Melek balığı akvaryum balıkları içerisinde en ünlü olanlardan bir tanesidir. Bu balık; akvaryumlara ilk alındığında üretme açısından problemli bir balık gözü ile bakılmış ve uzun bir süre üretimde güçlüklerle karşılaşılmıştır. Fakat, daha sonra 10-15 tanesi bir akvaryumda yetiştirilmeye başlanınca balıkların kendi eşlerini seçtikleri ve bu eşlerin de kolayca döl verdikleri görülmüştür.

Bu balığı üretmek isteyenlerin önce şu konuda karar vermeleri gerekmektedir. Acaba balıklar yumurtladıktan sonra yumurtaları ebeveynler ile mi bakılmalı, yoksa yumurtaları diğer bir akvaryuma alıp, daha emin bir yol mu izlemeli? Eğer yumurtalar ayrı bir akvaryuma alınır ise yumurtaların havalanması için bir hava taşı ile akvaryum hafifçe havalandırılmalıdır.

Melek Balıklarında Cinsiyet Tespiti ve Eş Tutma

Balıklar fazla sayıda bir akvaryum içerisinde tutulur ise balıklar kendilerine bir eş seçerler. Esas olarak bu balıklara dıştan bakarak cinsiyetlerini ayırmak oldukça zordur. Eğer iki balık, birbirlerini seçmişler ve akvaryum içerisinde birlikte geziniyorlar ise üretici ilk problemini halletmiş olacaktır. Artık bu çiftten başarı ile yumurta ve yavru almak, ayrıca aynı balıklardan dönemler ile çok sayıda yavru üretmek mümkün olabilecektir.

Melek Balığı Üretim Tankı Nasıl Olmalıdır?

Üretim için en az 80-100 litrelik bir akvaryum gerekecektir. En uygun sıcaklık 26°C’dir. Su biraz nötr’e yakın, çok az asit, pH 6.8 dolaylarında olmalıdır. Akvaryum içinin boş tutulması, herhangi bir bitki, kum veya çakıl konulmaması iyi olur. Sadece balıkların yumurta bırakması için yumurtlama hunisi kullanılır.

Yumurtlama Süreci

Üreme zamanında birbirlerini seçen eşler akvaryum içerisinde konulan yumurtlama hunisine yaklaşmaya ve yanında yüzmeye başlarlar. Balıklar yumurtlayacakları yere büyük bir önem gösterirler ve burayı hiç bir kirlilik bırakmayacak şekilde temizlerler. Bundan sonra dişi balıklar huniye yaklaşır ve karnını sürterek bir dizi halinde yumurtalarını bırakır. Aynı zamanda dişinin yanında gezen erkek, spermalarını bırakır ve yumurtaları döller. Sıra sıra dişi devamlı yumurtalarını bırakır ve erkek de bir vazife gibi sperma bırakmaya devam eder. Yumurtlama işlemi bitince anaçlar yumurta üzerinde devamlı yüzgeçlerini kullanarak su hareketi sağlarlar. Aynı zamanda bazı yetiştiriciler, anaçların yumurtalar arasında döllenemeyenleri ayıklayıp yediklerini görürler. Fakat bu her zaman için doğru değildir. Balıklar bazen ağızlarına aldıkları ölü yumurtayı yemeyip galsamalar (solungaçların dışa açıldığı bölge) arasından dışarı atarlar.

Melek Balığı Yavrularının Yumurtadan Çıkması ve Bakımları

Yavruların yumurtadan çıkması 1-2 gün sürer. Yumurtadan çıkan yavrular 4-5 gün içerisinde yumurta sarılarını tüketirler ve aktif bir şekilde yem aramaya başlarlar. İlk 3-4 gün yavrulara ezilmiş, çok iyi pişmiş yumurta sarısı verilir. Bundan sonra artemia verilmeye başlanır. Anaçların yavruları ile bırakılmasının bir sakıncası, bazen anaçların yumurta ve yavruları yemeleridir. Bu nedenle diğer bir yöntem olarak, balıkların bıraktığı yumurtaların su koşulları aynı olan diğer bir akvaryuma alınmasıdır. Yumurtaların alt kısmından biraz kuvvetlice hava verilir ve iyi bir su hareketi sağlanır. Eğer yumurtalar arasında beyazlaşmış yumurtalar görülürse, bunlar ölmüş olup küçük bir cımbızla temizlenebilir. Yumurtalardan yavrular çıkınca diğer yumurtalı balıklarda olduğu gibi besleme yoluna gidilir. Özellikle fazla sayıda yavru üretimi yapma dileğinde bulunanlar, yumurtaları ayrı akvaryuma alarak üretme yoluna gitmelidir.