Muhabbet kuşları tahmin ettiğimizden daha hassas ve narin canlılar. Bundan dolayı kanatlı dostlarımızın akıl ve beden sağlığına dikkat etmeliyiz. Nasıl mı? öncelikle onları hangi besinlerle besleyip hangi besinlerden uzak tutmalıyız bununla başlayalım…

Muhabbet kuşunu sıradan kuş yemleri dışında ne ile besleyebililiriz. Gelin muhabbet kuşuna gönül rahatlığıyla verebileceğin meyvelerden bahsedelim!

MUHABBET KUŞUNA UYGUN MEYVELER

Muhabbet Kuşumuz mimi

Muhabbet kuşları için yararlı ve zararlı meyveler hangisidir? Muhabbet kuşlarının hangi meyveleri yiyip yiyemeyeceğini daha iyi anlayabilmek için, öncelikle vahşi doğada ne yediklerini bilmek gerekir. Doğal habitatları Avusturalya’da muhabbet kuşları; çoğunlukla taze yeşillikler, tohumlar ve yumuşak meyvelerle beslenirler. 

Vahşi doğada muhabbet kuşlarının erişebileceği besinler, içinde bulundukları mevsime de bağlı olarak sınırlıdır. Yeşillikler genellikle tüm yıl boyunca bulunabilirken, tohumlar ve yumuşak meyveler; yalnızca sınırlı bir süre bulunabilir. 

Muhabbet kuşları, vahşi doğada az miktarda meyve tüketirler. Tükettikleri başlıca meyveler, küçük ve yabani meyvelerdir. Evcil bir muhabbet kuşu için bu, az miktarda meyve tüketebileceği anlamına gelir; ancak evcil bir muhabbet kuşunun ana besininin kuş yemi ve taze yeşillikler olduğu unutulmamalı ve bu meyveler bir tür ödül olarak görülmelidir.

Muhabbet kuşunun beslenme şeklini çeşitlendirmek istiyorsan, meyve harika bir seçenek diyebiliriz. Vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin olan meyveler; özellikle C, A, K vitaminlerini ve potasyum, magnezyum gibi mineralleri içermektedirler.

Her ne kadar çoğu meyve muhabbet kuşlarına uygun olsa da elbette muhabbet kuşuna vermekten kaçınman gereken meyveler de mevcut. Öte yandan, muhabbet kuşun için uygun olan meyvelerin de hazırlanış şekli çok önemli. Muhabbet kuşunun sağlığı ve güvenliği için, uygun olarak nitelendirdiğimiz meyveleri de dikkatle hazırlaman gerekli.

Muhabbet kuşunu meyveyle besleyeceğin zaman, meyvenin kafes içinde uzun süre beklememesi konusunda dikkatli olmalısın. Kafes içinde uzun süre bekleyen meyveler, muhabbet kuşunu hasta edebilir, bozulmaya başlayacağından kafesin içine sinekleri çekebilir.

İşte muhabbet kuşunun sıradan kuş yemleri dışında yiyebileceği ve yiyemeyeceği meyvelerin tam listesi:

ELMA

Evet, muhabbet kuşları elma yiyebilir.

çoğu muhabbet kuşu elmanın tadını sevmeye eğilimlidir. Burada en önemli şey Elma çekirdekleri, amigladin içerdiklerinden muhabbet kuşları için zehirli, aman dikkat. Amigladin, muhabbet kuşunun bağırsaklarına girdiği takdirde siyanüre dönüşerek muhabbet kuşunu zehirliyor.

Çekirdeklerini mutlaka ayıkla, kesinlikle verme ve kolayca yiyebilmesi için elmaları dilimlersen harika olur.

MUZ

Muhabbet kuşları muz yiyebilir.

Muzun en iyi tarafı, kolayca hazırlanabilir oluşudur. Tek yapman gereken kabuğunu soymak ve muhabbet kuşuna o şekilde yedirmektir. 

