Yaşı ve ifadeyi birkaç tıklamayla değiştirebilir

Yapay zeka, görüntü düzenleme ve manipülasyon dünyasını değiştiriyor ve Adobe geride kalmak istemiyor. Bugün, şirket, bazıları yeni, bazıları halihazırda halkla paylaşılan bir dizi AI destekli özelliklerle birlikte gelen Photoshop sürüm 22.0 için bir güncelleme yayınlıyor. Bunlar arasında bir gökyüzü değiştirme aracı , geliştirilmiş AI kenar seçimi gösterinin yıldızı – Adobe’nin “neural filtreleri” olarak adlandırdığı bir görüntü düzenleme araçları paketi yer alıyor.

Bu filtreler, bir dizi basit kaplama ve efektin yanı sıra özellikle portreler için ekstra düzenlemelere izin veren araçları da içeriyor. Photoshop, neural filtreleriyle bundan sonra bir kişinin yaşını ve yüz ifadesini ayarlayabilir, basitççe “neşe”, “sürpriz” veya “öfke” gibi duyguları artırabilir veya azaltabilir. Birinin gözlüğünü çıkarabilir veya lekelerini düzeltebilirsiniz. Daha tuhaf filtrelerden biri ise makyajı bir kişiden diğerine makyajını bile aktarmanıza imkan sağlıyor oluşu. Ve hepsi sadece birkaç tıklamayla yapılıyor,

Neural Filters

Neural Filters, Photoshop’ta Adobe Sensei tarafından desteklenen makine öğrenimi teknolojisinin kullanımıyla zor iş akışlarını sadece birkaç tıklamayla gerçekleştirecek kadar önemli ölçüde kolaylaştıran filtre kitaplığına sahip yeni bir çalışma alanıdır. Neural Filters, geri alınabilir ve üretken filtreleri denemeniz ve yaratıcıı fikirleri saniyeler içinde keşfetmeniz için sizi teşvik eden bir araçtır. Neural Filters, orijinal görüntünüzde aslında bulunmayan yeni bağlamsal pikseller oluşturarak görüntülerinizi iyileştirmenize yardımcı olur. 


Filtre uygulanmamış orijinal görüntü.

Sıvılaştırma kullanılarak oluşturulan gülümseme 
Sıvılaştırma, gülümsemeyi ayarlamak için görüntüdeki varolan pikselleri kullanır.

Neural Filters tarafından
oluşturulan gülümseme
Neural Filters, gülümsemeyi ayarlamak için yeni pikseller oluşturur.
Nöral filtre seçeneklerinden Resim: Adobe

“ARTIK PHOTOSHOP’UN DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ YAPAY ZEKA UYGULAMALARINDAN BİRİ OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ”

Adobe’nin dijital görüntülemeden sorumlu başkan yardımcısı Maria Yap, “Burası, Photoshop’un dünyanın en gelişmiş yapay zeka uygulaması olduğunu söyleyebileceğimiz yer” dedi . “Görüntülerde daha önce olmayan şeyler yaratıyoruz.

Adobe, bu etkilere ulaşmak için, görsel imgeler oluşturmada özellikle ustalık gösterdiği kanıtlanmış bir tür makine öğrenimi tekniğinin, üretici rakip ağların veya GAN’ların gücünden yararlanıyor. Her bir aracın hesaplama taleplerine bağlı olarak işlemenin bir kısmı yerel olarak ve bir kısmı da bulutta yapılır, ancak her filtrenin uygulanması sadece saniyeler sürer.

Neural filtrelerin gerçek faydası, Photoshop’un birçok kullanıcısının bunlara nasıl tepki verdiğine bağlı olacaktır. Ancak  yeni araçlar hızlı ve kaliteli sonuçlar verse de (yüz ifadesi ayarlama aracını inceleyemedik). Bu yapay zeka destekli düzenlemelerden bazıları henüz kusursuz değil gibi görünüyor…

Nöral filtreler, makine öğreniminin popüler bir uygulaması olan eski fotoğrafları renklendirmek için kullanılabilir. 

HIZLI MAKİNE ÖĞRENİMİ

Gerçek dünya kullanımına dayalı bu tür hızlı güncelleme, yapay zeka araştırmalarının hızla ilerleyen dünyasında ışık hızı ile ilerliyor.

ADOBE, AI ARAŞTIRMASININ HIZLI TEMPOSUNU PHOTOSHOP’A TAŞIMAK İSTİYOR

Yaygın olarak kullanılan bir ürün olan Adobe, bu tür bir hızla gerçekten rekabet etmeye çalışıyor, ve neural filtreleri ile şirket, bu hızlı hareket eden derin sulara ayak parmağını batırıyor. Filtrelerden ikisi tamamlanmış özellikler olarak sunulurken, altısı “beta” araçları olarak etiketlendi ve sekizi yalnızca ad olarak listelendi bile Aşağıda farklı filtrelerin ve bunların ilgili katmanlarının tam listesini görebilirsiniz:

Neural Filters’ın 3 kategorisi vardır.

