F Mount: Nikonun 1959’dan beri kullandığı lens ağzıdır. Dolayısı ile 1960 yılında Nikon’un ürettiği lensler günümüz makinelerinde kullanılabilir.

AF: Automatik Focus: Nam-ı değer otomatik fokus. Lens üzerinde af motoru BULUNMAYAN ama gövdedeki netleme modu sayesinde otomatik netleme yapabilen lenslerdir.

AF-S: Üzerinde otomatik fokus motoru bulunan lensleri ifade eder. Her tür gövdede otomatik netleme yapar. Kısaltmadaki S, silent yani sessiz anlamına gelir. Netlemeyi hem hızlı hem sessiz yapan sistemdir.

AF-P: özellikle video çekimlerinde daha hızlı, sessiz ve yumuşak olmasıyla avantaj sağlayan netleme sistemi. 2016 yılında duyuruldu.

FX: Bir objektif kısaltması olmasa da yazma ihtiyacı duydum. Nikonun full frame gövdeler için kullandığı kısaltma türüdür.

Lens genel özellikleri için sayfayı ziyaret edin.

DX: Üzerinde bu yazı yazan lens sadece Aps-c gövdeler için üretilmiştir. Full frame gövdeye takılabilse de köşe kararması ve ayna çarpması yapar. FX lenslere göre daha hafif ve daha ucuzdurlar.

IF: internal Focus: Netleme yaparken boyutu değişmeyen (uzayıp-kısalmayan)  lensleri ifade eder. Aynı zamanda ön elemanlar da dönmez.

N: Nano kristal kaplamayı ifade eder.

ED: ExtraLow Dispersion: Ekstra düşük dağılımlı cam barındıran objektifleri simgeler. Parlamayı ve renk sapmalarını kontrol etmek için bu mercekler kullanılır.

VR: Vibration Reduction: Titreşim azaltma sisteminin Nikon’daki adıdır.

D: Üzeninde netleme motoru olmayan fakat gövde üzerinden netlenebilen lensleri ifade eder. Bayonette 5 adet pim bulunur. Diyafram kontrolü ise hem lensten hem de makineden sağlanabilir. Nispeten daha eski üretim lenslerdir.

G: Üzerinde netleme motoru olan lensler ifade der. Tamamen elektronik kontrol edilirler. Üzerinde diyafram halkası yoktur. Bayonet kısmında 8-10 adet pim bulunur. Yeni nesil üretim lenslerdir.

PC: Persvective Control: shift ve tilt-shift yani perspektif kontrolü ve alan derinliği sağlanabilen objektifler.

SWM: silent wave motor: Sessiz Dalga Motoru anlamına gelir. Nikon objektiflerde son derece doğru ve sessiz olan yüksek hızlı oto fokusu sağlar.

SIC: Super Integrated Coating: Süper Entegre Kaplama: Optik elemanların çok katmanlı kaplamaları için kullanılır.

HRI: Yüksek Kırılma İndeksi Objektifidir.  Hem alan eğriliğini hem de küresel sapmaları telafi eder.

FL:  Florür Mercek Elemanı: Hafif mono-kristal optik materyal olan florit (FL) den yapılmış camlar sayesinde optik özelliklere sahiptir ve dengeyi ve kullanımın iyileştirilmesi için toplam objektif ağırlığını düşürür, özellikle uzun odak uzaklığı lenslerinde faydalıdır.

E: Elektromanyetik Diyafram Mekanizması: Sürekli çekim sırasında otomatik pozlamayı kullanırken son derece hassas elektronik diyafram veya diyafram bıçağı kontrolü sağlar. Geleneksel D / G tipi lensler ile diyafram bıçakları mekanik bağlantı kollarıyla çalıştırılır.