Adobe İllustrator’ın 2021 sürümü, resmi yeniden renklendir, ve yazıya birkaç ilginç yeni özellik getiriyor. Gerçekten büyük haber ise Adobe’nin şimdi iPad için İllustrator’ın bir sürümünü yayınlaması. 

Masaüstü için İllustrator

Renkleri Yeniden Düzenle

İllustrator artık yerleştirilmiş fotoğraflardan renkleri örnekleyerek resmi yeniden renklendirebiliyor. Bu basit bir işlemdir: Düzen> Renkleri Düzenle> Resmi Yeniden Renklendir’i seçersiniz ve resim hemen fotoğrafla eşleştirilir. oluşan renk çarkı, kullanılan tüm renkleri işaretleyen pimleri gösterir, böylece tek tek yada hep birlikte renk değişimi için bir çok seçenek bulunan paneli üzerinden hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Cap Height

Karakter panelinin köşesindeki açılır menüden Yazı Tipi Yüksekliği Seçeneklerini Göster’i seçerek etkinleştirilen, metin boyutunu ayarlamanın yeni bir yolu da var. 

Font yüksekliğini değiştirme

Fontun gerçek boyutu aynı zamanda fontun etrafındaki sınırlayıcı kutunun (Em kutusu) yüksekliğini de içerir ve standart olarak bu ayara göre font büyüklüklerini ayarlarız. Artık Fontun punto ayarını  fontun Büyük Harf Yüksekliğine,
küçük harf yüksekliğine uyumlu olacak şekilde ayarlayabiliyoruz.  

Aşağıdaki yükseklik ölçümlerinden birini kullanarak punto büyüklüğünü ayarlayabiliriz.

  • Em Kutusu, metin çerçevesinin yüksekliğini göre punto ayarlamak içindir (geçerli görüntüleme). 
  • Büyük Harf Yüksekliği, büyük harflerin yüksekliğine göre font boyutunu ayarlamak içindir. Küçük harfler daha düşük bir puntoda kalır.
  • x-Yüksekliği, fontun büyüklüğünü x gibi “küçük harflerin” yüksekliğine göre ayarlamak içindir. Büyük harfler bu font büyüklüğünden daha yüksek bir değerde olur.
  • ICF Kutusu, ICF kutusuna göre font boyutunu ayarlamak içindir. Bu genellikle CJK (uzak doğu) fontları ile ilgilidir.

Snap to Glyph

Glife Çek özelliği, anahatlar veya başvuru kılavuzları oluşturmanıza gerek kalmadan resim bileşenlerini metne göre hassas şekilde hizalamanızı sağlar. Bir çekme seçeneği belirleyip nesneleri çizdiğinizde, ölçeklediğinizde, döndürdüğünüzde veya taşıdığınızda canlı metinde glif kılavuzları görüntülenir. Canlı metne göre hassas şekilde hizalamalar yapmak için bu kılavuzları uygulayın.


Ön koşul

 Bu özelliği kullanmak için Glife Çekme (Görünüm > Glife Çek) ve Akıllı Kılavuzlar (Görünüm > Akıllı Kılavuzlar) seçeneklerinin etkin olduğundan emin olun. Görünüm Izgaraya Çek etkin, Tercih Akıllı Kılavuzlar > Hizalama Kılavuzları devre dışıysa ve Çekme Toleransı 0 ise kullanılamaz.

İPad için İllustrator

llustrator iPad uygulamasında kalem ve fırça araçları, katmanlar, özellikler, ızgara seçenekleri gibi unsurlardan yazma aracı ve yol seçenekleri gibi temellere kadar her şey düşünülmüş. Bazı daha spesifik özellikler hâlâ eksik, ancak çoğu kullanıcı bunlara fazla ihtiyaç duymayacaktır.

Adobe için İllustrator’ın önemli bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Bu, masaüstünden tablete geçiş yapan üçüncü Adobe uygulaması oldu. İnsanlar daha fazla tablet aldıkça, hareket hâlindeyken işlerini yapmak istedikçe ve çizim işleri için dokunmatik arayüzü daha kullanışlı buldukça, Adobe de önemli uygulamalarını kullanıcıları yavaşlatmadan platformlar arasında taşıyor. Lightroom 2014 yılından beri iPad’de mevcut, Photoshop ise geçen yıl geldi.

İllustrator’ın iPad versiyonu uzun zamandır bu uygulamayı kullananlar için biraz farklı görünebilir. Ancak masaüstü versiyonlarıyla dosyaları kesintisiz biçimde ileri ve geri taşıyacak kadar yetenekli görünüyor. Temel araçlar da tablette rahat kullanılabilecek şekilde yeniden düzenlenmiş. Seçimlerin altında görünen araç çubuğu da değişiklikleri hızlıca yapmaya yardımcı oluyor. Apple’ın ekran kalemi Apple Pencil da destekleniyor.

Photoshop geçen yıl bu zamanlar iPad’e geldiğinde Adobe epey eleştiriye maruz kalmıştı. İllustrator’ın Photoshop’tan daha eski bir uygulama olduğunu dikkate alırsak, benzer durumun yeniden yaşanması söz konusu olabilir. Adobe, tıpkı Photoshop’ta olduğu gibi, zamanla sunacağı yeni araçlarla beklentileri daha iyi şekilde karşılayacaktır. Efektler, fırçalar ve Sensei özelliklerinin üzerinde çalışmalar sürüyor.

Adobe’nin tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı Eric Snowden, şirketin duyurusunda “Bu yolculuğumuzun sadece başlangıcı.” diyor.

“İlk sürümümüz Kalem aracı, Şekil Oluşturucu ve degradeler gibi temel İllustrator özelliklerinin yanı sıra Apple Pencil ve dokunmatik aygıtlar kullanarak ölçeklenebilir vektör grafikleri oluşturmanın yeni yollarını sunar.”

Adobe İllustrator, iPad kullanıcılarına neler sunuyor?

Apple Pencil için özel optimizasyon

Tamamen düzenlenebilir Bézier eğrileri oluştururken ve tek dokunuşla araçları değiştirirken fiziksel bir kalemle çiziyormuş gibi hissedin.

Kapsamlı tipografi araç seti

Yola Yazma gibi özelliklerle metninizi öne çıkarmanın ve Ana Hat Metni ve değişken fontlarla yeni çeşitlemeler oluşturmanın yeni yollarını keşfedin.

Tek dokunuşla desenler

Yineleme Izgarası özelliğiyle hızla tuvalinize yayılan bir desen oluşturun veya Radyal Yineleme özelliğiyle dairesel bir desen oluşturun.

İllustrator ve Photoshop entegrasyonu

Photoshop görüntülerinizi kolaylıkla iPad’de İllustrator’a taşıyın. Bağlantılı görüntüyü daha sonra Photoshop’ta güncellerseniz görüntü İllustrator’da otomatik olarak güncellenir.

Simetri

Yineleme Aynası ile yolların, şekillerin ve yazının simetrik desenlerini oluşturun. Yansıtılan öğe siz oluşturdukça gerçek zamanlı olarak değişir.

Adobe, bunların yanı sıra yakında iPad için İllustrator uygulamasına şu özelliklerin geleceğini de söyledi:

  • Eskizden vektöre dönüştürme
  • Geliştirilmiş hassasiyet
  • Değişken genişlikte konturlar
  • Yeni fırçalar
  • Alt gölge ve diğer efektler

Adobe İllustrator iPad uygulaması İllustrator’ın masaüstü uygulamasına erişebilen Creative Cloud aboneleri için ücretsiz olarak sunuluyor.