Bir lambanın parlaklığı ve açık rengi

Bir zamanlar, bir ampulün vat cinsinden tüketim değeri belirli bir parlaklıkla ilişkiliydi. Günümüzde, sayısız aydınlatma türüyle (halojen, enerji tasarruflu lamba, LED), vat miktarı yalnızca tüketim değeri ile ilgilidir.

Bir lambanın aydınlatma performansını tanımlamak için iki yön karşılaştırılır – lümende parlaklık ve Kelvin’de açık renk.

Lümen

Parlaklık lümen cinsinden ölçülür. 

Lümen, bir lambanın yaydığı ışığı tanımlayan bir emisyon ölçümüdür. Grafikte, hangi bir parlaklığın geleneksel bir ampulün gücüyle karşılaştırılabilir olduğunu tespit edebilirsiniz.

Kelvin

Bir ışığın rengi ambiyans için belirleyicidir ve ışığın yarattığı rahatlıktır. Bu, Kelvin cinsinden ölçülür. Rahat bir atmosfer için daha sıcak ışık renkleri 2.000 ila 3.000 Kelvin arasındadır. 

Ofisler genellikle 3.300 ila 5.500 Kelvin arasında nötr ışık renkleri ile aydınlatılmaktadır. 

Günışığı beyaz lambalar fabrikalarda veya satış odalarında bulunur. Kelvin ne kadar yüksek olursa ışık etkisi o kadar soğuk olur. 

Bu farklılıkların farkındalığı, aydınlatmanızı planlarken, odalarınızı yapılandırırken veya açık renkler ile oynayarak çekici vurgular oluştururken yararlı olabilir.