Ücretsiz ekran kayıt programı olan OBS Studio, canlı yayın ve birden fazla kaynak kullanarak video kaydetmek için ihtiyacınız olan her şeyi barındırır.

Buradan indirin: OBS Studio | Geliştirici: Jim | İşletim sistemi: Windows, Mac, Linux | Sürüm: 24

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Kayıt ve canlı yayın
Kaynak seçeneklerinde mükemmel seçim
Oyunlar için optimize edilmiş

YouTube, herkese yayıncı olma fırsatı verebilir, ancak bu işe başlamak için içeriğinizi bir araya getirmeniz esnasında bir yazılıma ihtiyacınız olacaktır. Kameraya yalnızca bir bölüm yada parça kaydediyor olabilirsiniz, ancak birden fazla kaynağın kullanımını içeren, biraz daha karmaşık bir şeyler oluşturmak da isteyebilirsiniz.

OBS Studio ‘yu kullanarak yalnızca doğrudan web kameranızdan ve mikrofonunuzdan kayıt yapabilmenin yanı sıra, ayrıca oyunlardan çekimler ekleyebilir, mevcut videolar ve hareketsiz görüntüler ekleyebilir, ekranınızın bir penceresini veya bölümünü yakalayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi, OBS Studio bir yazılım stüdyosu. Bu çoklu kaynaklarla çalışmanıza, aralarında karıştırmanıza ve kesintisiz bir yayın oluşturmanıza olanak tanır. OBS Studio ile aynı zamanda canlı Twitch yayını yapabilirsiniz.

Aynı zamanda canlı yayında geriye dönerek, videonuzu kontrol edebilir varsa hatalı alanları değiştirebilirsiniz. Twitch, YouTube, hitbox.tv, DailyMotion, beam.tv, Livecoding.tv, Facebook Live ve Restream.io desteğiyle tüm büyük yayın hizmetleri OBS Studio ‘nun kapsamındadır.

Kullanıcı deneyimi

İlk başta OBS Studio biraz gizemli ve karışık hissettiriyor; Öncelikle ne yapmanız gerektiğine dair çok az rehberlik ve yardım bölümü içeriyor. Bu sebeple bu tür bir yazılıma aşina değilseniz, programı en iyi şekilde kullanabilmek için, ihtiyacınız olan şeyin, deneme yanılma meselesi olduğunu görebilirsiniz.

Canlı yayın yapıyorsanız kaynakları karıştırmak çok zor olabilir, bu nedenle birkaç test videosu kaydederek işlerin nasıl yürüdüğünü anlamak faydalı olacaktır. İş akışına alışmak biraz zaman alıyor çünkü tamamen sezgisel değil, fakat hiçbir şey kullanılamayacak kadar karmaşık da değil.

OBS Studio ‘nun en son güncellemeleri

OBS Studio’nun en yeni sürümü, kullanıcıların öğeleri kendi tercihlerine göre etkinleştirmelerini, devre dışı bırakmalarını ve taşımalarını sağlayan yeni bir modüler ara yüze sahip. Twitch için en iyi sunucuyu otomatik olarak seçen yeni bir akış seçeneği de var. Tüm değişikliklerin tam listesi için sürüm notlarına bakabilirsiniz.

Profesyonel sonuçlar elde etmek için ihtiyacınız olan her şeyi içerisinde barındırıyor. Oyuncular için en güçlü ücretsiz ekran kaydedici ve akış aracı. Arayüzünü tanımak biraz zaman alabilir, ancak bu çaba karşılığını bulacaktır.