Son bir aydır hem telefonuma, hem de arkadaşlarımın telefonlarına gelen benzer aramalar nedeni ile bu yazıyı bilgilendirme amaçlı sizlerle de paylaşmanın uygun olacağını düşündüm.

Ping Call ya da Çaldır Kapat dolandırıcılığı son aylarda hızla yaygınlaşan bir dolandırıcılık tekniği. Ping Call / Çaldır Kapat aramaları 800’lü numaraları aranan kişi genellikle reddettiğinden 0212, 0216 vb. ile başlayan normal numaralar üzerinden yapılıyor.

Ping Call ya da Çaldır Kapat dolandırıcılığı son aylarda hızla yaygınlaşan bir dolandırıcılık  tekniğidir.  Ping Call / Çaldır Kapat aramaları gelende şu sıralar 0212, 0216 ile başlayan normal numaralar üzerinden yapılıyor. Fakat farklı şehirden aramalara da rastlamak mümkün.

Ping Call / Çaldır Kapat dolandırıcılığında telefon numaraları bilgisayar üzerinden otomatik aranır ve bir saniyeden daha kısa süre ile çaldırılıp kapatılır. Telefona baktığınızda 1 cevapsız, 2 cevapsız arama gibi arama görünür. 

Aranan kişi doğal bir refleks ile cevapsız çağrıyı aradığında dolandırıcılık başlar. Kimi zaman aranan numara özel bir servistir ve yüksek ücret işletilmeye başlar. Bazen geri aranan numara sizi ücretli bir telefon servisine yönlendirir.

Ping Call / Çaldır Kapat dolandırıcılık yöntemi bir kaç senedir kullanılmakta ve git gide yaygınlaşmaktadır.

Kurbanların şüphe etmemesi için 0850 gibi ile başlayan telefon numaraları yerine 0216, 0212, 0312 gibi şehir kodu ile başlayan numaralar kullanılır.

Ping Call / Çaldır Kapat dolandırıcılığı için kullanılan telefon numarası arandığında bazen operatör sizi “hediye kazandınız”, “telefon kazandınız”, “hediye kuponu kazandınız” gibi yalan ödül kazanım cümleleri ile başka bir ücretli telefon servisine yönlendirir.

Farklı yöntemler olmakla birlikte bir arkadaşımın başına gelen belki de durumu daha anlaşılır kılabilir. Bu yöntemde sahtekarlar kargocu kılığında arayarak “Kargonuz var. Kapınızdayız ama evde kimse yok. Paketinizi nereye bırakalım?” derken telefonu kapanmış.

SANİYELER İÇİNDE TUZAK MESAJ GELİYOR

Telefonun kapanmasının ardından saniyeler içinde cep telefonuna “Size teslim edilemeyen kargonuzla ilgili tüm bilgileri şu numaradan öğrenebilirsiniz” şeklinde 800‘lü bir numaranın verildiği mesaj geliyor. Eğer siz buna inanıp geri dönüş yaparsanız dolandırıcıların tuzağına düşmüş oluyorsunuz.

Geri dönüş yaptığınızda karşınıza bir operatör çıkıyor ve dakikalarca bekletiyor. Kargo şirketi sandığınız numara aslında yüksek ücretli bir telefon servisi. Siz sadece birisi ile görüşebilmek adına sadece bekliyorsunuz fakat bunun bedelini ilerleyen günlerde kesilen cep telefon faturanızda gördüğünüzde şok geçirebileceğiniz aklınıza bile gelmiyor.

Yöntemler çok çeşitli olmakla birlikte şu aralar en çok yapılan dolandırıcılık yöntemi çaldır kapat dolandırıcılık yöntemi. İlk aranan telefon numarası ücretsiz olmakla birlikte operatörün yönlendirdiği ikinci telefon numarası özel numaradır ve ek ücrete tabidir. (Araştırdığım ve bulabildiğim bilgilere göre her 7 saniye için 25 TL)

Dolandırıcıların amacı oldukça basittir: sizi olabildiğince hatta tutmak ve sizden olabildiğince para kazanmaktır. Eğer telefonunuz bilmediğiniz bir numara tarafından hızlıca çaldırıp kapatılıyorsa bu bir ping call yani çaldır kapat dolandırıcılığıdır. Bir kişi size gerçekten telefonla ulaşmak istiyorsa tekrar geri arayacaktır. Siz bilmediğiniz hiç bir telefon numarasını geri aramayın.