QR Kodu (Quick Response Code-Hızlı Yanıt Kodu), Toyota Motor, Japonya’nın bir yan kuruluşu olan Denso Wave tarafından geliştirilen yeni nesil iki boyutlu (iki boyutlu) bir barkod türüdür. QR kodu ilk olarak 1994 yılında oluşturulmuştur. Toyota yan kuruluşu Denso Wave, üretim sürecine yardımcı olmak ve araçların ve parçaların izlenmesine yardımcı olmak için QR kodu geliştirdi.

Bu teknoloji, ürünlerin ve parçaların bilgilerini ve özelliklerini depolayan barkod teknolojisinin devamıdır.

Referans : https://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_tagging

QR Kod – Barkod Veri Karşılaştırması

Barkod:
– Sadece tek yönlü veri içerir.
QR Kod:
– Hem dikey hem de yatay şekilde veri içerir.
– Ortalama büyüklükte veri taşıyan bir QR Kod, barkodlara göre daha çok veri barındırır.

QR Kod Veri Kapasitesi

Küçük çıktı boyutu: QR Code verileri yatay ve dikey olarak iletebildiğinden, aynı miktarda veriyi geleneksel tek boyutlu bir barkodun yaklaşık 1 / 10’u boyutunda kodlayabilir. Bu nedenle, QR Code ile daha az yerde daha fazla veri depolayabilirsiniz.

QR Kod her yönden 360 derece taranabilir: QR Kod yüksek hızda okunabilir. QR Kodu bunu, sembolün üç köşesine referans noktaları yerleştirerek gerçekleştirir. QR kodlarındaki konum algılama türü, barkodlardan daha hızlı taramayı garanti eder. Bir QR kodu birden çok küçük QR koduna bölünebilir ve belirli sayıda QR kodu tek bir QR kodunda toplanabilir (QR kodunun boyutunun artması şartıyla). Bir QR kodu, 16 küçük QR koduna bölünebilir. Bu nedenle, birçok küçük QR kodu, yetersiz yazdırma alanı olan dar alanlarda (örneğin sayfanın alt kısmında) yan yana kullanılabilir.

Güvenlik Marjı

QR kodu, çevresinde veri olmayan bir “sessiz alan” (boş bir alan) gerektirir. Bu alan, QR kodunun etrafındaki açık alandır. Burada hiçbir şey basılamaz. QR Kodunun etrafında “4 modül” genişliğinde bir boşluk gereklidir. Bu işlem kodu hatasız ve sorunsuz okumak için gereklidir.

QR Kod Hata Düzeltme Kapasitesi

QR Kod hata düzeltme yeteneğine sahiptir. QR Kod kısmen kirli veya hasarlı olsa bile tarama gerçekleştirilerek ve veri okunabilir. QR Kod içindeki verilerin en fazla %30 hasarlı olması durumunda bile okunabilmektedir. Uygun bir QR Kod hata düzeltme seviyesi seçmek için çalışma ortamı ve gerekli QR Kod boyutu gibi çeşitli faktörlerin dikkate alınması gerekir. Verilerin kirlenme ihtimali olduğu ortamlarda vektörel veya yüksek seviyedeki QR Kod’lar içerisindeki verinin miktarı ile doğru orantılı olarak görüntü yoğunluğunda değişiklik gösteririr.

