Fotoğraflarınızın üzerinde imlecinizi sürükleyerek insanları veya nesneleri seçmeyi istediniz mi? Artık Photoshop CC 2020 ‘deki yeni Nesne Seçim Aracı (Object Selection Tool) ile yapabilirsiniz!

Bu yazımızda, fotoğraflarınızdaki nesneleri hızlı bir şekilde seçmek için Photoshop CC 2020 ‘deki yeni Nesne Seçim Aracını nasıl kullanacağınızı göstereceğiz. Photoshop’un görüntünün tamamına bakan ve nesneyi otomatik olarak tanımlamaya çalışan Select Subject komutunun aksine, Nesne Seçim Aracı, nesneyi kaba bir seçim ile çizerek tanımlamanıza olanak sağlar. Hızlı bir seçim yaptıktan sonra, Photoshop seçimi otomatik olarak nesnenin kenarlarına hizalar. İlk seçim mükemmel değilse , yine sadece sürükleyerek alanları kolayca ekleyebilir veya çıkarabilmenize olanak sağlar.

Hadi Nesne seçim aracının yani Object Selection Tool’un nasıl çalıştığını görelim.

Nesne Seçim Aracı, Photoshop CC 2020’den itibaren yenilendi. Bu yazıda Object selection tool (Nesne Seçim Aracı) kullanarak hızlıca dekupe yapmanın yeni yolunu göstereceğim:

Nesne Seçim Aracını nerede bulabilirim?

Photoshop CC 2020’de, Nesne Seçim Aracı araç çubuğunda, Hızlı Seçim Aracı ( Quick Selection Tool ) ve Sihirli Değnek Aracı ( Magic Wand Tool ) ile iç içe bulunur. Klavyeden “W” tuşu kısayolu ile çalıştırılabilir.

Araç çubuğundaki Nesne Seçim Aracı.

Bu bölümde ki diğer araçlardan biri daha önce etkinse, bir açılır menü görünene kadar aracın simgesini tıklatıp basılı tutun ve ardından menüden Nesne Seçim Aracı’nı ( Object Selection Tool’unu ) seçin.

Menüden Nesne Seçim Aracının seçilmesi.

Photoshop Nesne Seçim Aracı seçenekleri

Seçenekler Çubuğundaki Nesne Seçim Aracı için birkaç önemli seçeneğe hızlıca bir göz atalım. Seçiminizi işaretlemeden önce bu seçeneklerin ayarlanması gerektiğini unutmayın, çünkü bunlar yalnızca bir sonraki seçiminiz için geçerlidir.

Mod Özelliği

Mod seçeneğinden Dikdörtgen veya Kement (Lasso) türünü seçebilirsiniz.

Nesne Seçim Aracının içerisinde Dikdörtgen ve Kement olmak üzere, nesneleri seçebileceğimiz iki seçim türü vardır. Ve Mod seçeneğini kullanarak bunlar arasında geçiş yaparız. Dikdörtgen varsayılan moddur ve tıpkı Dikdörtgen Seçim Çerçevesi Aracı’nda olduğu gibi basit bir dikdörtgen kutu çizmenizi sağlar. Kement Aracı ise nesnenin etrafında serbest biçimli bir seçim yapmanızı sağlar.

Tüm Katmanları Örnekle (Sample All Layers)

Tüm Katmanları Örnekle seçeneği (varsayılan olarak kapalıdır)

Varsayılan olarak, Nesne Seçim Aracı yalnızca etkin katmandaki (Layer’da ki) nesneleri arar. Ancak seçiminizin belgenizdeki tüm katmanların bir bileşiğini temel almasını istiyorsanız, Tüm Katmanları Örnekle’yi açın . işlemlerinizi tek bir layer üzerinde yapıyorsanız çoğu durumda, kapalı bırakmanız daha doğru olacaktır.

Otomatik iyileştirme

Otomatik İyileştirme seçeneği (varsayılan olarak kapalıdır)

Otomatik iyileştirme, seçiminizin kenarlarına hafif miktarda yumuşatma ekler. Otomatik İyileştirme açık veya kapalı arasındaki fark minimumdur, bu yüzden onu kapalı bırakmak genellikle iyidir.

Nesne Çıkarma ( Object Subtract )

Nesne Çıkarma seçeneği (varsayılan olarak açıktır)

Nesne Çıkarma seçeneği, Photoshop’un ilk seçimden istenmeyen alanları çıkarırken gelişmiş Nesne Seçimi teknolojisini kullanmasını sağlar. Nesne çıkarma özelliği kapatıldığında, Nesne Seçim Aracı standart Dikdörtgen Seçim Çerçevesi veya Kement Aracı gibi davranır ve el ile sürüklediğiniz pikselleri kaldırır. Nesne Çıkarma neredeyse her zaman açık bırakılmalıdır.

Nesne Çıkarmasını ne zaman kapatmalıyım?

Bir alanı çıkartmaya çalışıyorsanız ve Nesne Seçim Aracı’nda çok fazla sorun varsa, alanı kendiniz seçmek için Nesne Çıkarma özelliğini el ile (ve dikkatlice) kapatın. Aksi takdirde, en iyi sonuçlar için Nesne Çıkarma özelliğini açık bırakın.

