Kiraz Karides ve Lepistesler, özellikle yeni başlayan tank sahipleri için en popüler akvaryum balık türlerinden ikisidir. Çok fazla özel dikkat gerektirmeyen barışçıl türlerdir, bu da onları çoğu tank kurulumu için mükemmel kılar. Asıl sorumuz ise iki farklı tür olan lepistes ve kiraz karideslerini aynı tankta besleyebilir miyim?

Kiraz Karides Ve Lepistesleri Bir Arada Tutabilir Misiniz?

Evet, kiraz karidesleri ve lepistesler bir arada yaşayabilir, ancak özel bir tank kurulumu ve biraz bakım gerektirecektir. Bu yazımızda her türün eğilimlerini ve tankta uyumu sağlamak için alabileceğiniz bazı önlemleri inceledik.

Peki bu iki barışçıl türü bir arada tutmak mümkün mü yoksa komplikasyonlar olacak mı? Ne yazık ki, cevap evet veya hayır kadar basit değil. Teorik olarak evet, bir arada tutulabilirler, ancak doğru koşullar ve koşullar içinde olması gerekir. Bana soracak olursanız iki türde yavru olarak aynı akvaryumda beslenerek büyütülmüş ise uygun olabilir yoksa doğası gereği lepistesler yavru kiraz karideslere acımayacak ve büyüklerine de sıklıkla saldıracak yada rahatsız edecektir.

Kırmızı Karides Yavrusu

Lepistesler barışçıl yaratıklar olsalar da kendilerini besin zincirinde Kiraz Karidesten daha yüksekte bulurlar. Daha önce de belirtildiği gibi, Chery Karides son derece savunmasızdır ve çoğu balık türünden saldırı alacaktır.

Lepistesler bu fırsatı değerlendireceklerdir ve Kiraz Karideslere saldırdıkları bilinmektedir. Bu hemen olmayacak olsa da, uzun bir süre sonra Kiraz Karides popülasyonunuzun azaldığını fark edebilirsiniz. 🙁

Lepistesleri ve karidesleri bir arada tutabilirsiniz, ancak yeterince küçüklerse lepisteslerin karidesleri yiyeceğini unutmayın.

Lepistesleri kiraz karides ile beslemeyi planlamıyorsanız 🙂 karidesleri lepisteslerin onları yiyecek olarak görmemesi için yeterince büyüyene kadar aynı akvaryumda tutmayın.

Tipik olarak kiraz karidesleri yaklaşık 6 hafta sonra lepistesler ile yaşayacak kadar büyüyecektir.

Not: Bazı arkadaşlarım yeni aldıkları büyük boylu (ANAÇ) karideslerinin bir kaç ay içinde öldüğünü söylüyor. bunun nedeni lepistesler gibi karideslerinde ömrünün en iyi bakımla 1,5 – 2 yıl civarında olması. Vahşi doğadan yakalanarak ithal getirilen karideslerin çoğunun ömürlerinin son zamanlarına yaklaşmış olduğunu unutmayın. Karideslerinizi yerli üretimden ve güvenilir bir firmadan temin etmenizi öneririm.

Huzurlu Bir Tank Şansını Artırmak İçin Atılacak Adımlar

Daha Fazla Bitki ve saklanma alanlı Bir Tank

Lepistesler Kiraz Karidesine saldırsa da, bu iki türün bir arada uyum içinde yaşaması yine de mümkündür. Barışçıl bir tank şansını artırmak için alabileceğimiz bazı önlemlere bir göz atalım.

Oran

Karidesiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, yeterince korunduğundan ve yırtıcılardan düzgün bir şekilde saklanabildiklerinden emin olmaktır. Sadece daha fazla korunmakla kalmayacak, aynı zamanda her zaman açıkta kalmadıkları için daha az stresli olacaklar.

Lepisteslerin Kiraz Karides oranına dikkat edin. Lepistes sayısı Karides’e kıyasla çok fazlaysa, saldırı şansınızı artıracaksınız. Onları bir arada tutmayı planlıyorsanız, daha sonra Lepistesler üzerinde daha fazla sayıda Karides tutmaya çalışın.

Mümkünse Önce Karidesleri Akvaryuma Koyun

Tavsiyem ille de lapistes ve Kiraz Karideslerini birlikte bakacağım diyorsanız İlk kurulum sırasında bunu yapmanız. Tankta yerleşebilmeleri için birkaç gün önce Kiraz Karidesleri akvaryuma koymak yardımcı olabilir. Bu şekilde rahat edebilirler ve en iyi saklanma noktalarının nerede olduğunu anlayabilirler, o zaman çok daha yüksek hayatta kalma şansları olur.

Uygun Karides Yemi Kullanın

Lepistesler az her defasında az yerler ve bu nedenle çok sık beslenmeyi severler. Tüm balıklar için tek tür yem kullanırsanız ve Karideslerin artıkları dipten temizlemesini beklerseniz, yetersiz beslenebilirler. Bu onların korunaklı alanlarını terk etmelerine ve saldırılara karşı savunmasız kalmalarına neden olabilir. Bu nedenle ayrıca karides ymi kullanmanızı tavsiye ederim.