Rahat okunabilir bir QR Kod oluşturmak için yapılması gerekenler;

1- Boş Alan;
QR Kod’un her bir tarafında yaklaşık 4 modüllük boş bir alan bıraktığınıza emin olun.
2- Renk;
Genelde siyah ve beyaz kodlar daha rahat okunmaktadır. Fakat renkli QR Kod oluşturmanız durumunda kontrastın yüksek olduğundan, arkaplan rengi ve QR Kod gövde renklerinin birbirinden rahat bir şekilde ayırt edilebilir olduğundan emin olunuz.
3-Tasarım;
QR Kod’larınızı farklı renk ve tasarımlarda oluşturabilir, dilerseniz içerisine logonuzu ekleyebilirsiniz. Fakat bu durum renk kontrastının ayarlanamaması durumunda okumayı zorlaştırmanın yanı sıra kullanıcıların QR Kod olduğunu anlamasını dahi imkansız hale getirebilir.
4-Boyut;
Bir QR Kod asla 2 cm’den daha küçük olmamalıdır. QR Kod içine kodlanan veri miktarı arttıkça kod büyümektedir. Problemsiz şekilde taranabilmesi için QR Kod’un veri miktarı arttıkça büyümesine izin vermelisiniz. 200 karakter veri barındıran bir QR Kod’u 2cm’ye küçültmeye çalışmayın, okunmaz.

QR Kod Anatomisi;

QR Kod’lar, kötü görüntü kalitesi ve yeterli olmayan kalitede tarama durumları göz önünde bulundurularak %30’luk bir hata payı barındıracak şekilde tasarlanmıştır. QR Kod üzerinde oynama yapmadan önce, QR Kod’un anatomisini ve hangi bölgelerle oynayıp hangi bölgeler ile oynanmaması gerektiğini anlamak önemlidir.

-Finder Pattern (Tespit Şablonu) : QR Kod ‘u tanımlamak ve 360 derece okuyabilmek için kullanılır ve deformasyon durumunda okuma gerçekleşmeyebilir.
-Format Info (Format Bilgisi) : Qr Kod çözülürken tarayıcı önce buradaki bilgileri okur. QR Kod ‘un hata düzeltme oranı, mask patent gibi bilgileri içerir.
-Timing Pattern (Zamanlama Şablonu) : Zamanlama şablonu, iki adet tespit şablonu(köşelerdeki büyük kareler) arasındaki ufak kareciklerden oluşur. Koordinat bilgisi taşır.
-Versiyon Info (Versiyon Bilgisi) : QR Kod sürümünü belirtir. Her bir QR Kod sürümünün veri depolama kapasitesi ve hata düzeltme seviyesi farklıdır.
-Encoded Data (Kodlanmış Veri) : QR Kod tarayıcı tarafında okunacak olan veri.
-Alignment Pattern (Hizalama Şablonu) : Qr Kod’un bükülmesi ya da eğri olması durumunda QR Kod tarayıcısının bu hatayı anlayıp gerekli düzeltmeleri yapmasını sağlar. Bu alanda değişiklik yapmanız tavsiye edilmez.
-Quiet Zone (Sessiz Bölge) : Optimal okunabilirliğe ulaşmak için QR Kod etrafında bırakılması gereken boş alandır. Tavsiye edilen boş alan genişliği 4 modüldür. Bir modül, QR Kod içerisindeki en küçük tek piksellik elementtir. Ya da şöyle ifade edelim . QR Kod içerisindeki her bir küçük noktacık bir modüldür. Problem yaşamamanız için QR Kod’un her bir tarafında bu küçük noktalardan 4 tanesi genişliğinde bir alanı boş bırakmanız tavsiye edilir.

QR Kod Neler Barındırabilir?

Bir QR Kod özel karakterler ve noktalama işaretleri dahil olmak üzere en çok 7089 sayısal veya 4296 alfanümerik karakter barındırabilir. Ayrıca rakam ve karakterlerin yanı sıra cümle ve sözcükler(örnek olarak web adresleri) ilave edilebilir. QR Kod içerisine ne kadar çok veri eklenirse orantılı olarak yapısı karmaşık hale gelir ve boyutu artar.

QR Kod’u Nasıl Oluşturabilirim?