  • Öne çıkan ve tam işlevsel – Bunlar kullanıma sunulmuş filtrelerdir. Bu filtrelerin verdiği sonuçlar yüksek standartları karşılamakla birlikte tüm yasal ve kimlik koruma ve kapsama standartlarına uygundur.
  • Beta –  Bu filtreler test edilebilir. Makine öğrenimi modelleri veya iş akışları hâlâ geliştirilmektedir.  Elde edeceğiniz sonucun beklenmeye şekilde olabileceğini göz önünde bulundurarak bu filtreleri kullanabilir ve test edebilirsiniz.
  • Çok yakında sizlerle – Bunlar henüz kullanıma sunulmamış filtrelerdir ancak yakın gelecekte kullanıma sunulabilir.
    İlgileniyorum düğmesini tıklatarak sevdiğiniz filtrelere oy verebilirsiniz!

Öne Çıkan Filtreler

Cilt Pürüzsüzleştirici (Skin Smoothing)

Cilt Yumuşatma filtresiyle portreleri düzenlerken değerli zamanınızdan tasarruf edin . Tek bir tıklama ile lekeleri, cilt lekelerini ve sivilceleri hızla düzeltin.

Stil Aktarımı (Style Transfer)

Stil Aktarımı filtresiyle görüntüleyicilerinize yeni görünümler keşfedin . Bu filtre, seçilen sanatsal stilleri resimlerinize uygulayarak yeni yaratıcı fikirleri harekete geçirir.

Beta Filtreleri

Akıllı Portre (Smart Portraid) (Beta)

Akıllı Portre birkaç basit adımda filtre basitleştirir karmaşık portre düzenleme iş akışları. Akıllı Portre yaratıcı için yeni unsurlar üreterek filtre ayarlayan portreleri Mutluluk, Sürpriz, Öfke, Yüz Yaş, Gaze, Saç Kalınlığı, Baş Yön ve Işık Yön .

Makyaj Transferi (Makeup Transfer) (Beta)

Makyajınızı değiştirmeden tüm görünüşünüzü değiştirmek ister misiniz? Bu Makyaj Transfer filtresi, bir açık görüntüden diğerine göz ve ağız bölgesine benzer bir makyaj stili uygular.

Derinliğe Duyarlı Bulanıklık (Deep Aware Haze)(Beta)

Derinlik-Aware Haze filtre öznenizin etrafında çevresel pus ekler ve daha sıcak veya daha soğuk yapmak için çevrenin sıcaklığını ayarlar. 

Renklendir (Colorize) (Beta)

Siyah beyaz fotoğraflarınıza hızla renk katmak için Renklendirme Filtresi ile eski fotoğraflarınızı hayata döndürün .

Süper Yakınlaştırma Super Zoom (Beta)

Süper Yakınlaştırma filtresiyle bir görüntüyü hızla yakınlaştırın ve kırpın , ardından çözünürlük kaybını telafi etmek için Photoshop’un ayrıntı eklemesine izin verin.

JPEG yapay dokuları Kaldırma (JPEG Artefacts Removal) (Beta)

JPEG eserler Kaldırma filtresi JPEG sıkıştırması sonucu oluşan problemleri kaldırır. 

Öne Çıkan NEURAL Filtreler: 

Cilt Pürüzsüzleştirme, Stil Transferi

Beta NÖRAL Filtreleri: 

Akıllı Portre, Makyaj Transferi, Derinliğe Duyarlı Bulanıklık, Renklendirme, Süper Yakınlaştırma, JPEG yapaydoku Kaldırma


Gelecekteki NÖRAL Filtreleri:

photo restouration,dust and scratches,, noise reductions, face cleanup,, portraid to scetch, scetch to portraid, Pencil artwork, face to caricature

Yap, bu tür bir yaklaşımın Photoshop için yeni olduğunu söylüyor ancak umarım Adobe’nin kullanıcıların yapay zeka araçlarıyla ilgili beklentilerini hafifletmesine izin vererek, araçları daha hızlı güncelleme lisansı vereceğini söylüyor. Yap, “Araştırmadan Photoshop’a kadar modelleri [kullanıcılara] daha hızlı getirmemize olanak tanıyan bu çerçeveyi oluşturduk” diyor. “Geleneksel olarak, gökyüzü değişimi gibi özellikler yaptığımızda, bunlar ürüne gerçekten derinlemesine entegre oluyor ve bu nedenle olgunlaşmaları daha uzun zaman alıyor.” Nöral filtrelerle, bu güncelleme döngüsü ideal olarak çok daha hızlı olacaktır.

Costin, “Photoshop’a getirmeye çalıştığımız bu hız,” diyor. “Ve lansman yaptığımızda özelliğin mükemmel olmaması pahasına olacak, ancak kullanıcı topluluğumuzun bize bunun ne kadar iyi olduğunu söyleyeceğine güveniyoruz […] ve sonra bu verileri alıp hassaslaştıracağız ve onları kullanıcılarımız için hızlıca mükemmel hale getireceğiz dedi…