Sosyal medyada içeriğinizin paylaşılması o içeriğin paylaşılmaya değer olduğuna dair Google’a bilgi verebilir. İşte bu yüzden paylaşılan içeriklerinizin sosyal medyada daha iyi görünümle yer alması paylaşımın tıklanma oranına bile etki edebilir. İşte bunu open graph dediğimiz meta tagları ile yapabilirsiniz.

Çok derinlere inmeden bahsedecek olursam Faceook 2010 yılında Open Graph’ı tanıttı. Daha sonradan da internete bu meta taglar yayılmaya başladı.

Open Graph Nedir?

Sosyal medyada (Facebok, Twitter gibi) URL paylaşıldığında ilgili URL’ye ait description, article published date, title ve resimler gibi ek bilgilerin gözüktüğü meta taglara open graph kodları diyebiliriz.

Sosyal medya dönüşümlerinizi arttırmak istiyorsanız bence kesinlikle bu meta tagları sayfalarınıza yerleştirin ve olabildiğince detay vermeye çalışın. Open graph doğrudan SEO performansını etkilemez, sadece sosyal medyada sayfalarınızın daha iyi performans göstermesini sağlar.

  • 1 numara: Image
  • 2 numara: Title
  • 3 numara: Description kısmını göstermektedir.

Open Graph Meta Etiketleri

Etiketleri <head> tagları arasında yerleştirebilirsiniz.

og:title

Sayfanın başlığını belirtir ve title meta tagıyla aynı işlevi görür. 100 karakterden uzun yazmamaya dikkat edebilirsiniz.

og:url

Paylaşılan sayfanın URL’sini gösterir.

og:type

Paylaşılan URL’nin tipi nedir onu belirtiyorsunuz. Örneğin;

  • Article,
  • Website,
  • Blog,
  • Movie,
  • Game,
  • Hotel gibi.

Tüm type listesi için buraya bakabilirsiniz.

og:description

HTML meta description gibi içeriğin bir özetini gösterir. Ortalama 200-250 karakter aralığında burayı tutabilirsiniz. Daha fazla olursa Facebook bunu kesecektir.

og:image

Dönüşüm oranını belkide en çok etkileyen unsur resimdir. Bu yüzden Facebook’ta göstermek istediğiniz resmi burada belirleyebilirsiniz. Bunu belirtmezseniz linkiniz paylaşıldığında Facebook ya otomatik resim çekecektir ya da resim göstermeyecektir.

1200*627 pixel ve 4-5 MB sınırlarında kalmayı düşünebilirsiniz.

Yukarda belirttiğim taglar dışında price veya videolara özel birçok meta tag bulunuyor.

Open Graph Kodlarını Test Etme

Eklediğiniz open graph kodlarını Facebook Debugger sayfasından test edebilirsiniz.

Twitter Kartları

Facebook’un yanı sıra Twitter’da da URL’lerin daha iyi görünümü olması için twitter kartları ekleyebilirsiniz.

twitter:card, twitter:title, twitter:description, twitter:url ve twitter:image kodları da eklemek isteyebilirsiniz. Tüm bu kodların detayına Twitter’dan ulaşabilirsiniz.

Twitter kartlarını ise Validator sayfasından doğrulayabilirsiniz.

WordPress’te ise Yoast SEO eklentisinin de admin panelde yazı içerisinde sosyal meydada kullanılacak içeriği düzenleme özelliği de bulunuyor.