Muzların çekirdeği olmadığından, muhabbet kuşlarını zehirleme ihtimalleri de yoktur. Tek bir muhabbet kuşuna bir tam muz fazla gelebileceğinden, muzun göz kararı küçük bir kısmını kullanman yeterli olacaktır. 

ERİK

Evet, muhabbet kuşları erik yiyebilir.

Erikler iyi bir C vitamini kaynağı olduğu gibi iyi bir çözünür lif kaynağıdır da. 

Muhabbet kuşuna erik verirken tek dikkat etmen gereken şey elbette çekirdek. Çekirdek zehirli olduğundan, diğer meyvelerde olduğu gibi çekirdeğini çıkartıp eriği çekirdeksiz vermen gerekir.

BÖĞÜRTLEN

Evet, muhabbet kuşları böğürtlen yiyebilir.

Böğürtlenler, küçük boyutta olduklarından muhabbet kuşları için tek ısırıklık ideal meyvelerdir. Muhabbet kuşuna böğürtlen vermeden önce yapman gereken nerdeyse hiçbir hazırlık yoktur. Her ne kadar böğürtlenlerin çekirdeği olsa da bu çekirdekler muhabbet kuşlarını zehirlemez.

Muhabbet kuşunu böğürtlenle beslerken dikkat etmen gereken tek şey dışkıdır. Böğürtlenle beslenen muhabbet kuşlarının dışkıları daha inatcı lekelere sebep olur. Eğer muhabbet kuşun kafes içindeyse sorun yok; ancak eğer kuşun çoğunlukla kafes  dışında ve serbestse mobilyalara dikkat!

KAVUN VE KARPUZ

Evet, muhabbet kuşları kavun ve karpuz yiyebilir.Muhabbet kuşları için yararlı meyveler arasında olan bu ikiliden Kavun, içerdiği yüksek C ve A vitaminleri nedeniyle, karpuz ise C vitamini ve likopen nedeniyle fazlasıyla besleyeyici bir meyvedir. 

Tahmin edeceğin üzere, muhabbet kuşunu kavunla beslemeden önce yapman gereken birkaç şey var. Öncelikle meyveyi kesmeli ve çekirdeklerini ayıklamalısın. Kavun-karpuz çekirdekleri muhabbet kuşları için zehirli olmasa da olası boğulma tehlikelerine karşın çekirdekleri ayıklaman daha güvenli olacaktır. Daha sonrasında yapman gereken, kavunu küçük parçalara bölerek muhabbet kuşuna servis etmek.

MANDALİNA

Evet, muhabbet kuşları mandalina yiyebilir. Muhabbet kuşunu mandalinayla beslemeden önce mandalinanın kabuklarını soymalı, varsa çekirdeklerini çıkarmalı ve küçük parçalara bölmelisin. Mandalina çekirdekleri muhabbet kuşunun bağırsaklarında siyanür oluşmasına neden olabileceğinden, çekirdekleri ayıklamadan muhabbet kuşuna mandalina vermemelisin.

KİRAZ

Evet, muhabbet kuşları kiraz yiyebilir.

Kirazlar; potasyum, bakır ve A vitamini açısından zengin meyvelerdir. Ayrıca içlerinde lutein, zeaksantin ve antosiyanin gibi antioksidanları da bulundururlar.

Çekirdeksiz ve kuşunun gagasına uygun büyüklükte olduğu sürece, muhabbet kuşunu dilediğin zaman kirazla besleyebilirsin. Kiraz çekirdekleri boğulma riski yaratabileceğinden, çekirdeklerin ayıklandığından emin olmalısın. Eğer muhabbet kuşun kirazın büyüklüğünden ötürü yemekte zorlanırsa, kirazı küçük parçalara bölmen bu problemi çözecektir.

