Kafası karışanlara 6 başlık altında bilgi notları

Birçok insanın sürekli olarak birbirine karıştırdığı Birleşik Krallık’ı meraklısı için anlatmaya çalıştım. Üstelik İngiltere, Büyük Britanya ve Birleşik Krallık arasındaki farklara açıklık getirdim. Gelin Birleşik Krallık’ı yakından tanımaya çalışalım.

1. Birleşik Krallık’a hangi ülkeler dahildir?

Birleşik Krallık yapısı, oluşumu gereği çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Tarihi çok eskiye dayanan bu ülkeler topluluğu, İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda olmak üzere dört ülkeden oluşur. Yani bir ülkeler topluluğudur.

2. İngiliz Milletler Topluluğu

Bunların haricinde krallığa ait irili ufaklı birçok ada vardır. Bununla birlikte Birleşik Krallık’ın eski sömürgeleri günümüzde İngiliz Milletler Topluluğu çatısı altında birleştirilmiş ve ekonomik ve siyasi işbirliği yapmaktadırlar. Bu ülkeler statü olarak kraliçeye bağlıdır ve milli marşları aynıdır. Bunlardan en bilinenleri Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya’dır.

3. Birleşik Krallık birden çok milletten oluşur.

Birleşik Krallık, günümüze kadar yapılan ufak değişiklikler dışında yapısında pek bir değişim geçirmedi. Muhtemelen diğer pek çok imparatorluk da yıkılmasaydı yine böyle karmaşık bir yapıya sahip olabilirdi.

4. Büyük Britanya ve Birleşik Krallık arasındaki fark nedir?

Büyük Britanya, İngiltere, İskoçya ve Galler’i içine alan oluşum.

Birleşik Krallık için, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı da diyebiliriz. Kısaca, Birleşik Krallık deniyor.

5. Neden İrlandayı kuzey diye ayırıyoruz da Bütün İrlanda’yı içine almıyoruz?

İrlanda, yakın tarihte bağımsızlığını ilan etti. Fakat İrlanda topraklarının tamamını alamadı. Böylelikle İrlanda ve Kuzey İrlanda olarak ikiye ayrıldı.

6. Peki, neden İngiltere ve İngiliz diye lanse ediliyor?

İngiltere, Birleşik Krallık’ın en büyük ve en kalabalık ülkesi, kraliyetin ilk toprakları ve başkenti burası olması sebebiyle genel olarak böyle bir tabir kullanılıyor. (Osmanlı da birçok milletti içinde barındırmasına rağmen Osmanlı için de Türk tabiri kullanılırdı). Ülkenin vatandaşları için kullanılan resmi tanımlama Britanyalı’dır. Tabi Britanyalı olarak anılmaktan pek hoşlanmadıklarını aklınızda tutmanızda yarar var. İskoç, İngiliz, Gallerli veya Kuzey İrlandalı terimleri bu noktada tercih edilmesi gereken terimler olabilir.

Resmi devlet başkanı Kral veya kraliçe olmakla yönetimde neredeyse hiçbir yetkileri yoktur. Krallık, başbakan önderliğinde parlamenter monarşiyle yönetiliyor.