2015 yılında hayatlarımıza giren ve o gün bugündür hızla gelişen yeni bir teknoloji sizin için kotaman.com’da Progressive Web Applications (PWA) veya Türkçe tabiriyle İleri Web Uygulaması.

kotaman.com İleri Web Uygulamasını Nasıl Kurarım?

Aşağıda ileri web uygulamaları ile ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz; ancak bu yazıyı okuyanların çoğunun asıl ilgileneceği şeyin bunu nasıl kuracakları olduğu için, hemen o bilgiyle başlayalım: Bildiğiniz gibi herhangi bir mobil uygulamayı kurmak için, mobil cihazınızdaki dükkana (örneğin Play Store veya App Store) gitmeniz ve oradan ilgili uygulamayı bulup, cihazınıza kurmanız gerekmektedir.

İleri web uygulamalarında durum benzer; ancak cihazınıza kurmak için herhangi bir dükkana gitmenize gerek yok! Tek yapmanız gereken, destekleyen bir tarayıcı kullanmak ve mobil tarayıcınıza bağlı olarak 1-2 adım atarak ileri web uygulamamızı kurmak.

Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Google Chrome, Brave, Microsoft Edge)

Belki biliyor olabileceğiniz gibi Google Chrome, Microsoft Edge (Internet Explorer değil) ve Brave gibi modern tarayıcılar Chromium adı verilen ve Google tarafından geliştirilen bir altyapıyı kullanmaktadır. Dolayısıyla bunların hepsinde ileri web uygulaması aynı şekilde kurulabilmektedir (ikonlar arasında ufak farklar olabilir ancak işlevleri aynı olacaktır).

 1. Chromium tabanlı tarayıcınızı kullanarak kotaman.com’a gidin.
 2. Tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın.
 3. “Yükle” (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın.

Safari Mobil Uygulama

Apple mobil cihazlarda Safari kullanıyorsanız, otomatik olarak kurmanızı önermeyecek. Ancak çok basit bir şekilde kurulumu yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken seçeneklerden Ana ekrana ekle butonuna tıklamak.

İleri Web Uygulamasını Hangi Tarayıcılarla Kullanabilirsiniz?

Tarayıcı desteği bizimle ilgili bir konu olmaktan ziyade, tarayıcıların ileri web uygulamalarını desteklemesiyle ilgili bir konu; dolayısıyla bizim bu konuya müdahale şansımız şu anda pek bulunmuyor. En güncel destek listelerini Can I Use gibi sitelerden görebilirsiniz.

Desteklenen ve Aktif Olarak Kontrol Edilen Tarayıcılar

 • Google Chrome (Android & Masaüstü)
 • Mozilla Firefox (Android)
 • Brave (Android & Masaüstü)
 • Microsoft Edge (Android & Masaüstü)
 • iOS Safari (iOS’te Safari haricinde hiçbir tarayıcı desteklenmemektedir)
 • Opera (Mobil)

Desteklenmeyen Tarayıcılar

 • Mozilla Firefox (Masaüstü)
 • Safari (Masaüstü)
 • Opera (Masaüstü)

Her geçen gün, yepyeni ve çok daha iyi özelliklerde ve yepyeni araçlarda buluşmak üzere!