Birkaç saniye içerisinde QR Kod’larınızı oluşturabilirsiniz. Öncelikle qrcodematic.com adresine gidin. Burada oluşturmak istediğiniz QR Kod tipini seçip verilerin dizayn seçeneklerini düzenledikten sonra QR Kod’u yarat seçeneğine tıklayın.Oluşturduğunuz QR Kod’ları resim formatında indirebilir ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Kare Kod’un Kullanım Alanları Nelerdir?

 • El Broşürleri
 • Ürün Ambalajları
 • Kullanım Talimatları
 • Teklif Dosyaları
 • Kartvizitler
 • Afişler
 • Gayrimenkul Sektörü
 • Reklam Panoları
 • Video Reklamlar
 • Hediye Çekleri
 • Müzelerde Tarihi Eser Açıklamaları
 • Telefon Aramaları
 • E-posta Gönderimi
 • Reklam Kampanyaları
 • Web Site Tanıtımları
 • Tabelalar
 • ve daha bir çok alanda kullanılabilir. Kullanım alanları tamamen sizin hayal gücünüz ile sınırlıdır.

QR Kod’u Nasıl Taratırım?

QR Kodun taratılabilmesi için ilk olarak akıllı telefonunuzda bir uygulamaya ihtiyacınız bulunmaktadır. Mobil cihazınızın işletim sistemine göre uygulama mağazalarınızdan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Eğer yeni nesil bir cep telefonu sahibiyseniz sadece telefonunuzun kamera ayarlarından QR Kod tara seçeneğini aktif etmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra yapmanız gereken tek işlem kameranızı açarak QR Kod’un üzerine getirmek ve kodu okutmaktan ibaret.

Cep telefonuma nasıl Karekod taratabilirim?

Cep telefonlarının Karekod okuyabilmeleri için Karekod okuyucu yazılıma ihtiyaçları vardır.

Bazı cep telefonu modelleri fabrika çıkışı olarak üzerlerinde bir Karekod (ya da 2 boyutlu barkod) okuyucu ile birlikte gelmektedirler. Eğer sizin cep telefonunuzda buna benzer bir yazılım bulunmuyor ise üzülmeyin.. Telefonunuzun ister iPhone, ister Android, isterse de Windows Mobile olsun, size uygun bir Karekod okuyucu mutlaka var. Üstelik bu karekod okuyucu yazılımların tamamına yakını ücretsiz.

QR Kod – Barkod Veri Karşılaştırması

Klasik tek boyutlu barkod (sağda) sadece tek bir yönde veri içermekte iken QR Kod, hem dikey hem yatay yönde bilgi içermektedir. Aynı büyüklükteki bir QR Kod, barkod’a göre oldukça fazla bilgi barındırır.

Yüksek Kapasiteli Veri Kodlama

Geleneksel tek boyutlu bir barkod yaklaşık 20 hane maksimum veri depolama yeteneğine sahiptir. QR Kod ise barkoda göre birkaç düzine ile birkaç yüz kat daha fazla bilgi taşıma kapasitesine sahiptir. QR Kod nümerik ve alfabetik karakterleri, Kanji, Kana, Hiragana, semboller, binary ve kontrol kodları gibi her türlü değişik veriyi barındırabilir. Bir QR Kod içerisine 7,089 karaktere kadar veri girişi yapılabilir.

QR Kod Veri Kapasitesi

 • Yanlızca sayısal kod Max. 7,089 karakter
 • Alfanümerik Max. 4,296 karakter
 • Binary (8 bit) Max. 2,953 byte
 • Kanji / Kana Max. 1,817 karakter

Küçük Çıktı Boyutu

QR Kod, Japonya’da geliştirilen bir semboloji olarak JIS Seviye 1 ve Seviye 2 Kanji karakterlerii kodalama yeteneğine sahiptir. Japonca kullanılması durumunda, bir Kana veya Kanji karakteri QR Koda 13 bit olarak kodlanır. Böylelikle, QR Kod diğer 2D sembollerle göre %20’den fazla veri depolayabilir.