Nesne Seçim Aracı ile nesne seçme

Nesne Seçim Aracı’nın çalışma şekli, nesnenin göründüğü genel alanın çevresine bir seçim ana hattı çizmemizdir yani işaretlememizdir. Photoshop daha sonra nesneyi bulmak için bu seçimin sınırlarının içine bakar ve seçim ana hattını çevresini sarar. İlk seçim yapıldıktan sonra, seçime eksik alanlar ekleyebilir veya seçimden sadece Nesne Seçim Aracı ile sürükleyerek alanları çıkarabiliriz.

Adım 1: Nesnenin etrafına Seçin

İşaretlemek istediğim nesnelerin (burada gelin ve damat) etrafını, dikdörtgen ile seçiyorum

İlk seçiminizi işaretleyerek başlayın. Varsayılan Dikdörtgen modu genellikle en iyi sonucu verir. Evli çiftin etrafına dikdörtgen bir seçim yapacağım. Tamamen seçim sınırları içinde tutarken nesneye oldukça yakın kalmaya çalışın.

İlk sonuç

Photoshop çifti arka planda izole edebildi.

Nesneyi seçim taslağınızla kuşattığınızda, fare düğmenizi bırakın. Photoshop seçim içindeki alanı analiz eder ve birkaç saniye sonra ana hattı nesnenin etrafına daraltır.

2. Adım: Seçimdeki sorunları arayın

Photoshop çiftin yüzünde ve saçlarında bir çok alanı seçemedi

İlk sonuçlar genellikle etkileyici olsa da, mükemmel değildir. Seçimle ilgili sorunları aramak için nesneyi yakınlaştırıp, daha yakından incelemeniz yerinde olur.

Örneğin, burada Photoshop’un gelin ve damatın biribirine yaklaşan yüzü ve başlarının üst tarafını seçmek için oldukça kötü bir iş yaptığını görüyoruz.

3. Adım: Seçime eklemek için Shift tuşunu basılı tutun ve sürükleyin

Nesnenin eksik bir kısmını seçiminize eklemek için seçim yapılması gereken bölgede Shift tuşunu basılı tutun ve seçim anahattın çevresini rectanguler seçim aracı ile seçime eklemek için alanı içine alacak şekilde sürükleyin. Photoshop seçim sınırları içindeki alanı tekrar analiz eder ve eksik kısmı seçime ekler.

Adım 4: Alt (Win) / Option (Mac) tuşuna basılı tutun ve seçimden çıkartmak için sürükleyin

Seçimden istenmeyen bir alanı kaldırmak veya çıkarmak için klavyenizdeki Alt (Windows) / Option (Mac) tuşunu basılı tutun ve etrafında sürükleyin.

Araç modunu Dikdörtgen’den Kement’e değiştirme

Bu alan biraz açılı olduğundan, Seçenekler Çubuğundaki Mod seçeneğini Dikdörtgen’den Kement’e değiştirelim.

Modu Kemente Ayarlama

Alan çevresinde seçim yapma

Kement modu, Nesne Seçim Aracı ile serbest biçimli seçimler yapmamızı sağlar. Alt (Win) / Option (Mac) tuşumu tutacağım ve çıkarılması gereken alanı çizeceğim. yada Shift tuşunu basılı tutarak (saçların üstünde olduğu gibi) eklenmesi gereken alanı çizeceğim. Kesin bir seçim çizmediğime dikkat edin. Sadece genel alanın etrafında ve dışında çizim yapıyoruz.

Fare düğmenizi serbest bıraktığınızda yapmak istediğiniz ekleme yada çıkartma işleminin sonucu uygulanır.

Nesne Seçimi aracı alanı seçimden çıkarabilmiştir

“Ekle” ve “Çıkar” modları arasında geçiş yapma

Nesne Seçim Aracını kullanırken, seçim alanında ince ayar yapmak için genellikle “Ekle” ve “Çıkar” modları arasında geçiş yapmanız gerekir.

Örneğin, burada seçimden çıkarılması yada eklenmesi gereken çiftin yüzleri arasında ve saçlarınında boş alanlar görüyoruz.

Seçimden çıkarılması ve eklenmesi gereken alanlar

Seçimden çıkarma

Seçenekler Çubuğunda, Modu Kement olarak ayarlayacağız.

Modu Kemente Ayarlama

Ve sonra çıkarmak için Alt (Win) / Option (Mac) ttuşuna basılı tutarak alanın etrafına kaba bir taslak çizeceğiz. istenilen sonucu alana kadar işlemi tekrar edebilirsiniz.

Seçime ekleme

Seçime eklemek için Shift tuşunu basılı tutarak seçim işlemini tamamlayın. Eğer istenilen sonuca ulaşılamamışsa iyi görünene kadar işlemi tekrar edebilirsiniz. İşte arka planın önünde seçilen çiftin nihai sonucu.

Nesne Seçim Aracı kullanılarak yapılan son seçim

Bu noktada, Photoshop’un Seç ve Maskele ( Select and Mask ) çalışma alanını kullanarak (özellikle saçların zeminden ayrıştırılması için) seçimi daha da mükemmel hale getirebilirsiniz. . Ancak bunu özellikle Nesne Seçme Aracı’nı Select ve Mask ile birlikte kullanmaya bakacağımız bir sonraki eğitime bırakalım.