ÜZÜM

Evet, muhabbet kuşları üzüm yiyebilir ve muhabbet kuşlarının büyük bir çoğunluğu üzüm yemeyi çok sever.Muhabbet kuşları için yararlı meyveler arasından üzüm ayrıca iyi bir K vitamini ve bakır kaynağıdır. Muhabbet kuşuna üzüm verirken öncelikle çekirdeksiz olduklarından emin olmalısın. Daha sonrasında tek yapman gereken üzümleri dalından koparmak ya da direkt dalıyla kafese asmak.

Eğer muhabbet kuşunun üzümleri yerken boyutlarından ötürü zorlandığını görürsen, üzümleri ezebelir ya da daha küçük boyutta üzümler bulabilirsin.

Ayrıca Armut, portakal, çilek, dut, ahududu, şeftali, kayısı, ananas, kivi, mango da muhabbet kuşlarına verebileceğiniz yiyecekler arasındadır.

DURUMA GÖRE DİKKAT! HEM HAYIR/HEM EVET

KURU MEYVE

Bu soruya cevabımız hem evet hem de hayır. Muhabbet kuşunu kuru meyvelerle besleyebilirsin; fakat mutlaka dikkat etmen gereken birkaç nokta var. 

‘İyi ama meyve taze olunca sorun yok da kurutulunca mı sorun oluyor?’ diye düşünüyor, hatta bu durumu garipsiyor olabilirsin. İşin aslı şöyle ki her şey kurumuş meyvelerin hazırlanış şekline bağlıdır. Kurutulmuş meyveler, küf ve bakteriden etkilenmeyip raf ömürleri uzun olsun diye kükürtle kaplanır. Biz insanlar, her ne kadar bü kükürtü tüketip zarar görmesek de aynı şey çoğu kuş için maalesef geçerli değil.

Muhabbet kuşunu kuru meyveyle beslemek istediğinde, bu kuru meyvelerin kükürtle kaplanmamış ve muhabbet kuşunun sağlığını tehdit etmeyecek kuru meyveler olduğundan emin olmayı unutma. 

MUHABBET KUŞUNA UYGUN OLMAYAN MEYVELER

AVOKADO

Muhabbet kuşları asla avokado yememeli.

Avokadonun kabuğu, çekirdeği ve bazı durumlarda etli kısmı; pek çok kuş türü için olduğu gibi muhabbet kuşları için de zehirli. Muhabbet kuşun avokado yediği takdirde kalp ritminin bozulmasına bağlı olarak kalp yetmezliği çekebilir. Muhabbet kuşun için yapacağın en doğru hareket, onu hiçbir zaman bir avokado ile beslememek.

DOMATES

Muhabbet kuşları domates yememeli.

Her ne kadar az miktarda domates yemek muhabbet kuşuna muhtemelen zarar vermeyecek olsa da tomatin zehrinden ötürü ciddi sağlık problemleri yaşayabilir. Bu riske girmeye hiç gerek yoktur. 

Domates bitkisi, fazlasıyla zehirli olan gece gölgesi bitki örtüsünün bir üyesidir. Bitkinin tamamı, tomatin adı verilen zehirli bir kimyasal içerir. Bu kimyasal, çoğunlukla yapraklarda ve saplarda yoğunlaşsa da meyvenin kendisinde de bulunur.

Meyvenin kendisinin içindeki tomatin oranı, kalan kısımlara kıyasla çok daha az olduğundan; biz insanlar dilediğimizce domates tüketiriz; ancak bu durum muhabbet kuşu gibi hayvanlar için kesinlikle geçerli değil.

Ayrıca Hurma ve incir, çok fazla meyve şekeri içerdiği için fazla tüketmeleri şişmanlamalarına neden olabilir.

Bununla birlikte avokado çok yağlı ve toksitli olduğu için, taze hurma, greyfurt, limon çok fazla sitrik asit içerdiği ve ekşi olduğu için muhabbet kuşlarınıza verilmemelidir.