Daha önceki yıllarda da farklı trendleri ve özellikleri süzgecinden geçirerek yılın pantone renklerini açıklayan firma 2016 yılında cinsiyet eşitliğini temsil eden Rose Quartz ve Serenity rengini, 2017’de doğayla bağ kuran ve yeni başlangıçları temsil eden Greenery rengini, 2018’de ise görsel düşünme ve gelecek gibi kavramları temsil eden Ultra Violet rengini seçmişti.

2000 yılından beri Pantone Color Institute adlı kurum, her yıl için bir “Yılın Rengi” seçiyor. Her yıl farklı bir Avrupa başkentinde toplanan, farklı ülkelerin temsilcilerinden oluşan bir komite, dünya insanlarının psikolojik durumu, tüketim alışkanlıkları, ihtiyaçlar, sektörel eğilimler, güncel trendler gibi birçok faktörü dikkate alarak bir sonraki yılın rengini belirliyorlar. Başta moda, tasarım, iç mimari, makyaj, grafik tasarım ve çiçekçilik olmak üzere birçok yaratıcı sektör, bir sonraki yılın tasarımlarında ve koleksiyonlarında bu rengi öne çıkarmaya gayret ediyor.

Bir çoğumuzun giderek daha soğuk ve yalıtılmış, dijital deneyimlere daldığı bir dönemde, Living Coral (Yaşayan Mercan), Bir çok rengi geride bırakarak 2019’un çekici, canlandırıcı ve hayat veren mercan tonu olarak karşımıza çıktı.

2019 için yılın rengini doğuştan gelen iyimserlik ve mutluluk arayışı ihtiyacımızı simgeleyen Living Coral olarak belirledi.

Bu yıl biraz daha iyimserlik ve samimiyet hepimize iyi gelecek gibi…