QR Kod hem yatay hem de dikey olarak veri taşıyabildiğinden, aynı veri miktarını geleneksel tek boyutlu bir barkodun yaklaşık 1/10’u oranında bir alana kodlama yeteneğine sahiptir. Yani, QR Kod çok daha az yer kaplar. Daha küçük çıktı boyutu için ayrıca Mikro QR Kod da mevcuttur.

QR Kod – Kir ve Hasara Dayanıklıdır

QR Kod hata düzeltme yeteneğine sahiptir. QR Kod kısmen kirli veya hasarlı olsa bile tarama gerçekleştirilir ve veri okunabilir. QR Kod içindeki verilerin (codewords) en fazla %30’u geri yüklenebilir.

QR Kod Hata düzeltme kapasitesi

Seviye L Verilerin %7’si onarılabilir, Seviye M Verilerin %15’i onarılabilir, Seviye Q Verilerin %25’i onarılabilir Seviye H Verilerin %30’u onarılabilir

QR Kod her yönden taranabilir: 360°

QR Kod 360°, yüksek hızlı okunabilme yeteneğine sahiptir. QR Kod, bunu sembolün üç köşesine yerleştirilen pozisyon algılama şablonları yardımıyla gerçekleştirir. QR Kod’da bulunan pozisyon algılama şekilleri ile barkoda göre daha hızlı tarama garanti!

Birleştirme / Ayrıştırma Özelliği

Bir QR Kod, birden fazla daha küçük boyutlu QR Kod’a bölünebileceği gibi, belli sayıdaki QR Kod da, tek bir QR Kod içinde toplanabilir (tabii ki QR Kod boyutu büyümek kaydıyla). Bir QR kod en fazla 16 ufak QR Kod’a bölünebilir. Böylelikle, yeterli baskı alanı bulunmayan dar alanlarda (örneğin bir sayfanın en altında) çok sayıda daha ufak boyutlu QR Kodlar yan yana kullanılabilir.

QR Kod Sürümleri

QR kodu oluşturan karelerin (noktaların) sayıları tesadüfi ya da rastgele değildir. Her şeyden önce, bir QR Kod’daki satır sayısı ve sütun sayısı eşittir. Yani, soldan sağa 21 nokta varsa, yukarıdan aşağıya da 21 nokta (ya da 21 nokta koyulabilecek alan) vardır. QR Kod’daki bu satır/sütün sayıları en ufak boyut olan 21’den başlar, en büyük boyut olan 177 satır/sütun’a kadar çıkar. Bunların her birine QR Kod’un sürümleri (version) denir.

Bir QR Kod içerisine depolanmak istenen veri miktarı büyüdükçe, QR Kod boyutu, yani QR Kod versiyonu da büyür. Aslında oldukça basit: Daha fazla satır/sütun sayısı, daha fazla veri depolama kabiliyeti.. QR Kod sürümlerinin örnek bir listesi şu şekildedir: Versiyon 1: 21 satır x 21 sütun: 25 alfanumerik karakter kodlayabilirsiniz Version 2: 25 satır x 25 sütun: 47 alfanumerik karakter kodlayabilirsiniz Versiyon 3: 29 satır ve 29 sütun: 77 alfanumerik karakter kodlayabilirsiniz … Versiyon 40: 177 satır x 177 sütun: 4,296 alfanumerik karakter kodlayabilirsiniz.

Güvenlik Marjı

Bir QR Kod, çevresinde herhangi bir verinin yer almadığı “sessiz bölge” (boş bir alan) gerektirir. Bu bölge, QR Kodu çevreleyen açık bir alandır. Buraya herhangi bir şey basılmaz. QR Kod, etrafında ‘4 modül’ genişliğinde bir boş alana ihtiyaç duyar. Bu, kodun hatasız ve problemsiz okunabilmesi için gereklidir.

Yararlanılan kaynaklar: http://barkodetiket.info/project/karekod-2/