20 yılı aşkın süredir, Pantone Yılın Rengi, moda, ev mobilyası ve endüstriyel tasarımın yanı sıra ürün ambalajı ve grafik tasarım dahil olmak üzere birçok sektörde ürün geliştirme ve satın alma kararlarını etkilemiştir.

PANTONE YILIN RENGİ HAKKINDA

(Resim kredisi: Pantone)

Pantone her yıl doğru bir seçim belirlemek için, Pantone Renk Enstitüsü’ndeki renk uzmanları dünyayı yeni renk etkileri aramak için tarıyor. Bu arayış, eğlence endüstrisini ve prodüksiyondaki filmleri, seyahat eden sanat koleksiyonlarını ve yeni sanatçıları, modayı, tasarımın tüm alanlarını, popüler seyahat destinasyonlarını ve yeni yaşam tarzlarını, oyun tarzlarını ve sosyo-ekonomik koşulları içerebiliyor. Etkiler ayrıca rengi etkileyen yeni teknolojiler, malzemeler, dokular ve etkilerden, ilgili sosyal medya platformlarından ve hatta dünya çapında dikkat çeken yaklaşan spor etkinliklerinden kaynaklanabiliyor.

Her sene Aralık ayında gelecek senenin trend rengini açıklayan Pantone Color Institute, 2021 yılı içinse herkesi şaşırtan bir hamle yaptı ve 2021’in rengi olarak 2 renk birden seçti! Ultimate Gray ve Illuminating’i 2021 yılının renkleri olarak seçen Pantone’dan yapılan açıklamaya göre bu renkler tüm dünyanın son aylarda tanık olduğu iki ucu simgeliyor. Bir tarafta tıpkı kayalar gibi dayanıklılığı, sertliği ve kararlığı temsil eden Ultimate Gray; öbür yanda ise güneş gibi aydınlığı, iyimserliği ve yumuşaklığı temsil eden Illuminating…

Zamanın ruhunu yansıtmak için psikoloji, sosyoloji ve ekonomi gibi bilim dallarının yardımıyla seçilen renklerden Illuminating (PANTONE 13-0647) sarının yumuşak bir tonu olarak her şeye rağmen var olan umudu ve mutluluğu simgeliyor ve karanlığın içinde gülümseten tüm anlara gönderme yapıyor. Grinin belki de en bilindik tonu olan Ultimate Gray (PANTONE 17-5104) ise kötümserliğin haberciliğini yapıyor gibi gözükse de vazgeçmemenin, azmetmenin ve dirayetli olmanın bir simgesi olarak dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz sene şahit olduğumuz ikiliği yansıtan Ultimate Gray ve Illuminating’i 2021’de modadan dekorasyona kadar hayatımızın pek çok alanında göreceğiz.