Namazın kıbleye yönelmek suretiyle eda edilmesi, namazın şartları arasında yer alır.

Tüm Dünya Ülkelerinin Kıble Yönü ; https://www.qiblafinder.org/worldcountries

Üstteki linki kullanarak hem Online Haritalar ile kıble yönü hattınızı ve hem de pusula için kıble açınızı doğru hesaplanmış olarak temin edebilirsiniz.

Bulunduğunuz konumda evinizin, iş yerinizin cadde/sokağınızın üstüne kadar inerek kıble yönü çizginizi alabilirsiniz. Ayrıca size gerçek kuzeye göre kıble açısı ile pusula için kıble açısı da verilecektir.

Önemli : Eğer pusula ile yön bulmak istiyorsanız, bulunduğunuz bölgeye ait sapma açısı da eklenmiş, yani hatasız bir pusula açısına sahip değilseniz ve sadece pusula kullanarak Kabe’nin yönünü bulmak istiyorsanız. Manyetik sapmayı dikkate almayı unutmayın…

Zira zamanımızda manyetik kutupların kayması ve şehirlerde pusulaları şaşırtan manyetik kirlilik had safhaya ulaşmış olması pusulalarda sapmalara yol açmaktadır. Bunun dışında gerçek kuzeye göre pusulalarda dünyanın değişik noktalarında farklı manyetik sapmalar oluşabilmektedir. dünyanın farklı noktalarında gerçek kuzeye göre oluşan manyetik sapma açılarının da dikkate alınarak pusula açısının bulunması önem arz etmektedir.