’in üzerine çıktığınızda, bazı oyunlar bağlantınızı tamamen reddeder.

3. Yüksek mi, yoksa düşük ping mi daha iyidir?

Daha düşük pingyüksek ping’den daha iyidir. Daha yüksek ping süresi, kullanıcıların ihtiyaç duydukları şeyi istedikleri anda alamayacakları anlamına gelir.

4. Yüksek ping değeri ne anlama gelir?

Yüksek ping değeri, bir kullanıcının bir şeyi tıklaması ile istediğini elde etmesi arasında uzun bir süre geçmesi anlamına gelir.

5. Güvenlik duvarları ping’i engeller mi?

Evet engeller. Güvenlik duvarı, bir ağ ile ona bağlı barındırılan cihazlar arasına dijital bir blokaj yerleştirerek, ağı ve üzerindeki cihazları, verileri ve uygulamaları siber tehditlerden korumak için güvenli ve güvensiz trafiği filtreler.

Güvenlik duvarı aynı şekilde bir ping isteğinin ve yanıtının bir risk oluşturup oluşturmadığını kontrol etmek için de bunu inceler ve hızda küçük bir gecikme yaşatır.

6. Ping süremi nasıl kontrol edebilirim?

Sadece bir hız testi yaparak ping sürenizi kontrol edebilirsiniz.. Tek yapmanız gereken SpeedTest gibi bir siteyi ziyaret etmek ve “Teste Başla” yı tıklamaktır. Testin tamamlanması yalnızca birkaç dakika sürer. İşlem tamamlandığında, ping sürenizi görebilirsiniz.

7. Hız testleri ping için iyi bir gösterge midir?

Hız testleri ping değerinizin bir göstergesidir, fakat kesinlikleri yoktur. Bu yüzden ISS’nizi aramadan önce, ortalama yükleme, indirme ve ping değerinizi belirlemek için kullandığınız testi birkaç kez çalıştırmalı ve  farklı test sitelerinde ping değerinize bakmalısınız.

8. İnternet servis sağlayıcınız ping’i azaltmak için ne yapabilir?

Bir ISS’nin belirli bir oyunu oynarken ping değerinizi düşürmek için yapabileceği çok az şey vardır. Bununla birlikte, internet bağlantınızın herhangi bir sorun belirtisi olmadan çalıştığından emin olmak için ISS’nizi arayabilirsiniz. Bu, yüksek ping sorununu çözmeyebilir, ancak denemeye değer.